Gotický kostel z pol. 14.. st., přestavěn někdy v 16./17. stol. (věž). V l. 1707–1708 až na věž a část západní zdi lodi stržen a stavitelem A. Parmem z Hostinného nahrazen barokní novostavbou s obdélnou lodí, pětibokým odsazeným závěrem a obdélnou sakristii. Kostel v současnosti bez využití chátrá.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihovýchodu
© Milan Caha 03/2009
Jednolodní obdélný kostel na hřbitově nad obcí. Presbytář je obdélný, polygonálně ukončený. Na severní straně je čtvercová sakristie, nad západním průčelím vysoká a mohutná hranolová věž. Hlavní portál je v západním průčelí, je jednoduchý a nijak nezdobený. Vedlejší vstup v jižní zdi lodi je zdoben reliéfem Krista. Uvnitř je nezvyká trojramenná kruchta na toskánských sloupech, která má ve své střední části dvě patra. Vybavení je barokní, oltář vytvořil mistr Tobiáš z Lánova. Kamennou kazatelnu na toskánském sloupu vytvořil K. Parma.
Milan Caha (zdroj: Poche E.: Umělecké památky Čech 1 (A-J), Academia, Praha1977), 20.4. 2009
historie

První písemná zmínka o javornickém kostelu pochází z roku 1354, kdy majitel Hostinného Jan z Turgova ke kostelu v Rudníku a jeho filiálnímu kostelu v Javorníku uvádí nového faráře. O dalších osudech ani podobě kostela během středověku mnoho nevíme. Podle dochované části západní zdi lodi a analogií lze jen předpokládat, že šlo o stavbu s obdélnou lodí a snad čtyřhranným presbytářem, jaké byly ve 14. století v této oblastí obvyklé. Někdy během 16. či 17. byla od západu ke kostelu přistavěna hranolová věž. V letech 1707–08 byl kostel až na věž a navazující úseky západní zdi lodi zbořen a nahrazen rozměrnější barokní novostavbou provedenou stavitelem Adamem Parmem z Hostinného, autorem kamenických prací byl K. Parm. Kostel již dlouhou dobu neslouží svému účelu a postupně chátrá, stejně jako jeho okolí.

Milan Caha (zdroj: Poche E.: Umělecké památky Čech 1 (A-J), Academia, Praha1977), 19.4. 2009

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU),

Místa v okolí

 kaple s Pietou
 Javorník
 fara
 Rudník
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Horní Vlčice
 Rudník
 Arnultovice
 Břecštejn
 fara
 kostel sv. Vojtěcha
 Vlčice
 Purkhybl
 Fořt
 kaple sv. Antonína
 Černá hora
 děkanství
 morový sloup
 Hostinné
 radnice
 smírčí kříž
 Ochranná kaple
 Horní Maršov
 pivovar
 kaple sv. Anny
 Aichelburg
 kostel sv. Jakuba
 Nové Zámky
 kostel sv. Anny
 Rechenburg
 Bradlo
 Podhůří
 kostel sv. Josefa
 Šibeník
 evangelický kostel
 Stachelberg
 stará radnice
 Eliška
 Trutnov
 Krakonošova kašna
 fara
 Žacléř
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 kostel sv. Vavřince
 Tři domky
 Bolkov
 kostel sv. Kateřiny
 pěchotní srub T-S 63
 kostel sv. Josefa
 Starý Rokytník
 Horní Branná
 evangelický kostel
 hrobka Harrachů
 Špitál
 kostel sv. Mikuláše
 Plátenický dům
 železniční most
 kostel sv. Mikuláše
 kovárna
 Žalý
 mariánský sloup
 Pecka
 vodní nádrž Labská
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Trutnov II - Horní Staré Město
Horská 64
541 02 Trutnov 4
Tel: 491 612 124
http://www.farnost-trutnov.ic.cz
sv-vaclav.trutnov­@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 7592
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.4.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama