První zmínka o pivovaru v Maršově je z r. 1599. Dnešní areál vybudovali J. B. Schaffgotsch a A. Aichelburg po r. 1792. V r. 1926 jej koupil Měšťanský pivovar v Trutnově, výrobu ukončil a nechal zde stáčírnu. R. 1942 areál vyhořel od té doby chátrá.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 11/2009
První zmínka o pivovaru v Maršově je z roku 1599. Pivovar tehdy stával nedaleko kostela v Dolním Maršově a založil ho císařský správce Kaspar Nuss. Na dnešním místě v centru Horního Maršova byl pivovar vybudován hrabaty Janem Bertholdem Schaffgotsch a Alfonsem Aichelburgem po r. 1792, v souvislosti s přestavbu sousedního zámku. Syn hraběte Alfonse, hrabě Berthold Aichelburg, rozšířil areál pivovaru o hotel Brauhof (Pivovarský dvůr). V roce 1855 dále zde byl upraven velký sál s jevištěm, který se stal kulturním centrem oblasti. V roce 1879 byla varna pivovaru modernizována a rozšířena. Největšího rozmachu dosáhl pivovar za Czernin-Morzinů v roce 1908, kdy roční výstav činil 5300 hektolitrů. Na počátku roku 1919 si pivovar pronajalo Maršovské pivovarské družstvo, které založili místní hostinští. V roce 1926 koupil pivovar i s hotelem Měšťanský pivovar v Trutnově, který za dva roky výrobu piva ukončil a v Maršově nechal jen stáčírnu. 21. října 1942 hotel a část pivovaru vyhořely a zbytek této technické památky od té doby chátrá.
Milan Caha (zdroj: Hana Kulichová, Hledání ztraceného času, příloha Maršovského zpravodaje 10/2007), 22.11. 2009
Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Horní Maršov

Místa v okolí

 Horní Maršov
 kaple sv. Anny
 Aichelburg
 Ochranná kaple
 kaple sv. Antonína
 Černá hora
 Žacléř
 fara
 Stachelberg
 kostel sv. Martina
 Břecštejn
 Purkhybl
 evangelický kostel
 Horní Vlčice
 Rechenburg
 kaple s Pietou
 Javorník
 fara
 kostel sv. Václava
 Rudník
 Sněžka
 železniční most
 Rudník
 kostel sv. Vojtěcha
 Vlčice
 Bolkov
 pěchotní srub T-S 63
 Fořt
 kostel sv. Josefa
 Arnultovice
 Trutnov
 stará radnice
 Krakonošova kašna
 Šibeník
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Josefa
 kostel Wang
 radnice
 morový sloup
 děkanství
 smírčí kříž
 Hostinné
 Podhůří
 Starý Rokytník
 fara
Základní informace místa
ID místa: 8553
Typ místa: technická památka
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.11.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama