Jednolodní obdélný klasicistní kostel, postaven v letech 1802–06 na místě bývalé rudné huti. Obnoven v roce 1926 a 1990. V roce 1995 byla instalována a vysvěcena zvonkohra na jihozápadním nároží.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihovýchodu
© Milan Caha 03/2009
Dolní Dvůr leží v údolí Malého Labe. Kostel je v centrální části obce, při soutoku Malého Labe a Kostelního potoka. Kolem něj prochází žlutá turistická značka z Horního Lánova na Klínové boudy. Proti kostelu lze pohodlně zaparkovat.
5.5. 2009
historie

Kostel sv. Josefa je klasicistní, postaven byl v letech 1802–1806 na místě zaniklé rudné huti (výroba v ní byla ukončena roku 1790) a několika domů. Patronem a investorem výstavby kostela byl náboženský fond. Stavba byla zahájena kolem 21.10. 1802, nejdříve probíhala rychle, pak se ale začalo tempo výstavby zpomaloval. Za hladu v roce 1804 se ve stavbě kostela vařila tzv. Rumfordská polévka a rozdávala zdarma potřebným. Kostel byl vysvěcen 11. listopadu 1806. Obnoven byl v roce 1926 a 1990. Za I. světové války byly z kostela rekvírovány původní bronzové zvony. Po válce byly nahrazeny zvonem litinovým. V roce 1995 byla instalována a vysvěcena zvonkohra ze světoznámé dílny paní Tomáškové-Dytrychové, která byla pořízena z poslední vůle paní Anny Aleny Kyšerové. Vybavení je pseudorománské a klasicistní.

Milan Caha (zdroj Poche E. a kol.: Umělecké památky Čech 1, Academia, Praha 1977), 3.5. 2009

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU),

Místa v okolí

 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Vavřince
 Tři domky
 evangelický kostel
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 Purkhybl
 Žalý
 Černá hora
 Podhůří
 Fořt
 Plátenický dům
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 Horní Branná
 Špitál
 hrobka Harrachů
 kostel sv. Václava
 Rudník
 fara
 Dolní Štěpanice
 Rudník
 Aichelburg
 kostel sv. Martina
 Arnultovice
 Sněžka
 kaple sv. Anny
 kaple s Pietou
 Javorník
 kaple sv. Anny
 kašna a sousoší
 městská spořitelna
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Horní Maršov
 Jilemnice
 hraběcí pivovar
 pivovar
 Zvědavá ulička
 fara
 Víchová
 kaple sv. Antonína
 děkanství
 smírčí kříž
 Hostinné
 morový sloup
 radnice
 Studenec
 Horní Vlčice
 Ochranná kaple
 fara
 Mladkovský hrádek
 Břecštejn
 kostel sv. Jakuba
 kostel Wang
 kostel sv. Vojtěcha
 Vlčice
 boží muka
 Kozinec
 dub letní
 panská hájovna
 zvonička
 kříž
 Žďár
 Levínská Olešnice
 Levín
 Ždírec
 kostel sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 7600
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 5.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama