Kostel sv. Jiří ve vinařské obci Kobylí pochází z raného středověku. První zmínky již z r.1252. V průběhu let několikrát poničen a vypálen, r. 1670 obnoven. U kostela stojí unikátní obranná zvonice
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled
© Ivo Rozehnal 05/2015
Starodávná ves Kobylí je spojena s vinnou révou. Od 14. století je již uváděna jako viničná ves. Leží na říčce Trkmance v prostoru Modrých hor (název odvozen od Modrého portugalského, které zde dobře prospívá). Dominantou obce je starodávný kostel sv. Jiří. V obci je menší muzeum (ve Staré škole) a mnoho vinných sklípků. Obcí vede Vinná naučná stezka a prochází jí modrá turistická značka z Čejkovic do Velkých Němčic či zelená ke Kraví hoře. V okolí jsou dvě rozhledny (Slunečná a Kraví hora). Severovýchodně byly zřízeny mokřady, které vznikly na místě polí z původně zasypaného Kobylího jezera, které zde odnepaměti bývalo. Severozápadně nad obcí je vrch Lácary, kde bylo zjištěno opevněné pravěké výšinné hradiště.
4.5. 2015
historie

První písemné prameny o Kobylí se datují do 13. století. Tehdejší ves Kobylí Pole již r. 1252 mělo farní kostel, což je zřejmé z písemnosti tehdejšího markraběte Přemysla Otakara II. Tehdy potvrdil žďárskému klášteru v Kobylí duchovní správu a právo brát zde desátek. Zdejší kostel byl již tehdy zasvěcen sv. Jiří a byl v průběhu let několikrát poničen. Ze záznamů např. víme, že byl vypálen r. 1605 uherskými povstalci, r.1623 vpadl do Kobylí Bethlem Gábor a opět spálil také kostel, stejně tak se činili r.1637 Švédové. R. 1657 je kostel uveden již jako zřícenina. Obnova započala až za faráře P. Stanislava Vojtěcha Adaukta ve spolupráci s patronkou Marií Annou Jakardovskou ze Sudic r. 1670. O devět let později je postavena farní budova. Ta měla být opravována v r. 1793, ale pro špatný stav se opravy neuskutečnily. Byla postavena budova nová, dnešní se zahradou u kostela. Z původní fary se nakonec staly stáje. Zdejší kostel sv.…  číst dále

Ivo Rozehnal - zdroje k článku - farkob.webnode.cz, breclavsky.denik.cz 31.1.2011, info v místě, 4.5. 2015

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Kobylí

Místa v okolí

 muzeum obce
 Suchořádská Zmola
 Stezka nad vinohrady
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiljí
 sklepní ulička
 Vrbice
 Kraví hora
 kostel sv. Kunhuty
 Čejkovice
 Templářské sklepy
 Slunečná
 Všetrapy
 sklepní ulička
 Velké Pavlovice
 Boleradice
 větrný mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Starý Poddvorov
 Klobouky u Brna
 Nedánov
 vyhlídka U obrázku
 Na Podluží
 boží muka
 Potvorovice
 Velké Bílovice
 boží muka
 Diváky
 Šardice
 dům U Synků
 Hustopeče
 větrný mlýn
 boží muka
 židovský hřbitov
 Hustopeče
 kostel sv. Markéty
 Slovácká chalupa
 Šitbořice
 Dalibor
 Dambořice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Izidora
 Jarohněvice
 Obelisk
 kostel sv. Anny
 Uhřice
 Žarošice
 Bošovice
 minaret
 Strážovice
 Janův hrad
 Bulhary
 Těšany
 Lovecký zámeček
 Nejdek
 Maurská vodárna
 Zámecký mlýn
 Lednice
 socha sv. Floriána
 Věteřov
 Svatobořice
 hrádek v poloze Valy
 Sobůlky
 kostel sv. Jiljí
 Nechvalín
 Mikulčice
 Mikulčice
Kontaktní informace
P. Mgr. Andrzej Wasowicz
Římskokatolická farnost Kobylí
691 10 Kobylí 112
Tel: +420 604 487 737
http://farkob.webnode.cz/
farkob@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 12172
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.5.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama