Husův sbor církve čs. husitské v Lužné byl vybudován r. 1925 podle projektu arch. Tomáše Šaška a otevřen téhož roku na Vánoce. Po r. 1948 zchátral, nyní je postupně opravován. Hodnotná stavba byla prohlášena r. 2007 kulturní památkou.
Hlavní obrázek místa
Lužná - Husův sbor
© Jiří Špaček, 09/2016
Velká obec Lužná přiléhající k severovýchodnímu okraji Rakovníka je prvně zmiňována r. 1352 a dnes má asi 1900 obyvatel. Po vybudování nádraží, které je vzdáleno asi 2 km severně od historického centra, vznikla kolem něj druhá část obce běžně zvaná Lužná II. V současnosti je to nejznámější část obce, neboť tu bylo v bývalé výtopně u nádraží zřízeno železniční muzeum. A právě v Lužné II se nachází i stavba Husova sboru. Nádraží Lužná je železniční křižovatkou, kde z trati 120 Praha-Rakovník vychází trať 124 do Žatce. Lužnou II prochází modrá turistická značka z Rakovníka na hřeben Louštína.
29.1. 2017
historie

Po vzniku samostatné Československé republiky panovalo mezi lidmi silné vlastenecké nadšení, úcta k českým velikánům, mezi nimi na předním místě úcta k Janu Husovi, představiteli reformace církve. Řada věřících se odkláněla od církve katolické, které přisuzovali vinu za Husovu smrt a odsuzovali ji za přízeň císařskému habsburskému domu, který vehnal Čechy do jedné z nejstrašnějších válek. V roce 1920 byla založena nová církev – Církev československá (od r. 1971 nese ještě přídomek „husitská“). Mezi její zakladatele patřil také lišanský, do té doby katolický kněz Josef Hlaváček. Nová církev se snažila stavět i nové typy kostelů, které by se odlišovaly od kostelů římskokatolických. Tento nový typ reprezentuje na Rakovnicku právě kostel čili Husův sbor v Lužné. Myšlenku vybudovat vlastní kostel nové církve vyslovil poprvé Jan Lukáš, místopředseda lišanské náboženské obce na podzim 1923. Dne 28. května 1924 byl odkoupen pozemek od lišanského domkáře…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím různých webových stránek), 29.1. 2017

Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Lužná

Místa v okolí

 Železniční muzeum
 kostel sv. Barbory
 Louštín
 Hlavačov
 Krušovice
 kostel sv. Gotharda
 Samsonův dům
 synagoga
 Vysoká brána
 dům cisterciáků
 Pražská brána
 mariánský sloup
 pivovar
 kaple sv. Rocha
 socha T. G. Masaryka
 Olešná
 sokolovna
 radnice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Džbán
 Mackova hora
 kostel sv. Jiří
 Senomaty
 smírčí kříž
 kostel sv. Jakuba
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Martina
 synagoga
 stará radnice
 kostel sv. Víta
 fara
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Isidora
 Domoušice
 Všetaty
 Roviny, Na Rovinách
 pivovar
 kostel Všech svatých
 Kolešovice
 Pravda
 Rychvald
 Dřevíč
 Kornhauz
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Václava
 sýpka
 Dub
 kostel sv. Matouše
 Sobín
 Kozojedy
 Pšovlky
 Velká Buková
 Francouzský kříž
 synagoga
 Vinařice
 Jivno
 palmový skleník
 kostel sv. Jiljí
 Lány
 Křivoklát
 dub svatého Václava
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Petra
 Humniště
 Ostrov
 Hradiště
 Třeskonice
 Klíčavská přehrada
 Hřivice
 Divice
 Václavy
 židovský hřbitov
 Zhoř
 Líský
 kostel sv. Martina
 Hamousův statek
 Masarykův most
 židovský hřbitov
 Hůrky
 Krakovec
 kaple sv. Václava
 kaple
 Líčkov
 zichovecký kromlech
 Želeč
Základní informace místa
ID místa: 13255
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.1.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama