Kaple postavena okolo pol. 19. stol. Volně stojící kaplička čtvercového půdorysu. Profilovaná římsa nese sedlovou střechu. Dřevěný oltář s plastikou světice. Hodnotná drobná sakrální architektura.
Hlavní obrázek místa
Kaple sv. Anny v Čuníně, místní části města Konice.
© Pavel Vítek 10/2021
Čunín je místní část města Konice v Prostějovském okrese. Leží asi 3,5 km jižně od mateřského města. Východně od obce vede železniční trať č. 306 se zastávkou, vedoucí z Prostějova do Dzbelu, pokračuje jako č. 017 dále do Moravské Třebové a České Třebové. Silnice, která vede do Čunína z Konice, pokračuje dál do Ptení a Prostějova. Kaple sv. Anny stojí na příjezdu od Konice do Čunína po pravé straně.
Pavel Vítek, 10.12. 2021
popis

Kaple sv. Anny byla postavena okolo poloviny 19. století. Jde o volně stojící kapličku čtvercového půdorysu s půlkruhovým závěrem. Fasáda je hladká, členěná lizénami. Korunní římsa je profilovaná s ozuby. Kaplička má hladký trojlaločný štít. Hlavní profilovaná římsa nese sedlovou střechu. Průčelí je završeno nízkým trojlaločným štítem. Na osu je prolomen segmentově zaklenutý vstup, uzavřený dřevěnými dveřmi se železnou mříží. Vnitřní prostor zaklenut plackou. Jednoduchý dřevěný oltář s cca 1 m vysokou sádrovou plastikou světice. Materiálem kapličky je cihla s vápennou omítkou a vápenný nátěr. Na střešní krytinu byl použit plech. Kaple je po horní hranu korunní římsy vysoká 225 cm, celková výška po hřeben střechy je cca 420 cm. Kaplička sv. Anny je hodnotná drobná sakrální architektura, pohledově se uplatňující v okolní krajině. Kaple byla postavena v místech, kde byli pochováni rakouští a pruští vojáci po bitvě v roce 1860. Kaple je…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 10.12. 2021

Olomoucký kraj, Čunín

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16113
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama