Kostel sv. Martina v Olešné doložen jako farní v polovině 14. stol., barokně přestavěn v 18. stol. V ohradní zdi zrušeného hřbitova za presbytářem hranolová patrová zvonice s bránou. Vybavení kostela převážně z 19. stol. Nyní kostel filiální ve farnosti Rakovník.
Hlavní obrázek místa
Olešná - kostel a zvonice
© Jiří Špaček, 08/2016
Ves Olešná je prvně zmiňována r. 1353 v listině císaře Karla IV. V současnosti má přes 550 obyvatel. Leží asi 3 km severozápadně od Rakovníka na silnici III. třídy do Chrášťan, avšak mimo železniční síť. Nejbližší železniční zastávka Chrášťany na trati 126 Rakovník-Louny je vzdálena asi 3,5 km, nádraží Rakovník s křižovatkou tratí 120, 126, 161, 162 a 174 pak více než 4 km. Olešnou prochází zeleně značená turistická trasa z Rakovníka do Krupé. V obci se nachází také barokní zámek (viz samostatné heslo).
19.9. 2016
historie

Kostel v Olešné je připomínán jako farní již v polovině 14. stol. V 1. polovině 18. stol. byl přestavěn barokně a do současné podoby upraven v pozdním baroku po r. 1750 zásluhou Marie Anny z Mollartu a jejího pozdějšího manžela Johanna Stephana Meraviglia-Crivelli. Je to jednolodní stavba s trojboce uzavřeným presbytářem se sakristií a kaplí po stranách. Před západním průčelím se nachází předsíň. Kolem kostela je zeď bývalého hřbitova, která je za presbytářem prolomena samostatně stojící, hranolovou patrovou věžovitou zvonicí. Zvonice má v přízemí bránu. Presbytář i loď jsou kryty rákosovým stropem se štukovými zrcadly. Vnější vzhled kostela byl upravován ještě ve 2. polovině 19. stol. Hlavní oltář pochází z r. 1857, je opatřen obrazem sv. Martina od Josefa Hellicha (1807-1880) a barokními soškami sv. Jana Křtitele a Jana Nepomuckého. Ze dvou bočních oltářů je první zasvěcen Zvěstování Panny Marie, což dokládá obraz…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 2, Academia 1978 a web farnosti Rakovník), 19.9. 2016

Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Olešná

Místa v okolí

 Olešná
 kostel sv. Jiljí
 Hlavačov
 kaple sv. Rocha
 pivovar
 Samsonův dům
 synagoga
 radnice
 Vysoká brána
 mariánský sloup
 Senomaty
 dům cisterciáků
 socha T. G. Masaryka
 Pražská brána
 sokolovna
 smírčí kříž
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Štěpána
 židovský hřbitov
 kostel sv. Barbory
 Husův sbor
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Jiří
 Železniční muzeum
 pivovar
 Kolešovice
 kostel sv. Václava
 Krušovice
 kostel sv. Prokopa
 Pšovlky
 Louštín
 Francouzský kříž
 kostel sv. Kateřiny
 synagoga
 Dub
 kostel sv. Víta
 Džbán
 židovský hřbitov
 Václavy
 Všetaty
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Václava
 Hůrky
 Roviny, Na Rovinách
 kostel sv. Martina
 fara
 Domoušice
 Trpasličí díra
 Zhoř
 Oráčov
 Hasen-Marterl
 Pravda
 socha sv. Floriána
 Vrbice
 Lom Soseň
 Krakovec
 Boží kámen u Sosně
 židovský hřbitov
 kaple sv. Prokopa
 sýpka
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 Mackova hora
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 Tobiášův vrch
 kostel sv. Vojtěcha
 Třeskonice
 zatopený lom
 Smrk
 Svatý Hubert
 Velká Buková
 synagoga
 Pochvalovská stráň
 stará radnice
 Plaveč
 Rychvald
 lovecký pomník
 Želeč
 synagoga
 Žižkovo bojiště
 kostel sv. Jiří
 Dřevíč
 kaple sv. Václava
 Kozojedy
 Křivoklát
 Propadený zámek
 kostel sv. Petra
 Strachovice
 židovský hřbitov
 Kornhauz
 Angerbach
 Vinařice
 kostel sv. Jiljí
 Zelený Důl
 Hluboký
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Dreherův pivovar
 Měcholupy
 železniční most
 Libořice
 Leontýn
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Rakovník
Žižkovo nám. 189
269 01 Rakovník
Tel: 313 512 274
http://www.rkfrakovnik.webnode.cz
fara.rakovnik@email.cz
Základní informace místa
ID místa: 12115
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama