Stachelberg je největší dělostřelecká tvrz, která byla součástí dělostřeleckého opevnění. Měla chránit sousední pevnostní linii a bránit průlomu německé armády přes Libavské sedlo. Stavba byla zahájena v r.1937, v r.1938 byla opuštěna nedokončená. Celkem bylo v podzemí vydolováno přes 3,5 km chodeb.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 06/2004
Stachelberg je největší dělostřelecká tvrz, která byla součástí dělostřeleckého opevnění. Měla chránit sousední pevnostní linii a bránit průlomu německé armády přes Libavské sedlo. Stavba byla zahájena někdy v roce 1937 a v roce 1938 byla opuštěna nedokončená. Celkem bylo v podzemí vydolováno přes 3,5 km chodeb, z nichž je dnes mnoho zatopeno. Přístupná je pouze malá část.
27.6. 2004
turistické

Stachelberg. Mohutná pevnost, součást československého pohraničního opevnění proti hitlerovskému Německu. Rozestavěná v roce 1937. Po dokončení by ji tvořilo 12 bunkrů vybavených dělostřelectvem, protitankovými kanóny a kulomety. Pevnostní objekty jsou propojeny podzemní soustavou chodeb a sálů o celkové délce tři a půl kilometru. Výstavba Stachelbergu nebyla dokončena. Podařilo se vybudovat jeden pěchotní srub (T-S73), kde se nyní nachází vojenské muzeum moderního opevnění. Zpřístupněna je část chodeb a sálů v hlubokém podzemí tvrze. Muzeum vybudovalo a provozuje družstvo Fortis Trutnov.

Kejzlar, Družstvo FORTIS, Trutnov - provozovatel pevnosti, 6.8. 2004

otvíračka

Květen, červen, září- soboty, neděle Červenec,srpen - denně kromě pondělí Otvírací doba: 10-12, 13-17 hod. Ceny: Dospělí - 50kč Děti - 25kč Rodinné vstupné

Kejzlar, Družstvo FORTIS, Trutnov, 6.8. 2004

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU),

Místa v okolí

 Žacléř
 Rechenburg
 Bolkov
 železniční most
 Ochranná kaple
 kaple sv. Antonína
 fara
 Trutnov
 stará radnice
 Krakonošova kašna
 pivovar
 Horní Maršov
 Břecštejn
 evangelický kostel
 Šibeník
 kaple sv. Anny
 Horní Vlčice
 kostel sv. Vojtěcha
 Aichelburg
 Vlčice
 Starý Rokytník
 kostel sv. Martina
 kaple s Pietou
 Javorník
 kostel sv. Anny
 Radvanice
 Černá hora
 evangelický kostel
 Žaltman
 fara
 kostel sv. Václava
 Rudník
 Adršpach
 Rudník
 Velké Svatoňovice
 štola Kateřina
 Purkhybl
 Dolní Adršpach
 Dřevěnka
 Arnultovice
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 morový sloup
 děkanství
 radnice
 Hostinné
 smírčí kříž
 Sněžka
 Nové Zámky
 zvonice
 kostel sv. Jakuba
 Bradlo
Kontaktní informace
Občanské sdružení STACHELBERG
Pampelišková 505
541 02 Trutnov 4
IČO: 26989743
Tel: +420 773 330 378
http://www.stachelberg.cz
vlasak@stachelberg.cz
Základní informace místa
ID místa: 1342
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 27.6.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama