Gotický kostel (před 1350) s obdélnou lodí a čtverhranným presbytářem, v pozdní gotice přistavěna věž, přestavěný renesančně v l. 1598–1602 stavitelem Carlo Valmadim (prodloužení lodi, trojboké zakončení závěru, sakristie, lunetová římsa), další úpravy 18. a 19. st. R. 1969 vyhořel, opraven 1975.
Hlavní obrázek místa
kostel od jihu
© Milan Caha 03/2009
Orientovaný obdélný jednolodní kostel s polygonálním presbytářem, sakristií a věží. Pozdně gotická věž je připojena ve středu jižní stěny lodi, zachovaly se v ní klíčové střílny. Kryta je barokní oplechovanou cibulí s lucernou, na níž je menší cibule s makovicí a křížem. Kolem vnější strany celé stavby je lunetová římsa, typická pro Valmadiho stavby. Uvnitř jsou po třech stranách lodi obvodové empory na arkádách s toskánskými sloupy, rovněž charakteristické pro Valmadiho. Loď, empory a presbytář jsou klenuty valeně, podvěží křížově. Nad portálem do podvěží je zazděn alianční znak Hannibala z Valdštejna a Kateřiny Berkové z Dubé z r. 1598, do vnější zdi presbytáře jsou zazděny náhrobníky Hanibala z Valdštejna (†1622) a Mariány Kaplířové ze Sulevic (†1603). U vnější zdi zakončení presbytáře stojí zajímavý litinový náhrobek z 19. století.
Milan Caha (zdroj:POCHE, E.: Umělecké památky Čech 3. P - Š. Academia, Praha 1980), 30.3. 2009
historie

Obec Rudník (původně Heřmanovy Sejfy) byla pravděpodobně založena při kolonizaci Krkonoš ve 13. století. Založili ji zřejmě horníci, kteří těžili na úpatí Černé hory stříbro, zlato, železo a měď (odtud původní i dnešní název obce). První nepřímá zmínka o zdejším osídlení je z roku 1241. Farní kostel sv. Václava je uváděn roku 1354, za držení Půty z Turgova. Za husitských válek patřila obec Krušinům z Lichtenburka a od roku 1521 do roku 1706 Valdštejnům. Za jejich vlastnictví v letech 1598 – 1602 byl kostel přestavěn renesančně. Stavba je považována za jednu z vrcholných realizací krkonošského renesančního stavitele Carla Valmadiho. Při přestavbě Valmadi využil starší zdivo věže a presbytáře. Stavba si přes drobné úpravy zachovala charakteristický rukopis svého tvůrce. 29. července 1969 poškodil kostel úmyslně založený požár, do roku 1975 byl díky úsilí tehdejšího duchovního pátera Malíška opraven.

Milan Caha (zdroj:POCHE, E.: Umělecké památky Čech 3. P - Š. Academia, Praha 1980), 30.3. 2009

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Rudník

Místa v okolí

 Rudník
 fara
 Rudník
 evangelický kostel
 kostel sv. Martina
 Fořt
 Arnultovice
 kaple s Pietou
 Javorník
 Purkhybl
 Horní Vlčice
 Černá hora
 Hostinné
 smírčí kříž
 děkanství
 morový sloup
 radnice
 Břecštejn
 fara
 kostel sv. Vojtěcha
 Vlčice
 Podhůří
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Josefa
 Aichelburg
 Ochranná kaple
 Nové Zámky
 kaple sv. Anny
 fara
 Horní Maršov
 Vrchlabí
 pivovar
 Vrchlabí
 Tři domky
 kostel sv. Vavřince
 Bradlo
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Anny
 Horní Branná
 kostel sv. Mikuláše
 Špitál
 hrobka Harrachů
 Plátenický dům
 evangelický kostel
 Rechenburg
 Šibeník
 Eliška
 Stachelberg
 Žalý
 evangelický kostel
 stará radnice
 Trutnov
 Krakonošova kašna
 Žacléř
 Studenec
 Dolní Štěpanice
 Kozinec
 mariánský sloup
 Pecka
 Levínská Olešnice
 kostel sv. Mikuláše
 kovárna
 smírčí kříž
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost - děkanství Hostinné
Horní Brána 3
543 71 Hostinné
Tel: 499 441 782
Základní informace místa
ID místa: 7586
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.3.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama