Raně gotický kostel byl postaven kolem roku 1300, vypálen poč. husitských válek, obnoven v 16. stol. Roku 1855 byl částečně přestavěn. Jednolodní, s pětibokým presbytářem a křížovou žebrovou klenbou. Zařízen převážně novogoticky. U kostela je samostatně stojící pozdně gotická zvonice.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 06/2012
Gotická orientovaná kamenná omítnutá stavba s obdélným půdorysem, jednolodní, s pětibokým presbytářem s opěrnými odstupněnými pilíři. Později přistavěna sakristie na severní straně presbytáře a předsíň před západním průčelím. Kostel má štíhlou osmibokou vížku sanktusníku s vysokou jehlancovou stříškou se štíty. Původní hlavní vchod s kamenným ostěním z 1. pol. 14. století s hruškovitým profilem mezi dvěma výžlabky. Okna presbytáře jsou hrotitá bez kružeb, původní, okna lodi jsou barokně upravena štukovými ozdobami na vnitřních špaletách, zakončena půlkruhově. Kostelní loď je zaklenuta třemi obdélnými poli křížové žebrové klenby s terčovými svorníky, prostřední svorník je ozdobený hvězdou. Žebra klenby se opírají o kamenné konzolky. Presbytář je zaklenut v jednom poli křížovou klenbou, v polygonálním závěru paprskovitě, žebra klenby se sbíhají ve dvou terčových svornících, podepřena konzolkami. Triumfální oblouk je hrotitý. V jihovýchodní straně presbytáře je sanktuář ve tvaru výklenku se skosenými hranami, uzavřený hrotitým obloukem. V jižní stěně presbytáře je sedile z podvojného gotického výklenku, zakončeného dvojicí otevřených trojlistů se zaostřeným lalokem, uprostřed se zaobleným krakorcem. Dřevěná kruchta stojí na dvou barokních sloupech, na kruchtě jsou barokní varhany z 18. století. Vnitřní zařízení kostela je převážně novogotické - hlavní oltář je z roku 1891, se sochou sv. Vavřince v životní velikosti a menšími sochami sv. Jana Nepomuckého a sv. Vojtěcha. Pozdně gotická zvonice, samostatně stojící u kostela, čtyřboká obdélného půdorysu, se zděnou hrázděnou spodní částí, krytou šindelovou valbovou střechou, na jejímž otupeném vrcholu sedí dřevěná čtyřboká lucerna, také krytá šindelem.
Prudký Martin, E. Horáková podle Historické památky Rakovnicka, T. Bednařík, 1997; Soupis památek historických a uměleckých v království Českém 39., A. Cechner 1913; České, moravské a slezské zvonice, K. Kuča 2001, 25.11. 2012
historie

Senomaty jsou poprvé doloženy roku 1233, kdy byly darovány Václavem I. řádu německých rytířů. Od roku 1319 měly právo opevnění. Roku 1500 byly městečkem. Podle některých pramenů stávala v obci původně kaple sv. Vavřince, a to již ve 12. století. Raně gotický kostel sv. Vavřince byl postaven na bývalém hřbitově kolem roku 1300. Roku 1327 byl kostel povýšen na farní. Hned na počátku husitských válek byl kostel vypálen a kněz byl z fary vyhnán. Opravy se kostel dočkal v 16. století, kdy sem byl také dosazen farář podobojí. Od roku 1615 zde sloužili opět katoličtí kněží. Roku 1855 prošel kostel malými úpravami, jenž nesetřely jeho gotickou podobu. Do roku 1900 měla věž kostela barokní cibulovou báň, při opravě tohoto roku byla nahrazena štíhlou jehlancovou střechou. U kostela je samostatně stojící pozdně gotická zvonice se zděnou hrázděnou spodní částí, krytou šindelovou valbou, na které je usazena dřevěná čtyřboká vížka.

Prudký Martin podle Umělecké památky Čech - E. Poche, E. Horáková podle Historické památky Rakovnicka, T. Bednařík, 1997; Soupis památek historických a uměleckých v království Českém 39., A. Cechner 1913; České, moravské a slezské zvonice, K. Kuča 2001, 4.8. 2012

Půdorys místa

půdorys kostela
© Antonín Cechner: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 39 Politický okres rakovnický, II. díl, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1913
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Senomaty

Místa v okolí

 kostel sv. Štěpána
 smírčí kříž
 Senomaty
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiljí
 Pšovlky
 kostel sv. Martina
 Olešná
 kaple sv. Rocha
 pivovar
 Václavy
 pivovar
 radnice
 kostel sv. Jakuba
 mariánský sloup
 Samsonův dům
 synagoga
 Kolešovice
 Vysoká brána
 socha T. G. Masaryka
 sokolovna
 dům cisterciáků
 Pražská brána
 Francouzský kříž
 židovský hřbitov
 Hlavačov
 Hůrky
 synagoga
 kostel sv. Kateřiny
 židovský hřbitov
 Trpasličí díra
 Zhoř
 Hasen-Marterl
 Oráčov
 Krakovec
 kostel sv. Barbory
 socha sv. Floriána
 Lom Soseň
 kostel sv. Gotharda
 Všetaty
 kostel sv. Markéty
 Husův sbor
 židovský hřbitov
 Smrk
 Železniční muzeum
 Dub
 Svatý Hubert
 kaple
 synagoga
 Žižkovo bojiště
 kostel sv. Václava
 lovecký pomník
 Slabce
 kostel sv. Prokopa
 Plaveč
 kostel sv. Mikuláše
 zatopený lom
 Tobiášův vrch
 Krušovice
 Vrbice
 kostel Všech svatých
 Strachovice
 kostel sv. Václava
 Louštín
 kostel sv. Víta
 Bílenec
 Angerbach
 smírčí kříže
 boží muka
 Šprymberk
 celní kolo
 Zelený Důl
 Hluboký
 Otěvěky
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vojtěcha
 Chříč
 Džbán
 židovský hřbitov
 Tlestky
 Hřebečníky
 kaple sv. Marka
 Velká Buková
 kostel sv. Markéty
 Roviny, Na Rovinách
 kostel sv. Prokopa
 Podbořánky
 fara
 kostel sv. Martina
 Domoušice
 dvůr Hubenov
 kostel sv. Jiří
 Propadený zámek
 Týřov
 kostel sv. Blažeje
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Petrovice u Rakovníka
Tel: 313 543 253
Základní informace místa
ID místa: 10921
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.11.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama