Na místě původního kostela ze 14.st. vystavěn v novogotickém stylu kostel nový . Děkanský chrám sv. Vavřince dostavěn r.1889. Z původního kostela bylo převzato 5 zvonů, které byly postupně zrekvírovány. V roce 2002 pořízeny tři nové kostelní zvony.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Vavřince ve Vrchlabí
© Pavel Vítek 04/2007
Město Vrchlabí je branou do našeho nejvyššího pohoří, Krkonoš. Leží na hlavní silnici do jednoho z krkonošských center, Špindlerova mlýna. Dostupné je jak po železnici, tak autobusovou dopravou z celé řady míst v Česku. Město kromě krkonošského zázemí poskytuje celou řadu turisticky zajímavých objektů. Kostel sv. Vavřince leží v centru historického města.
Pavel Vítek, 7.4. 2007
popis

Na západní straně nad vchodem je k trojlodní hale kostela připojena 60 metrů vysoká štíhlá věž. Na východní straně je doplněn půdorys chrámu do tvaru kříže příčnou lodí s presbytářem a s přístavbou sakristie a hraběcí oratoří. Firma Geylings z Vídně je autorem barevně malovaných oken. Z roku 1889 pocházejí varhany s bohatě zdobenou skříní. Pocházejí z dílny bratrů Riegrů. Ze starého kostela byly do nového kostela přeneseny předměty patřící mezi nejstarší kulturně historické památky města. Jsou to oltářní obrazy sv. Anny a sv. Vavřince. Za nejvzácnější předmět je ale pokládána měděná křtitelnice. Z původního kostela byly na věž přeneseny kamenné reliéfy s erby a iniciálami manželského páru Viléma Miřkovského ze Stropčic a Rosiny Bockové z Hermsdorfu z roku 1599. Je sem z původního kostela přenesena i řada náhrobních kamenů.

Pavel Vítek, 7.4. 2007

historie

Původní gotický vrchlabský kostel pocházel ze 14. století. Na místě tohoto jednolodního kostela vystavěl vrchlabský stavitel Eduard Zirm podle projektu pražského architekta Stephana Tragla v osmdesátých letech devatenáctého století v novogotickém stylu nový kostel. Děkanský chrám sv. Vavřince jáhna a mučedníka byl dostavěn v roce 1889. Z původního kostela bylo do zvonice nového chrámu převzato také 5 zvonů. Ty však byly postupně zabavovány jako surovina pro válečné účely až od roku 1942 byla věž zcela bez zvonů. V roce 2002 z výtěžku veřejné sbírky byly pořízeny tři nové kostelní zvony, sv. Vavřinec, sv. Anna a sv. Václav.

Pavel Vítek, 7.4. 2007

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Vrchlabí

Místa v okolí

 Tři domky
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 Plátenický dům
 kostel sv. Mikuláše
 Špitál
 hrobka Harrachů
 Horní Branná
 Podhůří
 kostel sv. Josefa
 Žalý
 kostel sv. Josefa
 evangelický kostel
 Dolní Štěpanice
 Fořt
 Purkhybl
 kaple sv. Anny
 městská spořitelna
 kašna a sousoší
 stará radnice
 Jilemnice
 kostel sv. Vavřince
 hraběcí pivovar
 Zvědavá ulička
 Víchová
 evangelický kostel
 Studenec
 Rudník
 kostel sv. Václava
 fara
 Černá hora
 Rudník
 fara
 Mladkovský hrádek
 Arnultovice
 boží muka
 dub letní
 panská hájovna
 kostel sv. Martina
 zvonička
 kříž
 Žďár
 děkanství
 Nístějka
 Kozinec
 Hostinné
 smírčí kříž
 Levínská Olešnice
 morový sloup
 radnice
 kaple s Pietou
 Javorník
 Sytový
 Ždírec
 Kundratice
 Levín
 kostel sv. Jakuba
 Roprachtice
 Aichelburg
 Loukov
 kaple sv. Anny
 Sněžka
 kostel sv. Vavřince
 U borovice
 Horní Vlčice
 Nové Zámky
 kostel sv. Mikuláše
 Bradlo
 Kumburk
Kontaktní informace
ThMgr. P. Darius Mogielnicki – administrátor a kněz
Náměstí Míru 287
543 01 Vrchlabí
Tel: 499 422 899
rkf.vrchlabi@quick.cz; darek.mog@cmail.cz
Základní informace místa
ID místa: 5124
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 7.4.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama