Raně gotický kostel byl postaven kolem roku 1300, vypálen poč. husitských válek, obnoven v 16. stol. Roku 1855 byl částečně přestavěn. Jednolodní, s pětibokým presbytářem a křížovou žebrovou klenbou. Zařízen převážně novogoticky. U kostela je samostatně stojící pozdně gotická zvonice.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 06/2012
Gotická orientovaná kamenná omítnutá stavba s obdélným půdorysem, jednolodní, s pětibokým presbytářem s opěrnými odstupněnými pilíři. Později přistavěna sakristie na severní straně presbytáře a předsíň před západním průčelím. Kostel má štíhlou osmibokou vížku sanktusníku s vysokou jehlancovou stříškou se štíty. Původní hlavní vchod s kamenným ostěním z 1. pol. 14. století s hruškovitým profilem mezi dvěma výžlabky. Okna presbytáře jsou hrotitá bez kružeb, původní, okna lodi jsou barokně upravena štukovými ozdobami na vnitřních špaletách, zakončena půlkruhově. Kostelní loď je zaklenuta třemi obdélnými poli křížové žebrové klenby s terčovými svorníky, prostřední svorník je ozdobený hvězdou. Žebra klenby se opírají o kamenné konzolky. Presbytář je zaklenut v jednom poli křížovou klenbou, v polygonálním závěru paprskovitě, žebra klenby se sbíhají ve dvou terčových svornících, podepřena konzolkami. Triumfální oblouk je hrotitý. V jihovýchodní straně presbytáře je sanktuář ve tvaru výklenku se skosenými hranami, uzavřený hrotitým obloukem. V jižní stěně presbytáře je sedile z podvojného gotického výklenku, zakončeného dvojicí otevřených trojlistů se zaostřeným lalokem, uprostřed se zaobleným krakorcem. Dřevěná kruchta stojí na dvou barokních sloupech, na kruchtě jsou barokní varhany z 18. století. Vnitřní zařízení kostela je převážně novogotické - hlavní oltář je z roku 1891, se sochou sv. Vavřince v životní velikosti a menšími sochami sv. Jana Nepomuckého a sv. Vojtěcha. Pozdně gotická zvonice, samostatně stojící u kostela, čtyřboká obdélného půdorysu, se zděnou hrázděnou spodní částí, krytou šindelovou valbovou střechou, na jejímž otupeném vrcholu sedí dřevěná čtyřboká lucerna, také krytá šindelem.
Prudký Martin, E. Horáková podle Historické památky Rakovnicka, T. Bednařík, 1997; Soupis památek historických a uměleckých v království Českém 39., A. Cechner 1913; České, moravské a slezské zvonice, K. Kuča 2001, 25.11. 2012
historie

Senomaty jsou poprvé doloženy roku 1233, kdy byly darovány Václavem I. řádu německých rytířů. Od roku 1319 měly právo opevnění. Roku 1500 byly městečkem. Podle některých pramenů stávala v obci původně kaple sv. Vavřince, a to již ve 12. století. Raně gotický kostel sv. Vavřince byl postaven na bývalém hřbitově kolem roku 1300. Roku 1327 byl kostel povýšen na farní. Hned na počátku husitských válek byl kostel vypálen a kněz byl z fary vyhnán. Opravy se kostel dočkal v 16. století, kdy sem byl také dosazen farář podobojí. Od roku 1615 zde sloužili opět katoličtí kněží. Roku 1855 prošel kostel malými úpravami, jenž nesetřely jeho gotickou podobu. Do roku 1900 měla věž kostela barokní cibulovou báň, při opravě tohoto roku byla nahrazena štíhlou jehlancovou střechou. U kostela je samostatně stojící pozdně gotická zvonice se zděnou hrázděnou spodní částí, krytou šindelovou valbou, na které je usazena dřevěná čtyřboká vížka.

Prudký Martin podle Umělecké památky Čech - E. Poche, E. Horáková podle Historické památky Rakovnicka, T. Bednařík, 1997; Soupis památek historických a uměleckých v království Českém 39., A. Cechner 1913; České, moravské a slezské zvonice, K. Kuča 2001, 4.8. 2012

Půdorys místa

půdorys kostela
© Antonín Cechner: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 39 Politický okres rakovnický, II. díl, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1913
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Senomaty

Místa v okolí

 kostel sv. Štěpána
 smírčí kříž
 Senomaty
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiljí
 Pšovlky
 kostel sv. Martina
 Olešná
 kaple sv. Rocha
 pivovar
 Václavy
 pivovar
 radnice
 kostel sv. Jakuba
 Samsonův dům
 synagoga
 mariánský sloup
 Kolešovice
 Vysoká brána
 socha T. G. Masaryka
 sokolovna
 dům cisterciáků
 Pražská brána
 Francouzský kříž
 židovský hřbitov
 Hlavačov
 Hůrky
 synagoga
 kostel sv. Kateřiny
 židovský hřbitov
 Trpasličí díra
 Zhoř
 Hasen-Marterl
 Oráčov
 kostel sv. Barbory
 Krakovec
 socha sv. Floriána
 Lom Soseň
 kostel sv. Gotharda
 Všetaty
 kostel sv. Markéty
 Husův sbor
 židovský hřbitov
 Smrk
 Železniční muzeum
 Dub
 Svatý Hubert
 synagoga
 kaple
 Žižkovo bojiště
 lovecký pomník
 kostel sv. Václava
 Slabce
 Plaveč
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 zatopený lom
 Tobiášův vrch
 Krušovice
 Vrbice
 kostel Všech svatých
 Strachovice
 kostel sv. Václava
 Louštín
 Angerbach u Kožlan
 kostel sv. Víta
 Bílenec
 smírčí kříže
 boží muka
 celní kolo
 Zelený Důl
 Šprymberk
 Hluboký
 Otěvěky
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Vavřince
 Chříč
 Džbán
 židovský hřbitov
 Tlestky
 Hřebečníky
 kaple sv. Marka
 Velká Buková
 kostel sv. Markéty
 Roviny, Na Rovinách
 kostel sv. Prokopa
 Podbořánky
 fara
 kostel sv. Martina
 Domoušice
 dvůr Hubenov
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Blažeje
 Týřov
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Petrovice u Rakovníka
Tel: 313 543 253
Základní informace místa
ID místa: 10921
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.11.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama