Socha prezidenta Tomáše G. Masaryka je obnoveným dílem. Původní sochu vytvořil r. 1930 ak. sochař Josef Fojtík. Za 2. sv. války byla poničena nacisty, poté obnovena. R. 1953 byla komunisty stržena a zničena. Novou sochu vytvořil r. 1997 ak. sochař Miroslav Pangrác.
Hlavní obrázek místa
Socha T. G. Masaryka
© Jiří Špaček, 08/2016
Původní sochu, stojící na kraji Rakovnického parku naproti sokolovně, vytvořil dnes již téměř zapomenutý sochař Josef Fojtík (1890-1966). Práce na soše slavného československého prezidenta mu byla svěřena v roce 1928, kdy se na jejím zhotovení usnesla městská rada. Fojtík již pro rakovnický park vytvořil několik soch (busta Bedřicha Smetany, socha M. R. Štefánika) a tak mu byla tato zakázka svěřena takřka automaticky. Tím si ovšem Fojtík vytvořil několik doživotních sochařských rivalů, kteří se o práci na soše také ucházeli. Socha měla být velkolepým dílem, novým symbolem Rakovníka. Rozpočet na její zhotovení byl 104 000 Kč (plat rolníka se v té době pohyboval kolem 6 600 Kč za rok), což byl nemalý kapitál. Místo pro sochu bylo určeno u hlavního průjezdu Rakovníkem, aby ji nikdo nemohl přehlédnout. Na tomto místě, kde byl již kamenný podstavec, stála ještě před sochou nevzhledná keramická váza, ozdoba ze zdejší šamotové továrny. Samotná socha vznikala ve Fojtíkově pražském ateliéru. Její zhotovení do 7. března 1930, na den prezidentových narozenin, ale sochař nestihl. Místo slavnostního odhalení sochy se tak konalo jen obřadní položení základního kamene. Přesto bylo položení kamene spojeno s mohutnými oslavami, na nichž promluvila řada významných osobností. Na začátku července se práce na soše chýlily ke konci, ale kvůli autenticitě samotné sochy odmítl Fojtík pracovat pouze s fotografiemi Masaryka a požadoval osobní návštěvu prezidenta v jeho ateliéru. Ten skutečně vyhověl a 23. července Fojtíkův ateliér navštívil. Slavnostní odhalení sochy v Rakovníku se nakonec uskutečnilo 28. října roku 1930. Tím však osud sochy nekončí, spíše začíná. Za protektorátu byla socha trnem v oku okupantům, kteří do sochy rádi stříleli, ničili ji a popisovali. Dne 25. června 1940, deset let po svém odhalení, musela být socha, již značně poškozená, odstraněna. Po roce 1945 začali lidé po soše pátrat. Její trup nalezl sám…  číst dále
Tomáš Hubáček, 18.8. 2013

Komentáře

Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Rakovník

Místa v okolí

 sokolovna
 dům cisterciáků
 Pražská brána
 mariánský sloup
 radnice
 Vysoká brána
 Samsonův dům
 synagoga
 pivovar
 kaple sv. Rocha
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 Hlavačov
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Martina
 Olešná
 kostel sv. Kateřiny
 Husův sbor
 Senomaty
 smírčí kříž
 Železniční muzeum
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 Všetaty
 kostel sv. Gotharda
 Louštín
 Krušovice
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Markéty
 pivovar
 Kolešovice
 kostel sv. Václava
 Zhoř
 Pšovlky
 kostel sv. Prokopa
 Velká Buková
 Václavy
 židovský hřbitov
 Francouzský kříž
 Slabce
 kostel sv. Mikuláše
 kostel Všech svatých
 Krakovec
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 Křivoklát
 Džbán
 Mackova hora
 Hůrky
 kostel sv. Víta
 Propadený zámek
 kostel sv. Petra
 židovský hřbitov
 Dub
 kostel sv. Mikuláše
 Hřebečníky
 synagoga
 stará radnice
 kaple sv. Isidora
 Trpasličí díra
 kostel sv. Martina
 fara
 Hasen-Marterl
 Jivno
 Domoušice
 Oráčov
 kaple sv. Prokopa
 Roviny, Na Rovinách
 socha sv. Floriána
 Lom Soseň
 Týřov
 Boží kámen u Sosně
 kostel sv. Martina
 Sobín
 Masarykův most
 kostel sv. Václava
 Hamousův statek
 Chříč
 Smrk
 Pochvalovská stráň
 kostel sv. Martina
 synagoga
 Vrbice
 Žižkovo bojiště
 Leontýn
 Kornhauz
 Angerbach
 Strachovice
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Ostrov
 Želeč
Základní informace místa
ID místa: 11332
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama