Zaniklý hrádek z roku 1534 vystavěný v souvislosti s hornickou činností v oblasti. Od roku 1561 se uvádí jako pustý.
Hlavní obrázek místa
Purkhybl
ostrožna se stopami hrádku
© Jan Kořán 05/2006
Hrádek Purkhybl nemusíte hledat marně, jak se uvádí výše (a jak se napoprvé přihodilo i mně). Pokud přicházíte či přijíždíte směrem z části obce Čistá v Krkonoších do Černého Dolu (tj. směr od Rudníku, Trutnova apod.), bezprostředně za dopravní značkou označující začátek obce "Černý Důl" je po levé straně stará, neprovozovaná továrnička Menšík. Naproti továrně (u níž se dá parkovat) přes silnici je několik domků, nad nimiž se "tyčí " skalnatý ostroh - a to je i místo, kde stál Purkhýbl. Ostroh byl před nějakou dobou vyčištěn od náletových dřevin, ty se zde však opět ujímají vlády, takže doporučuji návštěvu co nejdřívější. Zbytky hrádku lze označit jen za stopy, takže alespoň poskytne dostatek prostoru pro vaši fantazii. Pokud budete mít chuť na hezkou procházku, doporučuji sejít z ostrohu na druhou stranu od silnice, přejít louku a přebrodit potůček (mostek je tam také...) a vydat se po zpevněné cestě proti proudu, pak po další cestě uhnout doprava do kopce a po dalších cca 150 m uhnout starou cestou ještě jednou doprava. Tam někde jsem hledal hrad poprvé...
Jan Kořán, 29.8. 2006
historie

V trhových smlouvách panství Vrchlabského připomíná se r. 1534 Purkhybl a r. 1561 Purkhybl zámek pustý. Nesnadno jest polohu jeho vyhledati. Neb. Ant. Malochovi povídáno od jedněch, že je to tvrziště mezi Švarctálem a Maršovem, od jiných, že jest to skála na hoře lesem porostlá asi půl čtvrti hodiny od kostela Švarctálského; lidé prý tomu místu říkají Burghübl a povídají, že tu hrad stával. Jméno samo svědčí o tom, že se již v 16. věku pravé jméno této tvrze zapomenulo. Možná, že tu bylo sídlo statku, který Jan Krupý z Probluze Janu Kordulovi ze Sloupna prodal.

August Sedláček V./236, 18.12. 2005

Další texty historie
pověsti

Pověsti o hradu

Paví hrad Jedna ze zajímavých pověstí hovoří o pevnosti stojící na místě dnešního Purkhyblu. Zdejší urozená paní prý chovala spousty nádherných pávů, které pravidelně vodila ke koupeli do blízkého Smrčinového potoka. Tomuto údolí se proto začalo říkat Paví údolí – Pfauenzahl, Pfauenthall. V erbovní symbolice páv představoval symbol přepychu, bohatství a nadřazenosti. Paví chvost býval často dosazován do klenotu erbovního znamení. Poklad v zemi Existuje několik desítek pověstí o otevírajícím se podzemí v určitý den křesťanského svátku. I na zdejším Purkhyblu se prý kdysi na svátek Božího těla otevřel vchod do podzemí jedné ženě, která tudy šla se svým dítětem. Matku navedla zvědavost do podzemí plného pokladů a dítě nechala stát u vchodu. Na dítě zapomněla a našla jej na tomtéž místě až přesně za rok. V ruce drželo totéž jablko, stejně jako před rokem. Bílá paní a zlaté jablko O Purkhyblu ale také existuje tatáž pověst…  číst dále

Přemysl Špráchal, Božena Sedláčková, 21.6. 2006

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU),

Místa v okolí

 evangelický kostel
 Černá hora
 Fořt
 kostel sv. Václava
 fara
 Rudník
 Rudník
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Martina
 kaple s Pietou
 Javorník
 Arnultovice
 Aichelburg
 Podhůří
 kostel sv. Vavřince
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 Tři domky
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Anny
 Horní Maršov
 Horní Vlčice
 pivovar
 kaple sv. Antonína
 fara
 evangelický kostel
 smírčí kříž
 děkanství
 Ochranná kaple
 radnice
 Hostinné
 morový sloup
 Břecštejn
 Žalý
 Horní Branná
 kostel sv. Mikuláše
 hrobka Harrachů
 Plátenický dům
 Špitál
 kostel sv. Vojtěcha
 Vlčice
 fara
 kostel sv. Jakuba
 Sněžka
 Nové Zámky
 Dolní Štěpanice
 Bradlo
 Žacléř
 Studenec
 Stachelberg
 Eliška
 Rechenburg
 kostel sv. Anny
 městská spořitelna
 kašna a sousoší
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Šibeník
 Krakonošova kašna
 evangelický kostel
 stará radnice
 Trutnov
 Kozinec
 Levínská Olešnice
 boží muka
 panská hájovna
 zvonička
 kříž
 Žďár
 dub letní
 Levín
 Ždírec
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 565
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama