Gotický jednolodní kostel, vznikl rozšířením starší kaple r. 1487. Poškozen při bitvě na podzim r. 1620 a znovu r. 1741. V r. 1856 upraven a dostavěn. Jižně od kostela stojí poustevna. Ve hřbitovní zdi kapličky křížové cesty z r. 1860.
Hlavní obrázek místa
kostel od jihozápadu
© Milan Caha 02/2009
Původně pravděpodobně raně gotická kaple (dnešní presbytář) rozšířená na gotický kostel roku 1487 přístavbou lodi, kterou odkazem financoval mlynář Vacek a realizoval jeho schovanec Jiřík. V roce 1535 byl obehnán kostel hřbitovní zdí, hřbitov však byl používán pouze jako morový. V roce 1564 jej opravili Vlachové Jan a Valentin. Kostel byl zle poškozen při bitvě mezi vojsky Fridricha Falckého a císařskými, která v těchto místech probíhala ve dnech 27. října až 5. listopadu 1620. Císařští hřbitov a vypálený kostel používali jako základnu dělostřelectva, které odstřelovalo vojsko Fridricha Falckého a město Rakovník. Kostel byl pak opraven až roku 1660. Znovu poškozen byl francouzskými vojsky za války o dědictví rakouské roku 1741, kdy byl přeměněn na prachárnu. V roce 1856 byl kostel upraven – byla snesena klenba lodi a nahrazena plochým stropem a na východní straně byla přistavěna předsíňka. Jižně od kostela, při hřbitovní zdi, stojí čtvercová stavba bývalé poustevny, kde žili poustevníci starající se o kostel. První doložený byl již roku 1440 Tóna, posledním poustevníkem byl františkán Romuald, který zemřel roku 1780. Hřbitovní zeď doplňují kapličky křížové cesty z r. 1860.
Milan Caha (zdroj: Antonín Cechner: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 39 Politický okres rakovnický, II. díl, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1913), 26.2. 2009

Půdorys místa


© Antonín Cechner: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 39 Politický okres rakovnický, II. díl, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1913
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Rakovník

Místa v okolí

 kaple sv. Rocha
 pivovar
 radnice
 Samsonův dům
 synagoga
 Vysoká brána
 mariánský sloup
 socha T. G. Masaryka
 dům cisterciáků
 Pražská brána
 sokolovna
 kostel sv. Martina
 Olešná
 Hlavačov
 židovský hřbitov
 Senomaty
 kostel sv. Jiří
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Barbory
 Husův sbor
 kostel sv. Kateřiny
 Železniční muzeum
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Jakuba
 Všetaty
 Kolešovice
 kostel sv. Markéty
 pivovar
 Krušovice
 Pšovlky
 Louštín
 kostel sv. Václava
 Francouzský kříž
 Václavy
 kostel sv. Prokopa
 Zhoř
 synagoga
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Krakovec
 Hůrky
 Dub
 Džbán
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 Trpasličí díra
 kostel sv. Markéty
 Velká Buková
 Oráčov
 Hasen-Marterl
 socha sv. Floriána
 Lom Soseň
 Boží kámen u Sosně
 kostel sv. Martina
 fara
 kostel sv. Václava
 Roviny, Na Rovinách
 Domoušice
 Mackova hora
 kostel sv. Mikuláše
 Hřebečníky
 Křivoklát
 Propadený zámek
 Smrk
 synagoga
 Pravda
 kaple sv. Prokopa
 Vrbice
 stará radnice
 kaple sv. Isidora
 kostel sv. Petra
 kaple
 Svatý Hubert
 synagoga
 Žižkovo bojiště
 lovecký pomník
 Chříč
 Týřov
 Strachovice
 Angerbach u Kožlan
 kostel sv. Vojtěcha
 Rychvald
 kostel sv. Vavřince
 Kornhauz
 židovský hřbitov
 Želeč
 kostel sv. Jiří
 Leontýn
 Líský
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Rakovník
Žižkovo náměstí 189
269 01 Rakovník
Tel: 313 512 274
fara.rakovnik@email.cz
Základní informace místa
ID místa: 7429
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 2.3.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama