Gotický kostel (před 1350) s obdélnou lodí a čtverhranným presbytářem, v pozdní gotice přistavěna věž, přestavěný renesančně v l. 1598–1602 stavitelem Carlo Valmadim (prodloužení lodi, trojboké zakončení závěru, sakristie, lunetová římsa), další úpravy 18. a 19. st. R. 1969 vyhořel, opraven 1975.
Hlavní obrázek místa
kostel od jihu
© Milan Caha 03/2009
Orientovaný obdélný jednolodní kostel s polygonálním presbytářem, sakristií a věží. Pozdně gotická věž je připojena ve středu jižní stěny lodi, zachovaly se v ní klíčové střílny. Kryta je barokní oplechovanou cibulí s lucernou, na níž je menší cibule s makovicí a křížem. Kolem vnější strany celé stavby je lunetová římsa, typická pro Valmadiho stavby. Uvnitř jsou po třech stranách lodi obvodové empory na arkádách s toskánskými sloupy, rovněž charakteristické pro Valmadiho. Loď, empory a presbytář jsou klenuty valeně, podvěží křížově. Nad portálem do podvěží je zazděn alianční znak Hannibala z Valdštejna a Kateřiny Berkové z Dubé z r. 1598, do vnější zdi presbytáře jsou zazděny náhrobníky Hanibala z Valdštejna (†1622) a Mariány Kaplířové ze Sulevic (†1603). U vnější zdi zakončení presbytáře stojí zajímavý litinový náhrobek z 19. století.
Milan Caha (zdroj:POCHE, E.: Umělecké památky Čech 3. P - Š. Academia, Praha 1980), 30.3. 2009
historie

Obec Rudník (původně Heřmanovy Sejfy) byla pravděpodobně založena při kolonizaci Krkonoš ve 13. století. Založili ji zřejmě horníci, kteří těžili na úpatí Černé hory stříbro, zlato, železo a měď (odtud původní i dnešní název obce). První nepřímá zmínka o zdejším osídlení je z roku 1241. Farní kostel sv. Václava je uváděn roku 1354, za držení Půty z Turgova. Za husitských válek patřila obec Krušinům z Lichtenburka a od roku 1521 do roku 1706 Valdštejnům. Za jejich vlastnictví v letech 1598 – 1602 byl kostel přestavěn renesančně. Stavba je považována za jednu z vrcholných realizací krkonošského renesančního stavitele Carla Valmadiho. Při přestavbě Valmadi využil starší zdivo věže a presbytáře. Stavba si přes drobné úpravy zachovala charakteristický rukopis svého tvůrce. 29. července 1969 poškodil kostel úmyslně založený požár, do roku 1975 byl díky úsilí tehdejšího duchovního pátera Malíška opraven.

Milan Caha (zdroj:POCHE, E.: Umělecké památky Čech 3. P - Š. Academia, Praha 1980), 30.3. 2009

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Rudník

Místa v okolí

 Rudník
 fara
 Rudník
 evangelický kostel
 kostel sv. Martina
 Fořt
 kaple s Pietou
 Arnultovice
 Javorník
 Purkhybl
 Horní Vlčice
 Černá hora
 děkanství
 morový sloup
 Hostinné
 radnice
 smírčí kříž
 Břecštejn
 fara
 kostel sv. Vojtěcha
 Vlčice
 Podhůří
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Josefa
 Aichelburg
 Ochranná kaple
 Nové Zámky
 fara
 kaple sv. Anny
 Horní Maršov
 pivovar
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 Tři domky
 kostel sv. Vavřince
 Bradlo
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Anny
 Horní Branná
 Špitál
 kostel sv. Mikuláše
 hrobka Harrachů
 Plátenický dům
 evangelický kostel
 Rechenburg
 Šibeník
 Eliška
 Stachelberg
 Žalý
 stará radnice
 Trutnov
 evangelický kostel
 Krakonošova kašna
 Žacléř
 Studenec
 Dolní Štěpanice
 Kozinec
 mariánský sloup
 Pecka
 Levínská Olešnice
 vodní nádrž Labská
 kostel sv. Mikuláše
 kovárna
 smírčí kříž
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost - děkanství Hostinné
Horní Brána 3
543 71 Hostinné
Tel: 499 441 782
Základní informace místa
ID místa: 7586
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.3.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama