Pozdně renesanční kostel sv. Kateřiny ze 17. stol., upravený v 18. stol. zchátral po 2. světové válce. Před demolicí ho zachránila iniciativa obce, občanů i německých rodáků na přelomu tisíciletí. Prochází postupnou obnovou.
Hlavní obrázek místa
Zlatá Olešnice-kostel
© Creative Commons 1/2004
Zlatá Olešnice (něm. Goldenöls) je nevelká obec, která má jen něco přes 200 obyvatel a je prvně doložena r. 1297. Prochází jí silnice I/16 z Trutnova do Královce a na hraniční přechod do Polska. Ve stejné trase vede i železniční trať 043 do polské pohraniční obce Lubawka, u Zlaté Olešnice však nemá zastávku. Kostel sv. Kateřiny stojí při silnici v severní části obce.
8.12. 2021
popis

Pozdně renesanční kostel sv. Kateřiny ve Zlaté Olešnici je jednolodní stavba s půlkruhově zakončeným presbytářem, obdélnou sakristií po jižní straně, kaplí na severní straně a s hranolovou věží v severozápadním nároží lodi. Nad sakristií a kaplí je oratoř. V západním průčelí je barokní portál ze začátku 18. stol., na severní straně dva portály zdobené vejcovcem. Presbytář je sklenut jedním polem křížové klenby, zatímco loď dvěma se štukovým zrcadlem. Sakristie, kaple a oratoř jsou sklenuty valenou klenbou s výsečemi, v podvěží je síťová klenba se štukovými hřebínky. Do lodi vede kamenný půlkruhový portál s ostěním. Vnitřní zařízení je empírové z 1. poloviny 19. stol. Kazatelna s rokokovými figurálními reliéfy pochází z 2. poloviny 18. stol. Na dřevěné kruchtě byly kolem r. 1750 postaveny neznámým autorem varhany, které r. 1839 přestavěl Johann Anton Barth (1767-1844), sedlák a varhanář z Dolní Olešnice. V r.…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 4 Academia 1982), 7.12. 2021

historie

Kostel sv. Kateřiny ve Zlaté Olešnici je pozdně renesanční stavba ze 17. stol., která byla v 18. stol. stavebně upravována. Po 2. světové válce a vystěhování německého obyvatelstva silně zchátrala a hrozila jí demolice. Část inventáře byla uložena v depozitářích. K rozsáhlejším rekonstrukcím v novodobé historii došlo až na přelomu tisíciletí. Kostel tehdy dostal nový kabát, střechu a věž byla staticky zajištěna proti zřícení. Z iniciativy několika jednotlivců a Střediska českoněmeckého porozumění Trutnov, za účinné podpory památkových orgánů, zástupců římskokatolické církve a německých rodáků byly v letech 1999 a 2000 získány potřebné prostředky, díky nimž mohla být zabezpečena statika celé stavby a opravena střecha tak, aby byl zmírněn její havarijní stav. V r. 2012 byla obnovena občanská iniciativa a začalo se pracovat na obnově kostela. V témže roce byly na věž kostela instalovány nové hodiny. Starý kůr…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 8.12. 2021

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Zlatá Olešnice

Místa v okolí

 Bolkov
 Eliška
 Stachelberg
 železniční most
 Rechenburg
 Žacléř
 Trutnov
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 evangelický kostel
 Šibeník
 Ochranná kaple
 kaple sv. Antonína
 fara
 Starý Rokytník
 Břecštejn
 Radvanice
 pivovar
 Horní Maršov
 Žaltman
 Adršpach
 Horní Vlčice
 kostel sv. Vojtěcha
 kaple sv. Anny
 Vlčice
 kostel sv. Anny
 štola Kateřina
 Dolní Adršpach
 Velké Svatoňovice
 Aichelburg
 Dřevěnka
 stará radnice
 kaple sv. Michala
 kostel Panny Marie
 Javorník
 kaple s Pietou
 kostel sv. Martina
 Hampelův sloup
 Čáp
 Střmen
 Skály
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 Skály
 Černá hora
 zvonice
 Vízmburk
 Bystrý
 Stárkov
Základní informace místa
ID místa: 16105
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama