Novogotický kostel sv. Jana Křtitele v Janských Lázních postaven r. 1885 v důsledku rostoucí návštěvnosti lázní. Veškeré vnitřní vybavení pochází z doby stavby, varhany z r. 1886. Od r. 2005 kostel povýšen na farní, převzal funkci farnosti Svoboda nad Úpou.
Hlavní obrázek místa
Janské Lázně-kostel
© Info J.Lázně 06/2016
Město Janské Lázně leží v Krkonoších pod Černou horou (1299 m n. m.). Zdejší teplý pramen je podle kronik znám již od r. 1006, historicky je doložen r. 1300. O rozvoj lázeňství se zasloužili zejména Schwarzenbergové, kteří tu r. 1677 postavili šest lázeňských budov. V r. 1867 se zdejší lokalita oddělila od Svobody nad Úpou, r. 1881 byla povýšena na městys a r. 1965 na město. Nyní tu žije asi 680 obyvatel. Prochází tudy silnice II/297 ze Svobody nad Úpou do Černého Dolu a Čisté v Krkonoších. Z města vychází gondolová lanová dráha na vrchol Černé hory. Vedou odtud turistické značené trasy, a to červená na Černou horu, modrá přes hřeben do Velké Úpy, zelená na Hrádeček a žlutá do Svobody nad Úpou. Od r. 1981 tu je v provozu proslavená léčebna dětské obrny. Farní kostel sv. Jana Křtitele se nachází v Jánském dole při zelené značce.
24.9. 2021
historie

Potřebu stavby kostela v Janských Lázních si vyžádal stále rostoucí lázeňský ruch. Novogotický kostel sv. Jana Křtitele v Janských Lázních stojí při cestě z náměstí k dětské léčebně Vesna a byl zbudován r. 1885. Od r. 1993 je chráněn jako kulturní památka ČR. Kostel je novogotická stavba připomínající svým stylem poněkud kostely na anglickém venkově. Skládá se z obdélné lodi, zhruba čtvercového presbytáře s přilehlou sakristií a samostatně přístupnou věží. Loď i presbytář mají novogotické trámové stropy, hlavní oltář nese obraz sv. Jana Křtitele, na epištolní straně (z pohledu návštěvníka od vchodu napravo) je mariánský oltář mající podobu novogotické archy. Jeho protějškem je socha Božského srdce Páně. Po stěnách lodi jsou rozvěšeny obrazy křížové cesty, rovněž novogotické. Kazatelna je šestihran stojící na dřevěném sloupku. Na kruchtě jsou varhany, které r. 1886 postavil pražský varhanář Carl Schiffner (1836-1894). V nedávné době byl…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 25.9. 2021

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Janské Lázně

Místa v okolí

 kaple sv. Antonína
 Černá hora
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 kaple sv. Anny
 Horní Maršov
 Ochranná kaple
 Aichelburg
 fara
 pivovar
 kaple s Pietou
 Javorník
 fara
 kostel sv. Václava
 Purkhybl
 Rudník
 Horní Vlčice
 Břecštejn
 Rudník
 Fořt
 kostel sv. Vojtěcha
 Arnultovice
 Vlčice
 Žacléř
 Eliška
 Stachelberg
 Rechenburg
 kostel sv. Josefa
 děkanství
 radnice
 morový sloup
 Hostinné
 smírčí kříž
 kostel sv. Anny
 Trutnov
 stará radnice
 Podhůří
 Šibeník
 Krakonošova kašna
 kostel sv. Kateřiny
 evangelický kostel
 Bolkov
 Sněžka
 pěchotní srub T-S 63
 kostel sv. Josefa
 Vrchlabí
 kostel sv. Jakuba
 Vrchlabí
 Tři domky
 kostel sv. Vavřince
 železniční most
 Nové Zámky
 evangelický kostel
 Bradlo
 fara
 Starý Rokytník
Základní informace místa
ID místa: 13188
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama