V roce 1912 nechal hrabě Rudolf Czernin-Morzin vybudovat vodní trkač - samočinné vodní čerpadlo jež dopravovalo vodu na vrchol Sněžky.
Hlavní obrázek místa
Vodní trkač v Obřím dole. Vchod do objektu.
© Radovan Smokoň 10/2011
K vodnímu trkači se nejlépe dostaneme sejdeme li ze z Vrcholu Sněžky (kam se dostaneme lanovkou) k Polské Boudě a odtud se dáme Obřím Dolem směrem na Pec pod Sněžkou. Nebo taky opačným směrem z parkoviště v Peci pod Sněžkou náročným výstupem Obřím Dolem k Polské Boudě.
Radovan Smokoň, 14.11. 2006
historie

Vodní trkač v Obřím dole.

V roce 1912 však nechal hrabě Rudolf Czernin-Morzina vybudovat pro vrchol Sněžky vodárnu a vodovod. Voda z Rudného potoka byla jímána pomocí drenáží do tří nádrží a odtud z výšky 150 metrů pouštěna 50 mm potrubím do Peltonovy turbíny. S tou bylo spojeno vertikální pístové čerpadlo, které hnalo vodu 40 mm trubkami do 3000 litrové nádrže v podkroví České boudy. Tímto způsobem se dařilo dopravit na Sněžku 2-4 tisíce litrů vody denně. Efektivita Trkače dosahovala 30% jímané vody.. Ostatní voda přitékající z Rudné rokle byla spotřebována na pohod čerpadla. Pro případ nedostatku vody tu byl ještě instalován dieselový motor s výkonem 6,5 koně s ležatou diferenční pumpou poháněnou řemenicí. Ten se bohužel nezachoval. Díky nedbalé údržbě po roce 1950, se zařízení nepodařilo udržet ve funkčním stavu, zejména z důvodu zchátrání 700 metrů dlouhého potrubí vedoucího na Sněžku. Zařízení i tak zůstává významnou technickou památkou, neboť…  číst dále

Radovan Smokoň, 14.11. 2006

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU),

Místa v okolí

 Sněžka
 kostel Wang
 Aichelburg
 Černá hora
 kaple sv. Anny
 vodopád Podgórna
 Horní Maršov
 pivovar
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Josefa
 Purkhybl
 evangelický kostel
 Chojnik
 Ochranná kaple
 kaple sv. Antonína
 evangelický kostel
 Žalý
 kostel sv. Vavřince
 Tři domky
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 kostel sv. Václava
 fara
 Rudník
 Karpniki
 Fořt
 Žacléř
 fara
 evangelický kostel
 Podhůří
 Stachelberg
 Dolní Štěpanice
 Sokolec
 Plátenický dům
 kostel sv. Mikuláše
 hrobka Harrachů
 Špitál
 Horní Branná
 Bolczów
 Rechenburg
Základní informace místa
ID místa: 4778
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.11.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama