Novogotický kostel sv. Jana Křtitele v Janských Lázních postaven r. 1885 v důsledku rostoucí návštěvnosti lázní. Veškeré vnitřní vybavení pochází z doby stavby, varhany z r. 1886. Od r. 2005 kostel povýšen na farní, převzal funkci farnosti Svoboda nad Úpou.
Hlavní obrázek místa
Janské Lázně-kostel
© Info J.Lázně 06/2016
Město Janské Lázně leží v Krkonoších pod Černou horou (1299 m n. m.). Zdejší teplý pramen je podle kronik znám již od r. 1006, historicky je doložen r. 1300. O rozvoj lázeňství se zasloužili zejména Schwarzenbergové, kteří tu r. 1677 postavili šest lázeňských budov. V r. 1867 se zdejší lokalita oddělila od Svobody nad Úpou, r. 1881 byla povýšena na městys a r. 1965 na město. Nyní tu žije asi 680 obyvatel. Prochází tudy silnice II/297 ze Svobody nad Úpou do Černého Dolu a Čisté v Krkonoších. Z města vychází gondolová lanová dráha na vrchol Černé hory. Vedou odtud turistické značené trasy, a to červená na Černou horu, modrá přes hřeben do Velké Úpy, zelená na Hrádeček a žlutá do Svobody nad Úpou. Od r. 1981 tu je v provozu proslavená léčebna dětské obrny. Farní kostel sv. Jana Křtitele se nachází v Jánském dole při zelené značce.
24.9. 2021
historie

Potřebu stavby kostela v Janských Lázních si vyžádal stále rostoucí lázeňský ruch. Novogotický kostel sv. Jana Křtitele v Janských Lázních stojí při cestě z náměstí k dětské léčebně Vesna a byl zbudován r. 1885. Od r. 1993 je chráněn jako kulturní památka ČR. Kostel je novogotická stavba připomínající svým stylem poněkud kostely na anglickém venkově. Skládá se z obdélné lodi, zhruba čtvercového presbytáře s přilehlou sakristií a samostatně přístupnou věží. Loď i presbytář mají novogotické trámové stropy, hlavní oltář nese obraz sv. Jana Křtitele, na epištolní straně (z pohledu návštěvníka od vchodu napravo) je mariánský oltář mající podobu novogotické archy. Jeho protějškem je socha Božského srdce Páně. Po stěnách lodi jsou rozvěšeny obrazy křížové cesty, rovněž novogotické. Kazatelna je šestihran stojící na dřevěném sloupku. Na kruchtě jsou varhany, které r. 1886 postavil pražský varhanář Carl Schiffner (1836-1894). V nedávné době byl…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 25.9. 2021

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Janské Lázně

Místa v okolí

 kaple sv. Antonína
 Černá hora
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 Aichelburg
 Horní Maršov
 Ochranná kaple
 fara
 kaple sv. Anny
 pivovar
 kaple s Pietou
 fara
 kostel sv. Václava
 Javorník
 Purkhybl
 Rudník
 Horní Vlčice
 Břecštejn
 Rudník
 Fořt
 Arnultovice
 kostel sv. Vojtěcha
 Vlčice
 Žacléř
 Eliška
 Stachelberg
 Rechenburg
 kostel sv. Josefa
 morový sloup
 děkanství
 radnice
 Hostinné
 smírčí kříž
 kostel sv. Anny
 Trutnov
 kostel sv. Kateřiny
 Šibeník
 Krakonošova kašna
 Podhůří
 stará radnice
 evangelický kostel
 Bolkov
 Sněžka
 pěchotní srub T-S 63
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Vavřince
 Tři domky
 železniční most
 Nové Zámky
 evangelický kostel
 fara
 Bradlo
 Starý Rokytník
Základní informace místa
ID místa: 13188
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama