Kaple sv. Jana Křtitele byla postavena v r. 1838 na místě původní dřevěné zvoničky. Kolem r. 2010 proběhla rekonstrukce kaple patřící pod správu římskokatolické farnosti Cholina.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 11/2020
Dominantní stavbou nevelké hanácké obce Loučka ležící na okraji Bouzovské vrchoviny v Olomouckém kraji je návesní kaple sv. Jana Křtitele z r. 1838. Před kaplí stojí kamenný kříž s korpusem Ukřižovaného Krista. Centrem obce prochází cyklotrasa č. 6025 Olomouc - Bouzov.
Luděk Vláčil, 21.11. 2020
historie

Ves Loučka se v písemných pramenech vzpomíná od počátku 13. století. Uprostřed návsi stávala až do roku 1838 pouze malinká dřevěná zvonička. O jejích nevelkých rozměrech svědčí pouze symbolické zaznačení v historických mapách z roku 1834. V roce 1838 Eustach Kuchař postavil na místě původní zvoničky současnou kapli zasvěcenou sv. Janu Křtiteli. Dobu vzniku stavby dokládá datace nad vchodem, pod nímž je umístěna pamětní deska věnovaná obětem světových válek. Před kaplí stojí nedatovaný kamenný kříž s korpusem Ukřižovaného Krista zřejmě z 2. pol. 19. století. Kolem roku 2010 proběhla rekonstrukce kaple. Kaple patří pod správu římskokatolické farnosti Cholina.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.obec-loucka.cz, https://archivnimapy.cuzk.cz a další, 21.11. 2020

Komentáře

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Loučka

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15364
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.11.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama