Barokní farní budova z r. 1729 na místě starší dřevěné fary. Autorem stavby je pravděpodobně významný rakouský barokní architekt a stavitel italského původu Antonín Erhard Martinelli. Ve výklenku přední fasády je barokní soška Madony s Ježíškem.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 04/2009
Mladé Buky leží 7 kilometrů od okresního města Trutnov, na silnici na Pec pod Sněžkou. Fara stojí na návrší jihovýchodně od centra obce, v dolní části areálu dále tvořeném kostelem, zvonicí, výklenkovou kapličkou a novým hřbitovem (založeným v roce 1866). Dostanete se k němu po silnici č. 14 (vedoucí směrem na Hostinné).
27.4. 2009
historie

Dnešní budova fara byla postavena v roce 1729 na místě starší roubené farní budovy. Autorem stavby je pravděpodobně významný rakouský barokní stavitel italského původu Antonín Erhard Martinelli, mimo jiné i stavitel radnice v Českých Budějovicích, autor barokních přestaveb zámků Hluboká a Vranov nad Dyjí. Ve výklenku přední fasády je barokní soška Madony s Ježíškem.

Milan Caha (zdroj:POCHE, E.: Umělecké památky Čech 2. K - O. Academia, Praha 1978), 27.4. 2009

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Mladé Buky

Místa v okolí

 Břecštejn
 kaple sv. Antonína
 Horní Vlčice
 Ochranná kaple
 kostel sv. Martina
 Javorník
 kaple s Pietou
 kostel sv. Vojtěcha
 Vlčice
 Rechenburg
 Stachelberg
 pivovar
 Horní Maršov
 evangelický kostel
 kaple sv. Anny
 Žacléř
 fara
 kostel sv. Václava
 Rudník
 Trutnov
 stará radnice
 Šibeník
 Krakonošova kašna
 Rudník
 Aichelburg
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 Bolkov
 Černá hora
 Arnultovice
 Purkhybl
 Fořt
 železniční most
 radnice
 děkanství
 morový sloup
 Hostinné
 smírčí kříž
 Starý Rokytník
 Nové Zámky
 kostel sv. Jakuba
 Bradlo
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Josefa
 kovárna
 Podhůří
 fara
 Sněžka
 Dřevěnka
 stará radnice
 kaple sv. Michala
 Velké Svatoňovice
Základní informace místa
ID místa: 7621
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.4.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama