Hřbitovní kostel byl postaven krátce před rokem 1562, r. 1620 vypálen, v roce 1636 byl prakticky nově postaven Českými bratry. Zchátralý kostel opraven v l. 1740–1747, znovu opraven r. 1884, kdy byl nalezen mramorový náhrobník Anny Hochhauserové z Krásného Dvora († 1617), vezděn do podloubí kostela.
Hlavní obrázek místa
hřbitovní kostel sv. Štěpána
© Tomáš Hubáček, 07/2011
Barokní jednolodní stavba, na východní straně s obdélníkovým presbytářem, na západní s hranolovitou jednopatrovou věží s osmistěnou bání krytou šindelem, stojící na 4 pilířích. Stěny kostela jsou zvenčí oživeny pilastrovými pásy. Mobiliář je převážně rokokový, hlavní oltář rámový s obrazem sv. Štěpána namaloval r. 1885 A. Scheiwel. Obraz Ukřižování v akantovém rámu pochází přibl. z r. 1700. Náhrobník paní Anny Hochhauserové z r. 1617, který kryl hrob (vyloupený za třicetileté války) byl nalezen při opravách r. 1884 a poté byl zasazen do pilíře podvěží. Náhrobník z červeného mramoru o rozměrech 2 x 1 m je rozdělený na dvě půlky; na spodní je allianční znak Hochhauserových a Krásnodvorských, v rozích ozdoben hlavičkami andílků. Ve vrchní půli desky je páskový německo-renesanční ornament a kartuš s nápisem.
Antonín Cechner: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 39 Politický okres rakovnický, II. díl, E. Poche a tým: Umělecké památky Čech 3, 11.7. 2012
historie

Kostel sv. Štěpána stojí uprostřed hřbitova. Byl postaven krátce před rokem 1562, r. 1620 byl vypálen. V roce 1636 byl prakticky nově postaven Českými bratry. Kvůli nedostatku financí na jeho údržbu však chátral a musel být znovu opraven, k čemuž došlo v letech 1740–1747. R. 1804 zde byla zřízena expozitura, zrušena r. 1823. V roce 1884 kostel znovu vyžadoval důkladnou opravu. Pro neustálé a opakované náklady se město Rakovník zřeklo patronátu nad tímto kostelem a tak sami Senomatští zorganizovali další opravu (nákladem 4000 zlatých). Téhož roku byla při opravách nalezena náhrobní deska Anny Hochhauserové z Krásného Dvora († 1617), manželky někdejšího majitele městečka Václava Hochhausera z Hochhausu. Deska z červeného mramoru původně kryla hrob, který byl vyloupen za třicetileté války. Deska byla r. 1884 vezděna do sloupu v podloubí kostela, kde je dodnes.

Tomáš Hubáček, Soupis památek, ročník 39. Politický okres rakovnický, II. díl (1913), 2.7. 2012

Půdorys místa

půdorys kostela
© Antonín Cechner: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 39 Politický okres rakovnický, II. díl, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1913
Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Senomaty

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 smírčí kříž
 Senomaty
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiljí
 Pšovlky
 kostel sv. Martina
 Olešná
 kaple sv. Rocha
 pivovar
 Václavy
 radnice
 synagoga
 mariánský sloup
 Samsonův dům
 Vysoká brána
 socha T. G. Masaryka
 kostel sv. Jakuba
 sokolovna
 pivovar
 Kolešovice
 Pražská brána
 dům cisterciáků
 Francouzský kříž
 židovský hřbitov
 Hlavačov
 Hůrky
 synagoga
 kostel sv. Kateřiny
 Trpasličí díra
 Zhoř
 židovský hřbitov
 Hasen-Marterl
 Oráčov
 Krakovec
 kostel sv. Barbory
 Lom Soseň
 socha sv. Floriána
 Všetaty
 kostel sv. Gotharda
 židovský hřbitov
 kostel sv. Markéty
 Husův sbor
 Smrk
 Železniční muzeum
 Dub
 Svatý Hubert
 synagoga
 Žižkovo bojiště
 kaple
 lovecký pomník
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 kostel sv. Václava
 Plaveč
 kostel sv. Prokopa
 zatopený lom
 Tobiášův vrch
 Krušovice
 kostel Všech svatých
 Strachovice
 Vrbice
 Louštín
 Angerbach u Kožlan
 kostel sv. Václava
 Bílenec
 kostel sv. Víta
 boží muka
 smírčí kříže
 celní kolo
 Zelený Důl
 Chříč
 Šprymberk
 Hluboký
 kostel sv. Vavřince
 Otěvěky
 židovský hřbitov
 Džbán
 Tlestky
 kostel sv. Vojtěcha
 Hřebečníky
 kaple sv. Marka
 Velká Buková
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Prokopa
 Podbořánky
 kostel sv. Martina
 fara
 Domoušice
 dvůr Hubenov
 Propadený zámek
 kostel sv. Jiří
 Týřov
 kostel sv. Blažeje
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 10889
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.8.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama