Hůrky

Berwerk, Perprich, Berberich
Hůrky jsou starou hornickou osadou, kde byly od středověku až do první poloviny 18. století těženy drahé kovy. Za třicetileté války byla ves vypálena švédskými vojáky generála Königsmarka. Zemní zbytky po těžebních jamách jsou v lese severně od vsi.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 07/2015
Hůrky, německy Berwerk nebo zdejším německým nářečím Perprich, Berberich, jsou starou hornickou osadou vybudovanou středověkými havíři. Dnes ji tvoří pouhých pět usedlostí podél lesní cesty, ale v minulosti byla vsí možná i s kostelem. Podle lokálního podbořanského historika W. Rotta byla obec vypleněna a zničena za třicetileté války švédskými vojáky generála Königsmarka během tažení z Lokte přes Rakovník na Prahu v létě 1648. První zmínka o dolování pochází z roku 1544, kdy císař Ferdinand I. povolil těžit zlato Buriánovi z Gutštejna v okolí městečka Jesenice, která tak měla statut horního města. Drahé kovy zde ale byly určitě těženy již v předhusitské době. Ještě v říjnu roku 1712 bylo prodáno šichtmistrovi z Hůrek 1550 cihel v ceně 7 zlatých a 45 krejcarů. To je poslední přímý doklad o dolování. Roku 1882 došlo k průzkumu některých štol a podle nalezených zbytků rud se můžeme domnívat, že zde bylo těženo stříbro, železo a olovo. Vytěžená ruda byla zpracována v huti pod jesenickým rybníkem Dolním Fikačem, nejdéle však do roku 1531, kdy byla zrušena. Vytěžená hornina byla drcena na jemnou drť pomocí jednoduchého stroje zvaného mokrá stoupa protože tak bylo možné vytěžit největší počet malých částeček drahého kovu. Zbytky mokré stoupy se nalézají v nedaleké vsi Klečetná, spojené s Hůrkami tzv. Zlatou stezkou.S těžbou v Hůrkách možná souvisejí nedaleké Trpasličí díry, které jsou starou odvodňovací štolou. Pohádkový název mají z pobělohorské doby kdy se ve zdejším kraji vyměnilo obyvatelstvo pocházející z německých katolických zemí, nemajících povědomí o těžbě a stará důlní díla připisovali pohádkovým bytostem.
Prudký Martin podle Obce v okolí Čisté - J. Sklenář, www.oracov.cz, 30.7. 2015
Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Velká Chmelištná

Místa v okolí

 Trpasličí díra
 Hasen-Marterl
 Lom Soseň
 Václavy
 socha sv. Floriána
 Oráčov
 Smrk
 Svatý Hubert
 Pšovlky
 lovecký pomník
 Plaveč
 synagoga
 Francouzský kříž
 Žižkovo bojiště
 židovský hřbitov
 kaple
 zatopený lom
 Otěvěky
 synagoga
 celní kolo
 Zelený Důl
 boží muka
 smírčí kříže
 Hluboký
 kostel sv. Vavřince
 Tlestky
 Strachovice
 kostel sv. Štěpána
 Tobiášův vrch
 pivovar
 Kolešovice
 smírčí kříž
 Senomaty
 kaple sv. Marka
 Bílenec
 Šprymberk
 Viklan
 Podbořánky
 židovský hřbitov
 Krakovec
 Angerbach
 kostel sv. Jakuba
 Schanigerův kříž
 Zhoř
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vojtěcha
 Petrohrad
 kaple Všech svatých
 Petrohrad
 dvůr Hubenov
 kostel sv. Blažeje
 kostel sv. Jiří
 Selský dub
 Vrbice
 smírčí kříž
 Baba
 Nouze
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Olešná
 kostel sv. Jiljí
 křížový kámen
 kaple
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Vojtěcha
 bývalý kříž
 boží muka
 Mlýnský vrch
 Dub
 smírčí kříž
 kaple sv. Rocha
 bojiště u Rakovníka
 bývalý lom
 pivovar
 radnice
 mariánský sloup
 Samsonův dům
 synagoga
 socha T. G. Masaryka
 sokolovna
 Vysoká brána
 kostel sv. Prokopa
 dům cisterciáků
 Pražská brána
 kostel sv. Kateřiny
 Chříč
 Malměřice
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Hlavačov
 smírčí kříž
 Kozí hrady, Kozihrady
 Schillerova rozhledna
 Žihle
 kostel sv. Václava
 povodňový památník
 Slabce
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Mikuláše
 Krašov
 Všetaty
 kaple sv. Vojtěcha
 Kapucín
 kostel sv. Martina
 Dědek a Bába
 dvůr Rohy
 Odlezelské jezero
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Jiří
 dvůr Lednice
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Martina
 Vidhostice
 Vidhostice
 Šebíkov
 Husův sbor
 kostel sv. Václava
 Zvíkovec
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Víta
 morový sloup
 Hřebečníky
 židovský hřbitov
 kostel Všech svatých
 Džbán
 Skryjská jezírka
 Plasy
Základní informace místa
ID místa: 12366
Typ místa: technická památka
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.8.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama