Gotický jednolodní kostel, vznikl rozšířením starší kaple r. 1487. Poškozen při bitvě na podzim r. 1620 a znovu r. 1741. V r. 1856 upraven a dostavěn. Jižně od kostela stojí poustevna. Ve hřbitovní zdi kapličky křížové cesty z r. 1860.
Hlavní obrázek místa
kostel od jihozápadu
© Milan Caha 02/2009
Původně pravděpodobně raně gotická kaple (dnešní presbytář) rozšířená na gotický kostel roku 1487 přístavbou lodi, kterou odkazem financoval mlynář Vacek a realizoval jeho schovanec Jiřík. V roce 1535 byl obehnán kostel hřbitovní zdí, hřbitov však byl používán pouze jako morový. V roce 1564 jej opravili Vlachové Jan a Valentin. Kostel byl zle poškozen při bitvě mezi vojsky Fridricha Falckého a císařskými, která v těchto místech probíhala ve dnech 27. října až 5. listopadu 1620. Císařští hřbitov a vypálený kostel používali jako základnu dělostřelectva, které odstřelovalo vojsko Fridricha Falckého a město Rakovník. Kostel byl pak opraven až roku 1660. Znovu poškozen byl francouzskými vojsky za války o dědictví rakouské roku 1741, kdy byl přeměněn na prachárnu. V roce 1856 byl kostel upraven – byla snesena klenba lodi a nahrazena plochým stropem a na východní straně byla přistavěna předsíňka. Jižně od kostela, při hřbitovní zdi, stojí čtvercová stavba bývalé poustevny, kde žili poustevníci starající se o kostel. První doložený byl již roku 1440 Tóna, posledním poustevníkem byl františkán Romuald, který zemřel roku 1780. Hřbitovní zeď doplňují kapličky křížové cesty z r. 1860.
Milan Caha (zdroj: Antonín Cechner: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 39 Politický okres rakovnický, II. díl, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1913), 26.2. 2009

Půdorys místa


© Antonín Cechner: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 39 Politický okres rakovnický, II. díl, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1913
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Rakovník

Místa v okolí

 kaple sv. Rocha
 pivovar
 radnice
 Samsonův dům
 synagoga
 Vysoká brána
 mariánský sloup
 socha T. G. Masaryka
 dům cisterciáků
 Pražská brána
 sokolovna
 kostel sv. Martina
 Olešná
 Hlavačov
 židovský hřbitov
 Senomaty
 kostel sv. Jiří
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Barbory
 Husův sbor
 kostel sv. Kateřiny
 Železniční muzeum
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Jakuba
 Všetaty
 Kolešovice
 kostel sv. Markéty
 pivovar
 Krušovice
 Pšovlky
 Louštín
 kostel sv. Václava
 Francouzský kříž
 Václavy
 kostel sv. Prokopa
 Zhoř
 synagoga
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Krakovec
 Hůrky
 Dub
 Džbán
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 Trpasličí díra
 kostel sv. Markéty
 Velká Buková
 Oráčov
 Hasen-Marterl
 socha sv. Floriána
 Lom Soseň
 Boží kámen u Sosně
 kostel sv. Martina
 fara
 kostel sv. Václava
 Roviny, Na Rovinách
 Domoušice
 Mackova hora
 kostel sv. Mikuláše
 Hřebečníky
 Křivoklát
 Propadený zámek
 Smrk
 synagoga
 Pravda
 kaple sv. Prokopa
 Vrbice
 stará radnice
 kaple sv. Isidora
 kostel sv. Petra
 kaple
 Svatý Hubert
 synagoga
 Žižkovo bojiště
 lovecký pomník
 Chříč
 Týřov
 Strachovice
 Angerbach u Kožlan
 kostel sv. Vojtěcha
 Rychvald
 kostel sv. Vavřince
 Kornhauz
 židovský hřbitov
 Želeč
 kostel sv. Jiří
 Leontýn
 Líský
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Rakovník
Žižkovo náměstí 189
269 01 Rakovník
Tel: 313 512 274
fara.rakovnik@email.cz
Základní informace místa
ID místa: 7429
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 2.3.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama