Stachelberg je největší dělostřelecká tvrz, která byla součástí dělostřeleckého opevnění. Měla chránit sousední pevnostní linii a bránit průlomu německé armády přes Libavské sedlo. Stavba byla zahájena v r.1937, v r.1938 byla opuštěna nedokončená. Celkem bylo v podzemí vydolováno přes 3,5 km chodeb.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 06/2004
Stachelberg je největší dělostřelecká tvrz, která byla součástí dělostřeleckého opevnění. Měla chránit sousední pevnostní linii a bránit průlomu německé armády přes Libavské sedlo. Stavba byla zahájena někdy v roce 1937 a v roce 1938 byla opuštěna nedokončená. Celkem bylo v podzemí vydolováno přes 3,5 km chodeb, z nichž je dnes mnoho zatopeno. Přístupná je pouze malá část.
27.6. 2004
turistické

Stachelberg. Mohutná pevnost, součást československého pohraničního opevnění proti hitlerovskému Německu. Rozestavěná v roce 1937. Po dokončení by ji tvořilo 12 bunkrů vybavených dělostřelectvem, protitankovými kanóny a kulomety. Pevnostní objekty jsou propojeny podzemní soustavou chodeb a sálů o celkové délce tři a půl kilometru. Výstavba Stachelbergu nebyla dokončena. Podařilo se vybudovat jeden pěchotní srub (T-S73), kde se nyní nachází vojenské muzeum moderního opevnění. Zpřístupněna je část chodeb a sálů v hlubokém podzemí tvrze. Muzeum vybudovalo a provozuje družstvo Fortis Trutnov.

Kejzlar, Družstvo FORTIS, Trutnov - provozovatel pevnosti, 6.8. 2004

otvíračka

Květen, červen, září- soboty, neděle Červenec,srpen - denně kromě pondělí Otvírací doba: 10-12, 13-17 hod. Ceny: Dospělí - 50kč Děti - 25kč Rodinné vstupné

Kejzlar, Družstvo FORTIS, Trutnov, 6.8. 2004

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU),

Místa v okolí

 Žacléř
 Rechenburg
 Bolkov
 železniční most
 Ochranná kaple
 kaple sv. Antonína
 fara
 Trutnov
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 pivovar
 Horní Maršov
 Břecštejn
 Šibeník
 evangelický kostel
 kaple sv. Anny
 Horní Vlčice
 Aichelburg
 kostel sv. Vojtěcha
 Vlčice
 Starý Rokytník
 kostel sv. Martina
 kaple s Pietou
 Javorník
 kostel sv. Anny
 Radvanice
 Černá hora
 evangelický kostel
 Žaltman
 kostel sv. Václava
 fara
 Rudník
 Adršpach
 Rudník
 Velké Svatoňovice
 štola Kateřina
 Purkhybl
 Dolní Adršpach
 Dřevěnka
 kaple sv. Michala
 Arnultovice
 stará radnice
 radnice
 morový sloup
 děkanství
 smírčí kříž
 Hostinné
 Sněžka
 zvonice
 Nové Zámky
 kostel sv. Jakuba
 Bradlo
Kontaktní informace
Občanské sdružení STACHELBERG
Pampelišková 505
541 02 Trutnov 4
IČO: 26989743
Tel: +420 773 330 378
http://www.stachelberg.cz
vlasak@stachelberg.cz
Základní informace místa
ID místa: 1342
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 27.6.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama