Šestiboká vzpěradlová dřevěná zvonice z r. 1493 (či 1495), zásadně přestavěna v roce 1630. Bednění zvonového patra a hrázděná obvodová zídka z r. 1894. Dva zvony z 15. stol. – Bartoloměj (Žebrák) a Václav (původně Jiří, čili Mlynář).
Hlavní obrázek místa
Zvonice od východu
© Ivan Grisa 05/2011
Zvonice se nachází na východním okraji Husova náměstí v Rakovníku, několik metrů severně od chrámu sv. Bartoloměje.
28.2. 2009
historie

Zvonice byla postavena roku 1493 (podle jiných – starších – pramenů až 1495) a byla určena původně pro dva zvony. Impulsem k její výstavbě bylo to, že zvon Bartoloměj (čili Žebrák) zakoupený roku 1492 byl příliš těžký pro věž sousedního chrámu. Bartoloměj má v průměru 1,60 m, je 1,32 m vysoký a slit byl v Praze. V roce 1495 k němu přibyl zvon Jiří čili Mlynář (v roce 1589 přelit a přejmenován na Václav), který měří 1,37 m a vysoký je 1,08 m. Zvonice byla opravována byla v letech 1526 a 1589, zásadně přestavěna za primátora Bartoloměje Samsona v roce 1630. Při této přestavbě vznikla současná šestiboká vzpěradlová konstrukce. Bednění zvonového patra a hrázděná obvodová zídka pak byly doplněny roku 1894. Okna v bednění jsou zdobena vyřezávanými znaky země, města a deseti cechů v městě fungujících.

Milan Caha (zdroj: Karel Kuča, České, moravské a slezské zvonice, nakladatelství Libri, Praha 2001), 28.2. 2009

Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Rakovník

Místa v okolí

 mariánský sloup
 dům cisterciáků
 socha T. G. Masaryka
 Pražská brána
 sokolovna
 Vysoká brána
 radnice
 Samsonův dům
 synagoga
 pivovar
 kaple sv. Rocha
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 Hlavačov
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Martina
 Olešná
 Husův sbor
 Senomaty
 kostel sv. Kateřiny
 smírčí kříž
 Železniční muzeum
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Vavřince
 Všetaty
 kostel sv. Gotharda
 Louštín
 Krušovice
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Markéty
 pivovar
 Kolešovice
 kostel sv. Václava
 Zhoř
 Pšovlky
 kostel sv. Prokopa
 Velká Buková
 Václavy
 židovský hřbitov
 Francouzský kříž
 kostel Všech svatých
 Slabce
 kostel sv. Mikuláše
 Krakovec
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 Džbán
 Mackova hora
 Křivoklát
 kostel sv. Víta
 Hůrky
 Propadený zámek
 Dub
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Petra
 stará radnice
 synagoga
 Hřebečníky
 kaple sv. Isidora
 Trpasličí díra
 kostel sv. Martina
 fara
 Domoušice
 Hasen-Marterl
 Jivno
 Oráčov
 kaple sv. Prokopa
 Roviny, Na Rovinách
 socha sv. Floriána
 Lom Soseň
 Boží kámen u Sosně
 Týřov
 Sobín
 kostel sv. Václava
 Pravda
 kostel sv. Martina
 Klíčavská přehrada
 Hamousův statek
 Masarykův most
 Chříč
 Smrk
 Pochvalovská stráň
 kostel sv. Martina
 synagoga
 Vrbice
 Žižkovo bojiště
 Kornhauz
 Leontýn
 Angerbach
 Strachovice
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Ostrov
 Želeč
Základní informace místa
ID místa: 7428
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: zvonice
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 1.3.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama