Hřbitovní kostel vystavěný italským stavitelem Carolo Valmadim v letech 1605–08 v renesančním slohu na místě dřevěného kostelíka z roku 1568. Na hřbitově je novogotická hrobka rodu Aichelburgů, přestavěná v roce 1865 pro Bertholda Aichelburga.
Hlavní obrázek místa
kostel od jihovýchodu
© Milan Caha 11/2009
Kostel stojí v dominantní poloze na západní stráni nad silnicí z Trutnova do Pece pod Sněžkou. Zaparkovat lze před hřbitovem, nebo na parkovišti před nedalekým hostincem Na kopečku.
22.11. 2009
historie

Hřbitovní (původně farní) kostel Nanebevzetí Panny Marie byl vystavěn italským stavitelem Carolo Valmadim v letech 1605 až 1608 v renesančním slohu. Vznikl na místě dřevěného kostelíka z roku 1568. O jeho výstavbu se zasloužil poslední maršovský protestantský farář Zacharias Schmidt. Z protestantských časů se uvnitř kostela dochovala kamenná křtitelnice z roku 1572. Kostel byl vážně poškozen požárem po úderu bleskem 3. 6. 1868. Tehdy shořel krov kostela a roztavily se zvony. V roce 1899 byly nově pořízené zvony přeneseny do věže nově dokončeného farního kostela. Ve výbavě zchátralého kostela byl donedávna i oltář ze 17. století. Kostel prochází v posledních letech nákladnou a dlouhou rekonstrukcí. Na hřbitově kolem kostela je řada zajímavých náhrobků a novogotická hrobka rodu Aichelburgů, přestavěná v roce 1865 pro Bertholda Aichelburga. K areálu kostela patří i renesanční, barokně přestavěná fara (dnes jedno…  číst dále

Milan Caha (zdroj: http://www.veselyvylet.cz), 22.11. 2009

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Horní Maršov

Místa v okolí

 Horní Maršov
 pivovar
 kaple sv. Anny
 Aichelburg
 Ochranná kaple
 kaple sv. Antonína
 Černá hora
 fara
 Žacléř
 Stachelberg
 kostel sv. Martina
 Břecštejn
 Horní Vlčice
 evangelický kostel
 Purkhybl
 Javorník
 kaple s Pietou
 Rechenburg
 kostel sv. Václava
 fara
 Rudník
 Rudník
 kostel sv. Vojtěcha
 železniční most
 Vlčice
 Sněžka
 Bolkov
 Fořt
 pěchotní srub T-S 63
 Arnultovice
 kostel sv. Josefa
 stará radnice
 Trutnov
 Krakonošova kašna
 Šibeník
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 morový sloup
 Hostinné
 radnice
 smírčí kříž
 děkanství
 kostel sv. Josefa
 Podhůří
 kostel Wang
 Starý Rokytník
 kostel sv. Jakuba
 fara
Základní informace místa
ID místa: 8552
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.11.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama