Menší dvůr založilo v r. 1690 město Olomouc. V r. 1779 dvůr i s polem o výměře 123 měřic koupil Norbert Kejval a později jej získala rodina Hubáčků.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2020
Hanácká obec Cholina se nachází v okrese Olomouc asi 5,5 km jihozápadně od Litovle. Nejvýraznější dominantou Choliny je církevní areál skládající se z kostela Nanebevzetí Panny Marie a fary, která vznikla z původní tvrze. Ve dvoře obecního úřadu je Hanácké muzeum. V obci se nachází také několik drobných sakrálních staveb. Nedaleko od severozápadního okraje obce se nachází menší hospodářský dvůr, jehož minulost sahá do 17. století. Areál je v soukromém vlastnictví a není přístupný veřejnosti.
Luděk Vláčil, 24.12. 2021
historie

Menší dvůr založilo v roce 1690 město Olomouc jako majitel panství. Důvodem bylo zavádění nového způsobu hospodaření. Vznikl zde ovčín o výměře 374 měřic, na kterém pracovalo po tři dny v týdnu 31 půlláníků se dvěma koňmi a 28 zahradníků. V letech 1778-1782 došlo k rozdělení dvorku na 28 parcel po čtyřech měřicích. To již zde pracovalo 28 zahradníků za stálý plat. V roce 1779 dvůr i s polem o výměře 123 měřic koupil Norbert Kejval. Později dvůr získala rodina Hubáčků, která ho vlastní dodnes a slouží jí jako obytný dům. Podél hospodářské budovy se zachovalo stlačenými oblouky klenuté arkádové náspí nesené třemi sloupy statku. Jedná se o zajímavý doklad lidové architektury místního významu z 2. poloviny 19. století.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.obeccholina.cz, https://cestou-necestou.estranky.cz/clanky/mestske-pamatky-a-budovy/historicke-domy-a-radnice/cholina---cholinsky-dvorek.html a další, 22.3. 2021

Komentáře

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Cholina

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15588
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 24.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama