V roce 1912 nechal hrabě Rudolf Czernin-Morzin vybudovat vodní trkač - samočinné vodní čerpadlo jež dopravovalo vodu na vrchol Sněžky.
Hlavní obrázek místa
Vodní trkač v Obřím dole. Vchod do objektu.
© Radovan Smokoň 10/2011
K vodnímu trkači se nejlépe dostaneme sejdeme li ze z Vrcholu Sněžky (kam se dostaneme lanovkou) k Polské Boudě a odtud se dáme Obřím Dolem směrem na Pec pod Sněžkou. Nebo taky opačným směrem z parkoviště v Peci pod Sněžkou náročným výstupem Obřím Dolem k Polské Boudě.
Radovan Smokoň, 14.11. 2006
historie

Vodní trkač v Obřím dole.

V roce 1912 však nechal hrabě Rudolf Czernin-Morzina vybudovat pro vrchol Sněžky vodárnu a vodovod. Voda z Rudného potoka byla jímána pomocí drenáží do tří nádrží a odtud z výšky 150 metrů pouštěna 50 mm potrubím do Peltonovy turbíny. S tou bylo spojeno vertikální pístové čerpadlo, které hnalo vodu 40 mm trubkami do 3000 litrové nádrže v podkroví České boudy. Tímto způsobem se dařilo dopravit na Sněžku 2-4 tisíce litrů vody denně. Efektivita Trkače dosahovala 30% jímané vody.. Ostatní voda přitékající z Rudné rokle byla spotřebována na pohod čerpadla. Pro případ nedostatku vody tu byl ještě instalován dieselový motor s výkonem 6,5 koně s ležatou diferenční pumpou poháněnou řemenicí. Ten se bohužel nezachoval. Díky nedbalé údržbě po roce 1950, se zařízení nepodařilo udržet ve funkčním stavu, zejména z důvodu zchátrání 700 metrů dlouhého potrubí vedoucího na Sněžku. Zařízení i tak zůstává významnou technickou památkou, neboť…  číst dále

Radovan Smokoň, 14.11. 2006

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU),

Místa v okolí

 Sněžka
 kostel Wang
 Aichelburg
 Černá hora
 kaple sv. Anny
 vodopád Podgórna
 Horní Maršov
 pivovar
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Josefa
 Purkhybl
 evangelický kostel
 Chojnik
 Ochranná kaple
 kaple sv. Antonína
 evangelický kostel
 Žalý
 kostel sv. Vavřince
 Tři domky
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 kostel sv. Václava
 fara
 Rudník
 Karpniki
 Fořt
 Žacléř
 fara
 evangelický kostel
 Podhůří
 Stachelberg
 Dolní Štěpanice
 Sokolec
 Plátenický dům
 kostel sv. Mikuláše
 hrobka Harrachů
 Špitál
 Horní Branná
 Bolczów
 Rechenburg
Základní informace místa
ID místa: 4778
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.11.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama