Pozdně renesanční budova fojtství (rychty) z druhé poloviny 16. století stojí pravděpodobně na starších základech. Roku 1775 barokně přestavěna. Z hospodářských budov se dochovala průjezdní brána s plným obloukem, ostatní křídla čtvercového areálu zbourána před r. 1990. Dnes slouží k rekreaci.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 03/2009
Pozdně renesanční stavba z druhé poloviny 16. století byla pravděpodobně postavena na starších základech. Budova fojtství (rychty) byla v roce 1775 barokně přestavěna. Datace této přetavby je uvedena na klenáku průjezdní brány ze strany bývalého nádvoří. Obytná budova je patrová, má obdélný půdorys a je orientovaná přibližně ve směru JV - SZ. Z hospodářských budov se dochovalo pouze křídlo přiléhající k jihovýchodnímu rohu obytné budovy. Jeho dominantou je průjezdní brána s mohutným plným obloukem. Ostatní křídla, která původně uzavírala čtvercový areál, byla neudržovaná, po roce 1975 chátrala a byla zbourána před rokem 1990, v době kdy objekt užívalo místní JZD. Z renesanční podoby se v interiéru dochovala hřebínková klenba v přízemí. Na fasádě se ve fragmentech dochovala sgrafitová výzdoba. Dnes je usedlost v soukromém vlastnictví a slouží k rekreaci. Od roku 1992 je areál památkově chráněný.
Milan Caha (zdroj: https://pamatkovykatalog.cz), 21.12. 2018
Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Rudník

Místa v okolí

 Rudník
 fara
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Arnultovice
 Fořt
 kostel sv. Martina
 kaple s Pietou
 Javorník
 Purkhybl
 děkanství
 smírčí kříž
 morový sloup
 radnice
 Hostinné
 Horní Vlčice
 Černá hora
 Břecštejn
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Jakuba
 Vlčice
 Podhůří
 fara
 Nové Zámky
 fara
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Josefa
 Bradlo
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 Ochranná kaple
 Aichelburg
 kostel sv. Vavřince
 Tři domky
 kaple sv. Anny
 Horní Maršov
 pivovar
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Josefa
 Horní Branná
 kostel sv. Mikuláše
 Špitál
 hrobka Harrachů
 Plátenický dům
 evangelický kostel
 Studenec
 Rechenburg
 Šibeník
 evangelický kostel
 stará radnice
 Trutnov
 Krakonošova kašna
 Žalý
 Stachelberg
 Žacléř
 Les Království
 Kozinec
 mariánský sloup
 Dolní Štěpanice
 Pecka
 Levínská Olešnice
 kostel sv. Mikuláše
 kovárna
 smírčí kříž
Základní informace místa
ID místa: 7584
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 21.12.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama