Zřícenina hradu z poloviny 15. století založeného Mikulášem Zilvárem. Od 2. poloviny 16. století neobydlen. Celé 17. století označován jako pustý.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2017
Nevelký hrádek zaujme především svojí kompaktností a rudohnědou barvou zdiva. Je vystavěn na nevelké skále. Vedle hradu se krčí malá chaloupka, ve které občas přebýval náš bývalý prezident Václav Havel. Takže pokud budete chtít u hradu nocovat, připravte si občanky na kontrolu. :-)
Vlky, 28.5. 2002
historie

Nejstarší zpráva o této lokalitě pochází z r. 1336, kdy se na Trutnovsku připomíná rytíř Otto ze Steinu. O něm víme pouze to, že daroval trutnovskému klášteru zderazských křižovníků Božího hrobu tři lány půdy ve vsi Oblanově. Původní název hradu byl tedy Stein. Co vedlo k jeho zániku, není známo, protože žádné jiné zprávy se o něm nezachovaly. Teprve ze zápisu v trutnovských manských deskách z r. 1455, ve kterém je uváděn Mikuláš (Nykl) Zilvár seděním na Břečtejně, můžeme usuzovat, že bohatý vladycký rod Zilvárů, který od 14. století postupně získával majetky na území trutnovského manského kraje, vybudoval v první polovině 15. století na místě staršího hradu Steinu a v těsné blízkosti svého vlčického statku hrad Břečtejn a ten učinil středem svého panství. Jádrem zilvárovského spojeného manského statku byly Pilníkov a Vlčice. Nové zilvárovské sídlo vyrostlo na strmé slepencové skalní kře, a již proto nemohlo být rozsáhlé.…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze V Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, 28.5. 2002

Půdorys místa

Půdorys hradu
© T. Durdík - Ilustrovaná encyklopedie českých hradů - Libri, Praha 2000
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Vývoj událostí místa

 • 1336

  Nejstarší zpráva o místě kdy se připomíná rytíř Otto ze Steinu.

 • 1455

  Majitelem je uváděn Mikuláš (Nykl) Zilvár seděním na Břečtejně.

 • 16. století

  Břečtejn byl již neobydlen a všechny prameny jej po celé 17. století označují jako pustý hrad na vlčickém panství, k němuž patřila zřícenina.

 • 1579

  Byl na Břečtejně pánem Adamův bratr Kryštof, který sloužil v mládí mnoho let arciknížeti Ferdinandovi.

 • 1790

  Koupil vlčické panství lnářský velkopodnikatel Jan František Theer, který dal zříceninu Břečtejna upravit a stavebně zajistit.

 • 1794

  Se Theerové psali „ze Silbersteina“ podle německého názvu hradu.

 • 2020

  Zbytky hradu Břečtejna dále chátrají.

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Vlčice

Místa v okolí

 Horní Vlčice
 fara
 kostel sv. Vojtěcha
 Vlčice
 Javorník
 kaple s Pietou
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Antonína
 Ochranná kaple
 kostel sv. Anny
 Rechenburg
 Šibeník
 Trutnov
 stará radnice
 evangelický kostel
 Krakonošova kašna
 fara
 kostel sv. Václava
 Rudník
 evangelický kostel
 Rudník
 Arnultovice
 Stachelberg
 Eliška
 Horní Maršov
 pivovar
 Bolkov
 radnice
 děkanství
 morový sloup
 Žacléř
 Hostinné
 smírčí kříž
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Kateřiny
 Aichelburg
 Purkhybl
 Černá hora
 Fořt
 Nové Zámky
 Starý Rokytník
 kostel sv. Jakuba
 Bradlo
 kostel sv. Mikuláše
 železniční most
 kovárna
 fara
 Les Království
 kostel sv. Josefa
 Podhůří
 Dřevěnka
 stará radnice
 kaple sv. Michala
 Velké Svatoňovice
Základní informace místa
ID místa: 114
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.6.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama