Kaple postavena v roce 2003. Kaple má opačnou orientaci, na východní straně vstup, na západní oltář. Před vstup je předsazená čtvercová věž se zvonem. Vnitřní vybavení poměrně prosté. Na oltářní straně velký dřevěný kříž s Kristem. Po stranách sošky sv. Floriána a sv. Barbory.
Hlavní obrázek místa
Kaple sv. Floriána a sv. Barbory v Mladči u Litovle
© Pavel Vítek 09/2022
Mladeč je obec v Olomouckém okrese. Leží 4 km západně od Litovle a 29 km od centra Olomouce. Kapli najdeme v obci, jihozápadně nedaleko od návsi, u mírně klesající silnice. Hlavní turistickou atrakci v Mladči jsou veřejnosti přístupné krápníkové jeskyně.
Pavel Vítek, 22.1. 2023
popis

Mladeč zřejmě nemíval vlastní kostel. Aby nemuseli místní věřící docházet do vzdálenějších míst, je v Mladči od roku 2003 k dispozici kaple zasvěcená sv. Floriánovi a sv. Barboře. Kapli vysvětil 31. 8. 2003 tehdejší olomoucký arcibiskup Jan. Jedná se o jednoduchou stavbu na obdélníkovém půdorysu. Kaple má opačnou orientaci, tedy na východní straně vstup, na západní oltář. Kaple má jednoduchou sedlovou střechu s čtvercovou šablonovou krytinou. Před vstup je mírně předsazená čtvercová věž se zvonem pod jehlanovitou stříškou. Denní světlo proniká do kaple velkými okny ve štítech budovy a skleněnými stěnami v zadní části stavby. Základní kámen zasazený v jižní stěně prozrazuje, že stavba byla zahájena 23. 9. 2002, tedy celý objekt byl dokončen za necelý rok. Stavbu navrhl Ing. architekt Viktor Čehovský. Bohoslužby v kapli jsou nepravidelné. Vnitřní vybavení stavby je poměrně prosté. Stejně jako vnější, je i vnitřní omítka hladká, po…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.turistika.cz/mista/mladec-kaple-sv-floriana-a-sv-barbory/detail, 22.1. 2023

Komentáře

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Mladeč

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16982
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.1.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama