Zřícenina hradu z poloviny 15. století založeného Mikulášem Zilvárem. Od 2. poloviny 16. století neobydlen. Celé 17. století označován jako pustý.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2017
Nevelký hrádek zaujme především svojí kompaktností a rudohnědou barvou zdiva. Je vystavěn na nevelké skále. Vedle hradu se krčí malá chaloupka, ve které občas přebýval náš bývalý prezident Václav Havel. Takže pokud budete chtít u hradu nocovat, připravte si občanky na kontrolu. :-)
Vlky, 28.5. 2002
historie

Nejstarší zpráva o této lokalitě pochází z r. 1336, kdy se na Trutnovsku připomíná rytíř Otto ze Steinu. O něm víme pouze to, že daroval trutnovskému klášteru zderazských křižovníků Božího hrobu tři lány půdy ve vsi Oblanově. Původní název hradu byl tedy Stein. Co vedlo k jeho zániku, není známo, protože žádné jiné zprávy se o něm nezachovaly. Teprve ze zápisu v trutnovských manských deskách z r. 1455, ve kterém je uváděn Mikuláš (Nykl) Zilvár seděním na Břečtejně, můžeme usuzovat, že bohatý vladycký rod Zilvárů, který od 14. století postupně získával majetky na území trutnovského manského kraje, vybudoval v první polovině 15. století na místě staršího hradu Steinu a v těsné blízkosti svého vlčického statku hrad Břečtejn a ten učinil středem svého panství. Jádrem zilvárovského spojeného manského statku byly Pilníkov a Vlčice. Nové zilvárovské sídlo vyrostlo na strmé slepencové skalní kře, a již proto nemohlo být rozsáhlé.…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze V Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, 28.5. 2002

Půdorys místa

Půdorys hradu
© T. Durdík - Ilustrovaná encyklopedie českých hradů - Libri, Praha 2000
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Vývoj událostí místa

 • 1336

  Nejstarší zpráva o místě kdy se připomíná rytíř Otto ze Steinu.

 • 1455

  Majitelem je uváděn Mikuláš (Nykl) Zilvár seděním na Břečtejně.

 • 16. století

  Břečtejn byl již neobydlen a všechny prameny jej po celé 17. století označují jako pustý hrad na vlčickém panství, k němuž patřila zřícenina.

 • 1579

  Byl na Břečtejně pánem Adamův bratr Kryštof, který sloužil v mládí mnoho let arciknížeti Ferdinandovi.

 • 1790

  Koupil vlčické panství lnářský velkopodnikatel Jan František Theer, který dal zříceninu Břečtejna upravit a stavebně zajistit.

 • 1794

  Se Theerové psali „ze Silbersteina“ podle německého názvu hradu.

 • 2020

  Zbytky hradu Břečtejna dále chátrají.

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Vlčice

Místa v okolí

 Horní Vlčice
 fara
 kostel sv. Vojtěcha
 Vlčice
 Javorník
 kaple s Pietou
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Antonína
 Ochranná kaple
 kostel sv. Anny
 Rechenburg
 Šibeník
 Trutnov
 stará radnice
 evangelický kostel
 Krakonošova kašna
 Rudník
 kostel sv. Václava
 fara
 Rudník
 evangelický kostel
 Arnultovice
 Stachelberg
 Horní Maršov
 pivovar
 Bolkov
 radnice
 morový sloup
 děkanství
 smírčí kříž
 Žacléř
 Hostinné
 kaple sv. Anny
 Černá hora
 Aichelburg
 Purkhybl
 Fořt
 Nové Zámky
 Starý Rokytník
 kostel sv. Jakuba
 Bradlo
 kostel sv. Mikuláše
 železniční most
 kovárna
 Les Království
 fara
 kostel sv. Josefa
 Podhůří
 Dřevěnka
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Velké Svatoňovice
Základní informace místa
ID místa: 114
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.6.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama