Zaniklý hrádek z roku 1534 vystavěný v souvislosti s hornickou činností v oblasti. Od roku 1561 se uvádí jako pustý.
Hlavní obrázek místa
Purkhybl
ostrožna se stopami hrádku
© Jan Kořán 05/2006
Hrádek Purkhybl nemusíte hledat marně, jak se uvádí výše (a jak se napoprvé přihodilo i mně). Pokud přicházíte či přijíždíte směrem z části obce Čistá v Krkonoších do Černého Dolu (tj. směr od Rudníku, Trutnova apod.), bezprostředně za dopravní značkou označující začátek obce "Černý Důl" je po levé straně stará, neprovozovaná továrnička Menšík. Naproti továrně (u níž se dá parkovat) přes silnici je několik domků, nad nimiž se "tyčí " skalnatý ostroh - a to je i místo, kde stál Purkhýbl. Ostroh byl před nějakou dobou vyčištěn od náletových dřevin, ty se zde však opět ujímají vlády, takže doporučuji návštěvu co nejdřívější. Zbytky hrádku lze označit jen za stopy, takže alespoň poskytne dostatek prostoru pro vaši fantazii. Pokud budete mít chuť na hezkou procházku, doporučuji sejít z ostrohu na druhou stranu od silnice, přejít louku a přebrodit potůček (mostek je tam také...) a vydat se po zpevněné cestě proti proudu, pak po další cestě uhnout doprava do kopce a po dalších cca 150 m uhnout starou cestou ještě jednou doprava. Tam někde jsem hledal hrad poprvé...
Jan Kořán, 29.8. 2006
historie

V trhových smlouvách panství Vrchlabského připomíná se r. 1534 Purkhybl a r. 1561 Purkhybl zámek pustý. Nesnadno jest polohu jeho vyhledati. Neb. Ant. Malochovi povídáno od jedněch, že je to tvrziště mezi Švarctálem a Maršovem, od jiných, že jest to skála na hoře lesem porostlá asi půl čtvrti hodiny od kostela Švarctálského; lidé prý tomu místu říkají Burghübl a povídají, že tu hrad stával. Jméno samo svědčí o tom, že se již v 16. věku pravé jméno této tvrze zapomenulo. Možná, že tu bylo sídlo statku, který Jan Krupý z Probluze Janu Kordulovi ze Sloupna prodal.

August Sedláček V./236, 18.12. 2005

Další texty historie
pověsti

Pověsti o hradu

Paví hrad Jedna ze zajímavých pověstí hovoří o pevnosti stojící na místě dnešního Purkhyblu. Zdejší urozená paní prý chovala spousty nádherných pávů, které pravidelně vodila ke koupeli do blízkého Smrčinového potoka. Tomuto údolí se proto začalo říkat Paví údolí – Pfauenzahl, Pfauenthall. V erbovní symbolice páv představoval symbol přepychu, bohatství a nadřazenosti. Paví chvost býval často dosazován do klenotu erbovního znamení. Poklad v zemi Existuje několik desítek pověstí o otevírajícím se podzemí v určitý den křesťanského svátku. I na zdejším Purkhyblu se prý kdysi na svátek Božího těla otevřel vchod do podzemí jedné ženě, která tudy šla se svým dítětem. Matku navedla zvědavost do podzemí plného pokladů a dítě nechala stát u vchodu. Na dítě zapomněla a našla jej na tomtéž místě až přesně za rok. V ruce drželo totéž jablko, stejně jako před rokem. Bílá paní a zlaté jablko O Purkhyblu ale také existuje tatáž pověst…  číst dále

Přemysl Špráchal, Božena Sedláčková, 21.6. 2006

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU),

Místa v okolí

 evangelický kostel
 Černá hora
 Fořt
 kostel sv. Václava
 fara
 Rudník
 Rudník
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Martina
 kaple s Pietou
 Javorník
 Arnultovice
 Aichelburg
 Podhůří
 kostel sv. Vavřince
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 Tři domky
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Anny
 Horní Maršov
 Horní Vlčice
 pivovar
 kaple sv. Antonína
 fara
 evangelický kostel
 smírčí kříž
 děkanství
 Ochranná kaple
 radnice
 Hostinné
 morový sloup
 Břecštejn
 Žalý
 Horní Branná
 kostel sv. Mikuláše
 hrobka Harrachů
 Plátenický dům
 Špitál
 kostel sv. Vojtěcha
 Vlčice
 fara
 kostel sv. Jakuba
 Sněžka
 Nové Zámky
 Dolní Štěpanice
 Bradlo
 Žacléř
 Studenec
 Stachelberg
 Rechenburg
 kostel sv. Anny
 městská spořitelna
 kašna a sousoší
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Šibeník
 Krakonošova kašna
 evangelický kostel
 stará radnice
 Trutnov
 Kozinec
 Levínská Olešnice
 boží muka
 panská hájovna
 zvonička
 kříž
 Žďár
 dub letní
 Levín
 Ždírec
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 565
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama