Pozdně renesanční budova fojtství (rychty) z druhé poloviny 16. století stojí pravděpodobně na starších základech. Roku 1775 barokně přestavěna. Z hospodářských budov se dochovala průjezdní brána s plným obloukem, ostatní křídla čtvercového areálu zbourána před r. 1990. Dnes slouží k rekreaci.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 03/2009
Pozdně renesanční stavba z druhé poloviny 16. století byla pravděpodobně postavena na starších základech. Budova fojtství (rychty) byla v roce 1775 barokně přestavěna. Datace této přetavby je uvedena na klenáku průjezdní brány ze strany bývalého nádvoří. Obytná budova je patrová, má obdélný půdorys a je orientovaná přibližně ve směru JV - SZ. Z hospodářských budov se dochovalo pouze křídlo přiléhající k jihovýchodnímu rohu obytné budovy. Jeho dominantou je průjezdní brána s mohutným plným obloukem. Ostatní křídla, která původně uzavírala čtvercový areál, byla neudržovaná, po roce 1975 chátrala a byla zbourána před rokem 1990, v době kdy objekt užívalo místní JZD. Z renesanční podoby se v interiéru dochovala hřebínková klenba v přízemí. Na fasádě se ve fragmentech dochovala sgrafitová výzdoba. Dnes je usedlost v soukromém vlastnictví a slouží k rekreaci. Od roku 1992 je areál památkově chráněný.
Milan Caha (zdroj: https://pamatkovykatalog.cz), 21.12. 2018

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Rudník

Místa v okolí

 Rudník
 fara
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Arnultovice
 Fořt
 kostel sv. Martina
 kaple s Pietou
 Javorník
 Purkhybl
 děkanství
 Hostinné
 morový sloup
 smírčí kříž
 radnice
 Horní Vlčice
 Černá hora
 Břecštejn
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Vojtěcha
 Vlčice
 Podhůří
 fara
 Nové Zámky
 fara
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Josefa
 Bradlo
 Vrchlabí
 Ochranná kaple
 Vrchlabí
 Aichelburg
 Tři domky
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Anny
 pivovar
 Horní Maršov
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Josefa
 Horní Branná
 hrobka Harrachů
 Špitál
 kostel sv. Mikuláše
 Plátenický dům
 evangelický kostel
 Rechenburg
 Studenec
 Šibeník
 evangelický kostel
 stará radnice
 Krakonošova kašna
 Trutnov
 Žalý
 Stachelberg
 Eliška
 Žacléř
 Kozinec
 mariánský sloup
 Dolní Štěpanice
 Pecka
 Levínská Olešnice
 kostel sv. Mikuláše
 kovárna
 vodní nádrž Labská
 smírčí kříž
Základní informace místa
ID místa: 7584
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 21.12.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama