Pozdně renesanční budova fojtství (rychty) z druhé poloviny 16. století stojí pravděpodobně na starších základech. Roku 1775 barokně přestavěna. Z hospodářských budov se dochovala průjezdní brána s plným obloukem, ostatní křídla čtvercového areálu zbourána před r. 1990. Dnes slouží k rekreaci.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 03/2009
Pozdně renesanční stavba z druhé poloviny 16. století byla pravděpodobně postavena na starších základech. Budova fojtství (rychty) byla v roce 1775 barokně přestavěna. Datace této přetavby je uvedena na klenáku průjezdní brány ze strany bývalého nádvoří. Obytná budova je patrová, má obdélný půdorys a je orientovaná přibližně ve směru JV - SZ. Z hospodářských budov se dochovalo pouze křídlo přiléhající k jihovýchodnímu rohu obytné budovy. Jeho dominantou je průjezdní brána s mohutným plným obloukem. Ostatní křídla, která původně uzavírala čtvercový areál, byla neudržovaná, po roce 1975 chátrala a byla zbourána před rokem 1990, v době kdy objekt užívalo místní JZD. Z renesanční podoby se v interiéru dochovala hřebínková klenba v přízemí. Na fasádě se ve fragmentech dochovala sgrafitová výzdoba. Dnes je usedlost v soukromém vlastnictví a slouží k rekreaci. Od roku 1992 je areál památkově chráněný.
Milan Caha (zdroj: https://pamatkovykatalog.cz), 21.12. 2018
Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Rudník

Místa v okolí

 Rudník
 fara
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Arnultovice
 Fořt
 kostel sv. Martina
 kaple s Pietou
 Javorník
 Purkhybl
 děkanství
 smírčí kříž
 morový sloup
 radnice
 Hostinné
 Horní Vlčice
 Černá hora
 Břecštejn
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Jakuba
 Vlčice
 Podhůří
 fara
 Nové Zámky
 fara
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Josefa
 Bradlo
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 Ochranná kaple
 Aichelburg
 kostel sv. Vavřince
 Tři domky
 kaple sv. Anny
 Horní Maršov
 pivovar
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Josefa
 Horní Branná
 kostel sv. Mikuláše
 Špitál
 hrobka Harrachů
 Plátenický dům
 evangelický kostel
 Studenec
 Rechenburg
 Šibeník
 evangelický kostel
 stará radnice
 Trutnov
 Krakonošova kašna
 Žalý
 Stachelberg
 Žacléř
 Les Království
 Kozinec
 mariánský sloup
 Dolní Štěpanice
 Pecka
 Levínská Olešnice
 kostel sv. Mikuláše
 kovárna
 smírčí kříž
Základní informace místa
ID místa: 7584
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 21.12.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama