Kostel sv. Petra a Pavla postaven na přelomu 19. a 20. století v novogotickém stylu. Věž vysoká 50 metrů zakončena čtyřmetrovým železným křížem. Hlavní oltář se sochami sv. Petra a Pavla. Kostelní okna osazena barevnými vitrážemi.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Petra a Pavla v Trutnově - Poříčí
© Pavel Vítek 9/2007
Trutnov – Poříčí, městská část Trutnova, leží východně od centra města při silnici č. I/14, Trutnov – Náchod. Kostel sv. Petra a Pavla se nachází v centru Poříčí, vlevo při jízdě z Trutnova. Jeho charakteristická vysoká věž je nepřehlédnutelná.
Pavel Vítek, 21.10. 2007
popis

Kostel sv. Petra a Pavla byl postaven na přelomu 19. a 20. století v novogotickém stylu. Projekt kostela vypracoval trutnovský stavitel Vincenc Baier. Kostelní věž dosahuje výšky 50 metrů a je zakončena čtyřmetrovým železným křížem. Nad vstupním portálem v západním průčelí kostela, pod věží, je zasazena pamětní deska se základními údaji o kostele. V interiéru kostela se nacházejí tři oltáře. Hlavní oltář zdobí sochy patronů kostela sv. Petra a sv. Pavla, práce tyrolského řezbářského mistra J. Riffessera. Kostelní prostor je jednak osvětlen velkým lustrem a jednak třinácti okny s barevnými vitrážemi (prý je to nespisovné, správně by mělo být vitrajemi, vitrážemi je hezčí) s figurální a ornamentální výzdobou.

Pavel Vítek, 21.10. 2007

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Trutnov-Poříčí

Místa v okolí

 Bolkov
 Trutnov
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 evangelický kostel
 Šibeník
 Rechenburg
 Starý Rokytník
 Stachelberg
 Radvanice
 Žaltman
 Velké Svatoňovice
 kostel sv. Anny
 železniční most
 Dřevěnka
 stará radnice
 štola Kateřina
 kaple sv. Michala
 Břecštejn
 Žacléř
 fara
 kostel sv. Vojtěcha
 Vlčice
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 Ochranná kaple
 Horní Vlčice
 kaple sv. Antonína
 zvonice
 Adršpach
 Vízmburk
 Javorník
 kaple s Pietou
 Dolní Adršpach
 kostel sv. Martina
 pivovar
 Horní Maršov
 Střmen
 Skály
 Skály
 Hampelův sloup
 kostel Panny Marie
 kaple sv. Anny
 hrob Viktorky
 Keyzlarova vila
 Červená Hora
 Aichelburg
 Bystrý
 Stárkov
 Černá hora
 židovský hřbitov
 Les Království
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Školní 155/20
Trutnov-Vnitřní Město
541 01 Trutnov 1
Tel: 605 741 855, 491 004 922
http://www.signaly.cz/farnost-trutnov-iii-porici
michalak@tiscali.cz
Základní informace místa
ID místa: 5061
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.10.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama