Zaniklý hrádek nebo tvrz založený Švábenickými v 2. pol. 13. stol. Jako pustý se uvádí od konce 14. století. Úplně zanikl díky těžbě v libečském lomu.
Hlavní obrázek místa
Lom, kde byl hrad Bolkov
© Petr Nožička, 2/2008
Zaniklý hrádek Bolkov byl založen na česko-slezském pomezí patrně ve 2. polovině 13. století rodem Švábenických ze Švábenic, kolonizujícím Trutnovsko. Podle jména lze též usuzovat souvislost hradu s Bolkem, knížetem Svídnickým, který ve 2. polovině 14. století měl Trutnovsko v zástavě. Písemné prameny však o existenci hradu, zaniklého nejspíš v době husitských válek, mlčí.
Miroslav Bolek, zdroj, 2.10. 2004

  historie

  Bolkenstein
  U vsi Libče na hoře řečené Bolkova hora (Bolkenberg) spatřují se nepatrné zbytky tvrze. O ní píše se ve starých báječných letopisech Trutnovských, že postavena v pradávných dobách malá tvrz na homoli u Libče pro jakéhosi Hypolta, odkudž prý pochází jméno Polzenštein. Že však jméno původní takové nebylo, dokazuje nynější název. Roku 1551 dal Kryštof z Jendorfa rychtáře Chvalečského s dvěma syny jeho na

  August Sedláček V./166, 18.12. 2005
  Malý hrad Bolkov stával u obce Libeč na strmé ostrožně Bolkova kopce obrácené k jihu, na jižním okraji Libavského sedla při důležité cestě spojující Čechy se Slezskem. Založen byl patrně Švábenickými v druhé polovině 13. století jako součást rozsáhlé švábenické fortifikační soustavy na česko-slezském pomezí. Toto datování potvrzuje archeologický výzkum, provedený na lokalitě v r. 1958. Název lokality

  Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, 18.12. 2005
  Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Zlatá Olešnice

  Místa v okolí

   Rechenburg
   Stachelberg
   Trutnov
   Krakonošova kašna
   stará radnice
   železniční most
   evangelický kostel
   Šibeník
   Žacléř
   Starý Rokytník
   fara
   Ochranná kaple
   Radvanice
   Břecštejn
   kaple sv. Antonína
   Žaltman
   kostel sv. Anny
   kostel sv. Vojtěcha
   Vlčice
   štola Kateřina
   Velké Svatoňovice
   Horní Vlčice
   Dřevěnka
   stará radnice
   kaple sv. Michala
   Adršpach
   pivovar
   Horní Maršov
   Dolní Adršpach
   kaple sv. Anny
   Javorník
   kostel sv. Mikuláše
   kaple s Pietou
   kovárna
   kostel sv. Martina
   Aichelburg
   kostel Panny Marie
   Střmen
   Hampelův sloup
   zvonice
   Skály
   Skály
   Vízmburk
   Černá hora
   Bystrý
   hrob Viktorky
   Keyzlarova vila
   Sněžka
  Základní informace místa
  ID místa: 778
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zaniklý
  Přístupnost: není známo
  Uveřejněno: 27.11.2006
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama