Gotický kostel z pol. 14.. st., přestavěn někdy v 16./17. stol. (věž). V l. 1707–1708 až na věž a část západní zdi lodi stržen a stavitelem A. Parmem z Hostinného nahrazen barokní novostavbou s obdélnou lodí, pětibokým odsazeným závěrem a obdélnou sakristii. Kostel v současnosti bez využití chátrá.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihovýchodu
© Milan Caha 03/2009
Jednolodní obdélný kostel na hřbitově nad obcí. Presbytář je obdélný, polygonálně ukončený. Na severní straně je čtvercová sakristie, nad západním průčelím vysoká a mohutná hranolová věž. Hlavní portál je v západním průčelí, je jednoduchý a nijak nezdobený. Vedlejší vstup v jižní zdi lodi je zdoben reliéfem Krista. Uvnitř je nezvyká trojramenná kruchta na toskánských sloupech, která má ve své střední části dvě patra. Vybavení je barokní, oltář vytvořil mistr Tobiáš z Lánova. Kamennou kazatelnu na toskánském sloupu vytvořil K. Parma.
Milan Caha (zdroj: Poche E.: Umělecké památky Čech 1 (A-J), Academia, Praha1977), 20.4. 2009
historie

První písemná zmínka o javornickém kostelu pochází z roku 1354, kdy majitel Hostinného Jan z Turgova ke kostelu v Rudníku a jeho filiálnímu kostelu v Javorníku uvádí nového faráře. O dalších osudech ani podobě kostela během středověku mnoho nevíme. Podle dochované části západní zdi lodi a analogií lze jen předpokládat, že šlo o stavbu s obdélnou lodí a snad čtyřhranným presbytářem, jaké byly ve 14. století v této oblastí obvyklé. Někdy během 16. či 17. byla od západu ke kostelu přistavěna hranolová věž. V letech 1707–08 byl kostel až na věž a navazující úseky západní zdi lodi zbořen a nahrazen rozměrnější barokní novostavbou provedenou stavitelem Adamem Parmem z Hostinného, autorem kamenických prací byl K. Parm. Kostel již dlouhou dobu neslouží svému účelu a postupně chátrá, stejně jako jeho okolí.

Milan Caha (zdroj: Poche E.: Umělecké památky Čech 1 (A-J), Academia, Praha1977), 19.4. 2009

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU),

Místa v okolí

 kaple s Pietou
 Javorník
 fara
 kostel sv. Václava
 Rudník
 evangelický kostel
 Horní Vlčice
 Rudník
 Arnultovice
 Břecštejn
 fara
 kostel sv. Vojtěcha
 Vlčice
 Purkhybl
 Fořt
 kaple sv. Antonína
 Černá hora
 morový sloup
 děkanství
 smírčí kříž
 radnice
 Hostinné
 Ochranná kaple
 Horní Maršov
 Aichelburg
 kaple sv. Anny
 pivovar
 kostel sv. Jakuba
 Nové Zámky
 kostel sv. Anny
 Rechenburg
 Bradlo
 Podhůří
 kostel sv. Josefa
 Šibeník
 stará radnice
 Stachelberg
 evangelický kostel
 Eliška
 Trutnov
 Krakonošova kašna
 fara
 Žacléř
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 kostel sv. Vavřince
 Tři domky
 Bolkov
 kostel sv. Kateřiny
 pěchotní srub T-S 63
 kostel sv. Josefa
 Starý Rokytník
 Horní Branná
 kostel sv. Mikuláše
 hrobka Harrachů
 Špitál
 evangelický kostel
 Plátenický dům
 Les Království
 železniční most
 kostel sv. Mikuláše
 kovárna
 Žalý
 mariánský sloup
 Pecka
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Trutnov II - Horní Staré Město
Horská 64
541 02 Trutnov 4
Tel: 491 612 124
http://www.farnost-trutnov.ic.cz
sv-vaclav.trutnov­@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 7592
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.4.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama