Na základech staršího gotického kostela vystavěn v první polovině 18. století nový kostel barokní. Upravován v 2. polovině 18. století.
Hlavní obrázek místa
© František Kinař 05/2017
Obec Lišany se nachází 5 km severně od Rakovníka při silnici č. 229 spojující Rakovník s Louny. Kostel Nanebevzetí Panny Marie najdeme na mírném návrší v centru obce na návsi. Obcí vede cyklostezka 8168 z Lužné u Rakovníka do Kněževse. V nedaleké obci Lužná u Rakovníka, vzdálené 2,5 km východně od Lišan, se na nádraží nachází železniční muzeum s celou řadou historických lokomotiv. V obci se narodil karikaturista, grafik a malíř Antonín Pelc (1895–1967) a na jeho rodném domě čp. 145 umístěna pamětní deska.
Pavel Vítek, 24.8. 2010
popis

Jedná se o jednolodní stavbu. Presbytář trojboce uzavřený, sakristie polygonální v ose kostela. V západním průčelí kostela stojí chrámová věž. Zařízení kostela pochází většinou z 2. poloviny 18. století. Na hlavním oltáři je obraz Nanebevzetí Panny Marie od Josefa Huebera z roku 1763. Kazatelna, zpovědnice a boží hrob pocházejí z roku 1762.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 2 (K – O), Academia Praha 1980, 24.8. 2010

historie

První zmínka o obci Lišany pochází již z roku 1173. Na gotických základech původního kostela byl v první polovině 18. století postaven nový barokní kostel. Dostavěn byl roku 1728. Úpravami prošel ve 2. polovině 18. století.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 2 (K – O), Academia Praha 1980, 24.8. 2010

Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Lišany

Místa v okolí

 Husův sbor
 Železniční muzeum
 Hlavačov
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Barbory
 Olešná
 Krušovice
 kostel sv. Martina
 Louštín
 Samsonův dům
 synagoga
 Vysoká brána
 pivovar
 kaple sv. Rocha
 mariánský sloup
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 dům cisterciáků
 socha T. G. Masaryka
 Pražská brána
 sokolovna
 židovský hřbitov
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Markéty
 Senomaty
 kostel sv. Jakuba
 Džbán
 smírčí kříž
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Martina
 fara
 Domoušice
 pivovar
 Kolešovice
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Kateřiny
 Roviny, Na Rovinách
 Mackova hora
 Pravda
 Dub
 Všetaty
 Pochvalovská stráň
 stará radnice
 synagoga
 Pšovlky
 sýpka
 kostel sv. Matouše
 kaple sv. Isidora
 Francouzský kříž
 synagoga
 Rychvald
 Dřevíč
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Kozojedy
 Kornhauz
 židovský hřbitov
 Třeskonice
 kostel sv. Martina
 Václavy
 Hradiště
 Sobín
 Vinařice
 kostel sv. Jiljí
 Velká Buková
 Zhoř
 Hřivice
 Hůrky
 Divice
 Křivoklát
 Vrbice
 Jivno
 Trpasličí díra
 židovský hřbitov
 kostel sv. Petra
 Oráčov
 Hasen-Marterl
 Travertinová kupa
 Humniště
 Ostrov
 Krakovec
 Klíčavská přehrada
 Želeč
 Líčkov
 Líský
 kostel sv. Martina
 Hamousův statek
 kaple
 Masarykův most
 kaple sv. Václava
 židovský hřbitov
 kaplička
 zichovecký kromlech
 Dreherův pivovar
 Měcholupy
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Lišany
Žižkovo nám. 189
269 01 Rakovník I
Tel: 737 211 101
http://m.rkfrakovnik.webnode.cz
fara.rakovnik@email.cz
Základní informace místa
ID místa: 4629
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 24.8.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama