Za Tvorkovských z Kravař je v roce 1565 prvně ve vsi zmiňována tvrz. Roku 1692 koupili Pustou Polom Kalkreuthové, připojili ji ke Kyjovicích a tvrz využívána jako hospodářská budova. Dnes rodinný dům.
Hlavní obrázek místa
pohled na tvrz ze zahrady
v místnosti, do níž vedou dveře na pravé straně zadního průčelí, je zachována renesanční klenba
© jakub ivánek 2004
Tvrz přestavěná na rodinný dům ležící téměř v centru obce Pustá Polom na Opavsku. Jde o dům čp 70, ke kterému se dostaneme od malé kapličky, která stojí na malém návsí, kde je dnes autobusová zastávka.
Jakub Ivánek, 9.4. 2006
historie

historie

Vesnice Polom se připomíná už na začátku 13. stol. jako majetek kláštera Hradiska u Olomouce. Zpustla za česko-uherských válek v 70. letech 15. stol., a proto se jí začalo říkat Pustá Polom, což jí zůstalo i po obnovení v r. 1540 ( v 16. stol. se někdy objevuje i označení Nová Polom). Tvrz tady vznikla někdy kolem pol. 16. stol. za Tvorkovských z Kravař, kteří ji drželi od r. 1541. Poprvé je zmíněna 1565. Když v r. 1692 Pustou Polom koupili Kalkreuthové a připojili ji k sousednímu statku v Kyjovicích, kde sídlili na novém zámku, ztratila tvrz svou sídelní funkci a byla proměněna v hospodářskou budovu. Později byla věnována za služby jednomu z poddaných a vznikla z ní poddanská (selská) usedlost. V rukou jeho potomků pak přetrvala až do dnešních dnů. Jde o dům čp 70, který byl zejména po škodách způsobených bombardováním na konci 2. světové války, dost zmodernizován. Dnes již málo připomíná…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Severní Morava., 9.4. 2006

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Pustá Polom

Místa v okolí

 kaple sv. Víta
 Kyjovice
 Přerovec
 Výškovice
 Slatina
 Hrabyně
 obecní kaple
 Bítov
 Raduň
 Šance
 Jakubčovické šance
 Slatina
 Milotička
 Suché Lazce
 Zbyslavice
 Štítina
 Smolkov
 Smolkov
 Ostrá hůrka
 Hradní vrch
 Zbyslavice
 Dorňákův kopec
 Kravaře
 kostel sv. Jakuba
 Hradec nad Moravicí
 Velké Hoštice
 kostel sv. Mikuláše
 úřednický dům
 radnice
 kaple sv. Barbory
 Stříbrná věž
 Bravinné
 Bílovec
 Dobroslavice
 kostel sv. Jakuba
 Dolní Benešov
 Hanuše
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
 kostel sv. Valentina
 Velké Albrechtice
 Bravantice
 kostel sv. Mikuláše
 městské hradby
 Blücherův palác
 Sobkův palác
 Opava
 Obecní dům
 Weisshuhnův kanál
 kaple sv. Kříže
 Slezské divadlo
 nová radnice
 kostel sv. Alžběty
 socha Petra Bezruče
 Filípkův dvůr
 evangelický kostel
 kostel sv. Kateřiny
 Lukavec
 Slezská univerzita
 synagoga
 Obchodní dům Breda
 Poruba
 Justiční palác
 Bolatice
 Kanihůra
 kostel sv. Hedviky
 dvůr se stodolou
 Albertovec
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Pohořílky
 Polanka nad Odrou
 Štáblovice
 kaple sv. Anny
 Studénka
 městské koupaliště
 Třebovice
 Hlučín
 městské hradby
 Vrchy
 kaple sv. Jiří
 kostel sv. Anny
 Svinov
 kostel Krista Krále
 kostel sv. Jiří
 Slavkov
 kostel Všech svatých
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 židovský hřbitov
 Děrné
 poutní kříž
 Závada
 Závada
 loretánská kaple
 Polanská niva
 Bratrský sbor
 Fulnek
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Knurrův dům
 Bělá
 Stěbořice
 hrobka Lichnovských
 kostel sv. Mikuláše
 Držkovice
 Držkovice
Kontaktní informace
Poštovní 70
747 69 Pustá Polom
Základní informace místa
ID místa: 4117
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama