Na místě původního kostela ze 14.st. vystavěn v novogotickém stylu kostel nový . Děkanský chrám sv. Vavřince dostavěn r.1889. Z původního kostela bylo převzato 5 zvonů, které byly postupně zrekvírovány. V roce 2002 pořízeny tři nové kostelní zvony.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Vavřince ve Vrchlabí
© Pavel Vítek 04/2007
Město Vrchlabí je branou do našeho nejvyššího pohoří, Krkonoš. Leží na hlavní silnici do jednoho z krkonošských center, Špindlerova mlýna. Dostupné je jak po železnici, tak autobusovou dopravou z celé řady míst v Česku. Město kromě krkonošského zázemí poskytuje celou řadu turisticky zajímavých objektů. Kostel sv. Vavřince leží v centru historického města.
Pavel Vítek, 7.4. 2007
popis

Na západní straně nad vchodem je k trojlodní hale kostela připojena 60 metrů vysoká štíhlá věž. Na východní straně je doplněn půdorys chrámu do tvaru kříže příčnou lodí s presbytářem a s přístavbou sakristie a hraběcí oratoří. Firma Geylings z Vídně je autorem barevně malovaných oken. Z roku 1889 pocházejí varhany s bohatě zdobenou skříní. Pocházejí z dílny bratrů Riegrů. Ze starého kostela byly do nového kostela přeneseny předměty patřící mezi nejstarší kulturně historické památky města. Jsou to oltářní obrazy sv. Anny a sv. Vavřince. Za nejvzácnější předmět je ale pokládána měděná křtitelnice. Z původního kostela byly na věž přeneseny kamenné reliéfy s erby a iniciálami manželského páru Viléma Miřkovského ze Stropčic a Rosiny Bockové z Hermsdorfu z roku 1599. Je sem z původního kostela přenesena i řada náhrobních kamenů.

Pavel Vítek, 7.4. 2007

historie

Původní gotický vrchlabský kostel pocházel ze 14. století. Na místě tohoto jednolodního kostela vystavěl vrchlabský stavitel Eduard Zirm podle projektu pražského architekta Stephana Tragla v osmdesátých letech devatenáctého století v novogotickém stylu nový kostel. Děkanský chrám sv. Vavřince jáhna a mučedníka byl dostavěn v roce 1889. Z původního kostela bylo do zvonice nového chrámu převzato také 5 zvonů. Ty však byly postupně zabavovány jako surovina pro válečné účely až od roku 1942 byla věž zcela bez zvonů. V roce 2002 z výtěžku veřejné sbírky byly pořízeny tři nové kostelní zvony, sv. Vavřinec, sv. Anna a sv. Václav.

Pavel Vítek, 7.4. 2007

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Vrchlabí

Místa v okolí

 Tři domky
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 Plátenický dům
 kostel sv. Mikuláše
 Špitál
 hrobka Harrachů
 Horní Branná
 Podhůří
 kostel sv. Josefa
 Žalý
 kostel sv. Josefa
 evangelický kostel
 Dolní Štěpanice
 Fořt
 Purkhybl
 kaple sv. Anny
 městská spořitelna
 kašna a sousoší
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 hraběcí pivovar
 Jilemnice
 Zvědavá ulička
 Víchová
 evangelický kostel
 Studenec
 kostel sv. Václava
 fara
 Rudník
 Černá hora
 Rudník
 fara
 Mladkovský hrádek
 Arnultovice
 boží muka
 dub letní
 panská hájovna
 zvonička
 kříž
 kostel sv. Martina
 Žďár
 Prklín
 Nístějka
 děkanství
 smírčí kříž
 Kozinec
 Hostinné
 radnice
 morový sloup
 Levínská Olešnice
 kaple s Pietou
 Sytový
 Javorník
 Ždírec
 Levín
 Kundratice
 kostel sv. Jakuba
 Aichelburg
 Roprachtice
 Loukov
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Sněžka
 U borovice
 Horní Vlčice
 Nové Zámky
 kostel sv. Mikuláše
 Bradlo
 Kumburk
Kontaktní informace
ThMgr. P. Darius Mogielnicki – administrátor a kněz
Náměstí Míru 287
543 01 Vrchlabí
Tel: 499 422 899
rkf.vrchlabi@quick.cz; darek.mog@cmail.cz
Základní informace místa
ID místa: 5124
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 7.4.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama