Hřbitovní kostel byl postaven krátce před rokem 1562, r. 1620 vypálen, v roce 1636 byl prakticky nově postaven Českými bratry. Zchátralý kostel opraven v l. 1740–1747, znovu opraven r. 1884, kdy byl nalezen mramorový náhrobník Anny Hochhauserové z Krásného Dvora († 1617), vezděn do podloubí kostela.
Hlavní obrázek místa
hřbitovní kostel sv. Štěpána
© Tomáš Hubáček, 07/2011
Barokní jednolodní stavba, na východní straně s obdélníkovým presbytářem, na západní s hranolovitou jednopatrovou věží s osmistěnou bání krytou šindelem, stojící na 4 pilířích. Stěny kostela jsou zvenčí oživeny pilastrovými pásy. Mobiliář je převážně rokokový, hlavní oltář rámový s obrazem sv. Štěpána namaloval r. 1885 A. Scheiwel. Obraz Ukřižování v akantovém rámu pochází přibl. z r. 1700. Náhrobník paní Anny Hochhauserové z r. 1617, který kryl hrob (vyloupený za třicetileté války) byl nalezen při opravách r. 1884 a poté byl zasazen do pilíře podvěží. Náhrobník z červeného mramoru o rozměrech 2 x 1 m je rozdělený na dvě půlky; na spodní je allianční znak Hochhauserových a Krásnodvorských, v rozích ozdoben hlavičkami andílků. Ve vrchní půli desky je páskový německo-renesanční ornament a kartuš s nápisem.
Antonín Cechner: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 39 Politický okres rakovnický, II. díl, E. Poche a tým: Umělecké památky Čech 3, 11.7. 2012
historie

Kostel sv. Štěpána stojí uprostřed hřbitova. Byl postaven krátce před rokem 1562, r. 1620 byl vypálen. V roce 1636 byl prakticky nově postaven Českými bratry. Kvůli nedostatku financí na jeho údržbu však chátral a musel být znovu opraven, k čemuž došlo v letech 1740–1747. R. 1804 zde byla zřízena expozitura, zrušena r. 1823. V roce 1884 kostel znovu vyžadoval důkladnou opravu. Pro neustálé a opakované náklady se město Rakovník zřeklo patronátu nad tímto kostelem a tak sami Senomatští zorganizovali další opravu (nákladem 4000 zlatých). Téhož roku byla při opravách nalezena náhrobní deska Anny Hochhauserové z Krásného Dvora († 1617), manželky někdejšího majitele městečka Václava Hochhausera z Hochhausu. Deska z červeného mramoru původně kryla hrob, který byl vyloupen za třicetileté války. Deska byla r. 1884 vezděna do sloupu v podloubí kostela, kde je dodnes.

Tomáš Hubáček, Soupis památek, ročník 39. Politický okres rakovnický, II. díl (1913), 2.7. 2012

Půdorys místa

půdorys kostela
© Antonín Cechner: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 39 Politický okres rakovnický, II. díl, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1913
Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Senomaty

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 smírčí kříž
 Senomaty
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 Pšovlky
 Olešná
 kaple sv. Rocha
 pivovar
 Václavy
 radnice
 mariánský sloup
 Samsonův dům
 synagoga
 kostel sv. Jakuba
 sokolovna
 pivovar
 Vysoká brána
 socha T. G. Masaryka
 dům cisterciáků
 Kolešovice
 Pražská brána
 Francouzský kříž
 židovský hřbitov
 Hlavačov
 Hůrky
 synagoga
 kostel sv. Kateřiny
 Trpasličí díra
 Zhoř
 židovský hřbitov
 Hasen-Marterl
 Oráčov
 Krakovec
 kostel sv. Barbory
 socha sv. Floriána
 Lom Soseň
 Všetaty
 kostel sv. Gotharda
 židovský hřbitov
 kostel sv. Markéty
 Husův sbor
 Smrk
 Železniční muzeum
 Dub
 Svatý Hubert
 synagoga
 Žižkovo bojiště
 kaple
 lovecký pomník
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 kostel sv. Václava
 Plaveč
 kostel sv. Prokopa
 zatopený lom
 Tobiášův vrch
 Krušovice
 Vrbice
 kostel Všech svatých
 Strachovice
 Angerbach
 Louštín
 kostel sv. Václava
 Bílenec
 kostel sv. Víta
 boží muka
 smírčí kříže
 celní kolo
 Zelený Důl
 Hluboký
 Chříč
 Šprymberk
 kostel sv. Vavřince
 Otěvěky
 židovský hřbitov
 Džbán
 kostel sv. Vojtěcha
 Tlestky
 Hřebečníky
 kaple sv. Marka
 Velká Buková
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Prokopa
 Podbořánky
 kostel sv. Martina
 fara
 Domoušice
 Propadený zámek
 dvůr Hubenov
 kostel sv. Jiří
 Týřov
 kostel sv. Blažeje
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 10889
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.8.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama