První doklad o kapli pochází z 2. poloviny 18. století. Kaple současné dispozice, i s křížem před ní stojícím, je doložena r. 1834. V r. 1939 byl kříž a snad i kaple upraven nákladem místních občanů.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 11/2020
Kovářov je malá středomoravská ves, která tvoří místní část obce Bouzov ležící v okrese Olomouc. Vesnice se nachází asi 4 km východně od Bouzova. Nejvýznamnější stavbou na území Kovářova je zřícenina malé vápenky z 30. let 20. století. Mezi další pamětihodnosti patří boží muka a návesní kaple sv. Jana Nepomuckého, u níž stojí kamenný kříž.
Luděk Vláčil, 10.3. 2021
historie

První zmínka o Kovářově pochází z roku 1376. Doba vzniku návesní kaple není známa. První zmínka o kapli v Kovářově pochází z I. vojenského mapování – josefského z let 1764-1783. Její přesná lokace a podoba je však sporná. Na císařském povinném otisku map stabilního katastru Moravy z roku 1834 je již zřetelně zaznačena kaple současného půdorysu i s křížem před ní stojícím. V interiéru je na oltáři umístěna socha sv. Jana Nepomuckého. Před kaplí je situován kamenný kříž s bohatou reliéfní výzdobou, který byl v roce 1939 upraven nákladem místních občanů.

Luděk Vláčil - zdroj: https://ags.cuzk.cz/archiv/ a další, 10.3. 2021

Komentáře

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Kovářov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15366
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 15.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama