Gotický jednolodní kostel, vznikl rozšířením starší kaple r. 1487. Poškozen při bitvě na podzim r. 1620 a znovu r. 1741. V r. 1856 upraven a dostavěn. Jižně od kostela stojí poustevna. Ve hřbitovní zdi kapličky křížové cesty z r. 1860.
Hlavní obrázek místa
kostel od jihozápadu
© Milan Caha 02/2009
Původně pravděpodobně raně gotická kaple (dnešní presbytář) rozšířená na gotický kostel roku 1487 přístavbou lodi, kterou odkazem financoval mlynář Vacek a realizoval jeho schovanec Jiřík. V roce 1535 byl obehnán kostel hřbitovní zdí, hřbitov však byl používán pouze jako morový. V roce 1564 jej opravili Vlachové Jan a Valentin. Kostel byl zle poškozen při bitvě mezi vojsky Fridricha Falckého a císařskými, která v těchto místech probíhala ve dnech 27. října až 5. listopadu 1620. Císařští hřbitov a vypálený kostel používali jako základnu dělostřelectva, které odstřelovalo vojsko Fridricha Falckého a město Rakovník. Kostel byl pak opraven až roku 1660. Znovu poškozen byl francouzskými vojsky za války o dědictví rakouské roku 1741, kdy byl přeměněn na prachárnu. V roce 1856 byl kostel upraven – byla snesena klenba lodi a nahrazena plochým stropem a na východní straně byla přistavěna předsíňka. Jižně od kostela, při hřbitovní zdi, stojí čtvercová stavba bývalé poustevny, kde žili poustevníci starající se o kostel. První doložený byl již roku 1440 Tóna, posledním poustevníkem byl františkán Romuald, který zemřel roku 1780. Hřbitovní zeď doplňují kapličky křížové cesty z r. 1860.
Milan Caha (zdroj: Antonín Cechner: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 39 Politický okres rakovnický, II. díl, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1913), 26.2. 2009

Půdorys místa


© Antonín Cechner: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 39 Politický okres rakovnický, II. díl, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1913
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Rakovník

Místa v okolí

 kaple sv. Rocha
 pivovar
 radnice
 Samsonův dům
 synagoga
 mariánský sloup
 Vysoká brána
 dům cisterciáků
 socha T. G. Masaryka
 sokolovna
 Pražská brána
 kostel sv. Martina
 Olešná
 Hlavačov
 židovský hřbitov
 Senomaty
 kostel sv. Jiří
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Barbory
 Husův sbor
 kostel sv. Kateřiny
 Železniční muzeum
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Jakuba
 Všetaty
 kostel sv. Markéty
 pivovar
 Kolešovice
 Krušovice
 Pšovlky
 Louštín
 kostel sv. Václava
 Francouzský kříž
 Václavy
 kostel sv. Prokopa
 Zhoř
 synagoga
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Hůrky
 Dub
 Krakovec
 kostel sv. Víta
 Džbán
 Trpasličí díra
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 Velká Buková
 Hasen-Marterl
 Oráčov
 socha sv. Floriána
 Lom Soseň
 kostel sv. Martina
 Boží kámen u Sosně
 fara
 kostel sv. Václava
 Roviny, Na Rovinách
 Domoušice
 Mackova hora
 kostel sv. Mikuláše
 Hřebečníky
 Křivoklát
 Propadený zámek
 Smrk
 kaple sv. Prokopa
 synagoga
 Pravda
 Vrbice
 stará radnice
 kostel sv. Petra
 kaple sv. Isidora
 kaple
 Svatý Hubert
 synagoga
 Žižkovo bojiště
 lovecký pomník
 Chříč
 Týřov
 Strachovice
 Angerbach
 Pochvalovská stráň
 kostel sv. Vojtěcha
 Rychvald
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Kornhauz
 Želeč
 kostel sv. Jiří
 Leontýn
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Rakovník
Žižkovo náměstí 189
269 01 Rakovník
Tel: 313 512 274
fara.rakovnik@email.cz
Základní informace místa
ID místa: 7429
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 2.3.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama