Na místě původního kostela ze 14.st. vystavěn v novogotickém stylu kostel nový . Děkanský chrám sv. Vavřince dostavěn r.1889. Z původního kostela bylo převzato 5 zvonů, které byly postupně zrekvírovány. V roce 2002 pořízeny tři nové kostelní zvony.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Vavřince ve Vrchlabí
© Pavel Vítek 04/2007
Město Vrchlabí je branou do našeho nejvyššího pohoří, Krkonoš. Leží na hlavní silnici do jednoho z krkonošských center, Špindlerova mlýna. Dostupné je jak po železnici, tak autobusovou dopravou z celé řady míst v Česku. Město kromě krkonošského zázemí poskytuje celou řadu turisticky zajímavých objektů. Kostel sv. Vavřince leží v centru historického města.
Pavel Vítek, 7.4. 2007
popis

Na západní straně nad vchodem je k trojlodní hale kostela připojena 60 metrů vysoká štíhlá věž. Na východní straně je doplněn půdorys chrámu do tvaru kříže příčnou lodí s presbytářem a s přístavbou sakristie a hraběcí oratoří. Firma Geylings z Vídně je autorem barevně malovaných oken. Z roku 1889 pocházejí varhany s bohatě zdobenou skříní. Pocházejí z dílny bratrů Riegrů. Ze starého kostela byly do nového kostela přeneseny předměty patřící mezi nejstarší kulturně historické památky města. Jsou to oltářní obrazy sv. Anny a sv. Vavřince. Za nejvzácnější předmět je ale pokládána měděná křtitelnice. Z původního kostela byly na věž přeneseny kamenné reliéfy s erby a iniciálami manželského páru Viléma Miřkovského ze Stropčic a Rosiny Bockové z Hermsdorfu z roku 1599. Je sem z původního kostela přenesena i řada náhrobních kamenů.

Pavel Vítek, 7.4. 2007

historie

Původní gotický vrchlabský kostel pocházel ze 14. století. Na místě tohoto jednolodního kostela vystavěl vrchlabský stavitel Eduard Zirm podle projektu pražského architekta Stephana Tragla v osmdesátých letech devatenáctého století v novogotickém stylu nový kostel. Děkanský chrám sv. Vavřince jáhna a mučedníka byl dostavěn v roce 1889. Z původního kostela bylo do zvonice nového chrámu převzato také 5 zvonů. Ty však byly postupně zabavovány jako surovina pro válečné účely až od roku 1942 byla věž zcela bez zvonů. V roce 2002 z výtěžku veřejné sbírky byly pořízeny tři nové kostelní zvony, sv. Vavřinec, sv. Anna a sv. Václav.

Pavel Vítek, 7.4. 2007

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Vrchlabí

Místa v okolí

 Tři domky
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 Plátenický dům
 kostel sv. Mikuláše
 Špitál
 hrobka Harrachů
 Horní Branná
 Podhůří
 kostel sv. Josefa
 Žalý
 kostel sv. Josefa
 evangelický kostel
 Dolní Štěpanice
 Fořt
 Purkhybl
 kaple sv. Anny
 městská spořitelna
 kašna a sousoší
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 hraběcí pivovar
 Jilemnice
 Zvědavá ulička
 Víchová
 evangelický kostel
 Studenec
 kostel sv. Václava
 fara
 Rudník
 Černá hora
 Rudník
 fara
 Mladkovský hrádek
 Arnultovice
 boží muka
 dub letní
 panská hájovna
 zvonička
 kříž
 kostel sv. Martina
 Žďár
 Prklín
 Nístějka
 děkanství
 smírčí kříž
 Kozinec
 Hostinné
 radnice
 morový sloup
 Levínská Olešnice
 kaple s Pietou
 Sytový
 Javorník
 Ždírec
 Levín
 Kundratice
 kostel sv. Jakuba
 Aichelburg
 Roprachtice
 Loukov
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Sněžka
 U borovice
 Horní Vlčice
 Nové Zámky
 kostel sv. Mikuláše
 Bradlo
 Kumburk
Kontaktní informace
ThMgr. P. Darius Mogielnicki – administrátor a kněz
Náměstí Míru 287
543 01 Vrchlabí
Tel: 499 422 899
rkf.vrchlabi@quick.cz; darek.mog@cmail.cz
Základní informace místa
ID místa: 5124
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 7.4.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama