Zdejší tvrz asi postavil někdo z rodu Švábenických po r. 1479. Předchozí vlastník vesnice, vladycký rod Kolesů z Rakové, zřejmě vlastnil pouhý dvorec. První písemná zmínka o tvrzi je až z r. 1540. Počátkem 17.století vesnice s tvrzí velmi prosperuje. Zaniká r. 1642, kdy byla vypálena Švédy.
První písemná zmínka o obci je z roku 1286, kdy je zmiňován nějaký Jestbor z Rakové. Ve 14. století byla lenním zbožím markraběte Jošta. V letech 1348-1437 je zde zmiňován vladycký rod, který nesl jméno Koleso. Pravděpodobně však pouze vlastnil pouhý dvorec. Roku 1447 získávají Rakovou Drahanovští z Pěnčína a v roce 1479 Švábeničtí. Pravděpodobně právě oni založili zdejší tvrz, která je však poprve zmíněna až v roce 1540, kdy ji se vsí kupuje Michal Bítovský ze Slavíkovic. Počátkem 17. století je vesnice v hospodářském růstu, kdy zde kromě tvrze existuje poplužní dvůr, mlýn, palírna, chmelnice a dokonce panský pivovar. Tehdy v roce 1622 byla připojena pod panství Vilémov Janem Staroveským. Roku 1625 vesnice přechází pod svobodného pána Adama Bessa z Vrchlesů a Olešné. Ten za šest roků prodává tvrz Ludmile Františce Pivcové, rozené Hamzince ze Zábědovic. Tvrz zaniká roku 1642, kdy byla Raková vypálena Švédy. Podoba a přesné místo tehdejšího sídla nám nejsou známy.
Ivo Rozehnal, 29.7. 2015
Jižně od vesnice leží malebné údolí říčky Pilávky. V lese zvaném Žleb u údolí je cesta, které se říká Zabitá. Prý se zde kdysi zabil pán zámku v Krakovci. Od té doby tam straší. Objevuje se tu Divoká honba s přízrakem mrtvého černého lovce na koni.
29.7. 2015