Jednolodní orientovaný renesanční kostel se starším polygonálním presbytářem a věží zabudovanými mimo osu kostela. Poprvé uváděn r. 1354, v l. 1598–1602 přestavěn renesančně stavitelem Carlo Valmadim. V 70. letech 20. stol. vyhořel, opraven 1975.
Hlavní obrázek místa
kostel od jihu
© Milan Caha 03/2009
Orientovaný obdélný jednolodní kostel s polygonálním presbytářem a věží mimo osu kostela. Věž je připojena k jižní stěně lodi, zachovaly se v ní klíčové střílny. Kryta je barokní oplechovanou cibulí s lucernou, na níž je menší cibule s makovicí a křížem. Kolem vnější strany celé stavby je lunetová římsa, typická pro Valmadiho stavby. Uvnitř jsou po třech stranách lodi obvodové empory na arkádách s toskánskými sloupy, rovněž charakteristické pro Valmadiho. Loď, empory a presbytář jsou klenuty valeně, podvěží křížově. Nad portálem do podvěží je zazděn alianční znak, do vnější zdi presbytáře jsou zazděny náhrobníky Hanibala z Valdštejna (†1622) a Mariány Kaplířové ze Sulevic (†1603). U vnější zdi zakončení presbytáře stojí zajímavý litinový náhrobek z 19. století.
Milan Caha (zdroj:POCHE, E.: Umělecké památky Čech 3. P - Š. Academia, Praha 1980), 30.3. 2009
historie

Obec Rudník (původně Heřmanovy Sejfy) byla pravděpodobně založena při kolonizaci Krkonoš ve 13. století. Založili ji zřejmě horníci, kteří těžili na úpatí Černé hory stříbro, zlato, železo a měď (odtud původní i dnešní název obce). První nepřímá zmínka o zdejším osídlení je z roku 1241. Farní kostel sv. Václava je uváděn roku 1354, za držení Puty z Turgova. Za husitských válek patřila obec Krušinům z Lichtenburka a od roku 1521 do roku 1706 Valdštejnům. Za jejich vlastnictví v letech 1598 – 1602 byl kostel přestavěn renesančně. Stavba je považována za jednu z vrcholných realizací krkonošského renesančního stavitele Carla Valmadiho. Při přestavbě Valmadi využil starší zdivo věže a presbytáře. Stavba si přes drobné úpravy zachovala charakteristický rukopis svého tvůrce. V 70. letech 20. století poškodil kostel požár, opraven byl díky úsilí tehdejšího duchovního pátera Malíška. Oprava byla dokončena v roce 1975.

Milan Caha (zdroj:POCHE, E.: Umělecké památky Čech 3. P - Š. Academia, Praha 1980), 30.3. 2009

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Rudník

Místa v okolí

 fara
 Rudník
 evangelický kostel
 Rudník
 kostel sv. Martina
 Fořt
 kaple s Pietou
 Arnultovice
 Javorník
 Purkhybl
 Horní Vlčice
 Černá hora
 děkanství
 morový sloup
 Hostinné
 smírčí kříž
 radnice
 Břecštejn
 fara
 kostel sv. Vojtěcha
 Vlčice
 Podhůří
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Josefa
 Aichelburg
 Nové Zámky
 Ochranná kaple
 kaple sv. Anny
 fara
 Horní Maršov
 pivovar
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 Tři domky
 kostel sv. Vavřince
 Bradlo
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Anny
 Horní Branná
 hrobka Harrachů
 Špitál
 kostel sv. Mikuláše
 Plátenický dům
 evangelický kostel
 Rechenburg
 Šibeník
 Stachelberg
 Žalý
 Trutnov
 stará radnice
 evangelický kostel
 Krakonošova kašna
 Žacléř
 Studenec
 Dolní Štěpanice
 Kozinec
 mariánský sloup
 Pecka
 Levínská Olešnice
 kostel sv. Mikuláše
 kovárna
 smírčí kříž
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost - děkanství Hostinné
Horní Brána 3
543 71 Hostinné
Tel: 499 441 782
Základní informace místa
ID místa: 7586
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.3.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama