Jednolodní barokní kostel z roku 1775 na místě renesančního kostela z roku 1606. Obnoven byl na počátku 20. století, od konce války chátrá.
Hlavní obrázek místa
kostel od jihozápadu
© Milan Caha 04/2009
Jednolodní kostel s obdélnou lodí i presbytářem. Hranolová věž je v západním průčelí. Na jižní straně presbytáře je sakristie s oratoří. Loď je zaklenuta valeně s lunetami, závěr presbytáře je zaklenut konchou. Zařízení je rokokové a klasicistní, hlavní oltář je z roku 1780.
Milan Caha (zdroj Poche E. a kol.: Umělecké památky Čech 1, Academia, Praha 1977), 3.5. 2009
historie

Původní kostel v obci Fořt byl pozdně renesanční, založen roku 1606. Kostel byl zničen a znovu postaven v barokním slohu v roce 1775. Obnoven byl na počátku 20. století, od konce války chátrá.

Milan Caha (zdroj Poche E. a kol.: Umělecké památky Čech 1, Academia, Praha 1977), 3.5. 2009

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU),

Místa v okolí

 Fořt
 kostel sv. Václava
 Rudník
 Rudník
 fara
 evangelický kostel
 Purkhybl
 Arnultovice
 Podhůří
 kostel sv. Martina
 kaple s Pietou
 Javorník
 Černá hora
 kostel sv. Josefa
 děkanství
 radnice
 Hostinné
 smírčí kříž
 Vrchlabí
 morový sloup
 Vrchlabí
 Tři domky
 kostel sv. Vavřince
 fara
 Horní Vlčice
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Josefa
 Horní Branná
 hrobka Harrachů
 kostel sv. Mikuláše
 Špitál
 Břecštejn
 Plátenický dům
 fara
 kostel sv. Vojtěcha
 Aichelburg
 Nové Zámky
 Vlčice
 kaple sv. Antonína
 evangelický kostel
 kaple sv. Anny
 Bradlo
 Žalý
 Horní Maršov
 pivovar
 Ochranná kaple
 Studenec
 Dolní Štěpanice
 Kozinec
 kostel sv. Anny
 kašna a sousoší
 městská spořitelna
 stará radnice
 Jilemnice
 hraběcí pivovar
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Anny
 Zvědavá ulička
 Levínská Olešnice
 mariánský sloup
 boží muka
 Sněžka
 Pecka
 Žďár
 kříž
 zvonička
 panská hájovna
 dub letní
 Levín
 Žacléř
 Šibeník
 Ždírec
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 smírčí kříž
 kostel sv. Mikuláše
 kovárna
Základní informace místa
ID místa: 7638
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 4.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama