Pozůstatky hradu přechodného typu na pomezí hradiště a hradu. Typické je valové opevnění pouze z náspu a čelní kamenné zdi. Založen poč. 13. stol., byl centrem přemyslovského loveckého hvozdu. Zanikl po požáru po pol. 13. stol.
Hlavní obrázek místa
Příkopy hradu
© Vlky, Jirka Čížek
Na vrchu Hlavačově v nadmořské výšce 405 m je možné nalézt valy a příkopy stejnojmenného hradu někdy nazývaného Starý hrádek. Hrad byl vybudován na přelomu 12. a 13. století a dokud nebyl dostavěn Křivoklát, byl správním centrem Rakovnicka. Na hrad se dostanete z Rakovníka po modré turistické cestě. Kraj je to pěkný, a tak neváhejte a jděte dále až na místo, které se nazývá Louštín.
28.5. 2002
popis

Hrad tvořily čtyři části, ale dnes je složité odhadnout jaké stavby zde stály. Již od 15. století byly totiž jeho zbytky využívány jako zdroj stavebního materiálu. Můžeme předpokládat, že jádro hradu snad obsahovalo kapli a samozřejmě obytné a užitné stavby, které pravděpodobně výškou nepřevyšovaly opevnění. Archeologický výzkum odhalil i použití cihel. Typologicky Hlavačov můžeme zařadit mezi hrady tzv. přechodného typu.

Prudký Martin podle Ilustrované encyklopedie českých hradů - T. Durdík, 25.12. 2010

historie

Hlavačov byl královským hradem, z něhož byl spravován tzv. přemyslovský lovecký hvozd v povodí Berounky. Archeologický průzkum provedený v roce 1974 prokázal jeho vznik na počátku 13. století. Jeho existenci ukončil rozsáhlý požár v polovině téhož století, po němž již nebyl obnoven. Staveniště není nijak vhodné pro budování těžkých kamenných konstrukcí, protože je tvořeno tercierními písky. Královští stavitelé tedy použili průkopnickou technologii, kdy při výstavbě valu na sebe vršili jednotlivé vrstvy písku, které prolévali řídkou maltou. Vybudovali tak pevné těleso valu dodnes impozantních rozměrů, na jehož koruně pak postavili zídku z dovezené opuky – v okolí se nevyskytují zdroje stavebního kamene. Kromě archeologických nálezů nemámé o hradu ani o jeho jménu žádné písemné doklady. Dnešní pojmenování pochází z písemných pramenů 14. století, kdy již zaniklý hrad obdržel jméno podle mlynáře žijícího v jeho blízkosti.

Prudký Martin podle Ilustrované encyklopedie českých hradů - T. Durdík, 25.12. 2010

Další texty historie
Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Lužná

Místa v okolí

 Samsonův dům
 synagoga
 Vysoká brána
 pivovar
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Barbory
 mariánský sloup
 Pražská brána
 radnice
 dům cisterciáků
 socha T. G. Masaryka
 sokolovna
 kostel sv. Jiljí
 Olešná
 kostel sv. Martina
 Husův sbor
 židovský hřbitov
 Železniční muzeum
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Jiří
 Krušovice
 Louštín
 Senomaty
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 Všetaty
 Kolešovice
 pivovar
 kostel sv. Markéty
 Džbán
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Víta
 Pšovlky
 Francouzský kříž
 Mackova hora
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Dub
 synagoga
 fara
 Domoušice
 kaple sv. Prokopa
 Václavy
 Roviny, Na Rovinách
 synagoga
 stará radnice
 Zhoř
 kaple sv. Isidora
 Pravda
 Velká Buková
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Hůrky
 sýpka
 Křivoklát
 Krakovec
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 Rychvald
 Trpasličí díra
 kostel sv. Petra
 Sobín
 Dřevíč
 Oráčov
 Jivno
 Hasen-Marterl
 kostel sv. Martina
 Kornhauz
 Propadený zámek
 kaple sv. Václava
 Kozojedy
 socha sv. Floriána
 Vrbice
 Lom Soseň
 Třeskonice
 Boží kámen u Sosně
 Klíčavská přehrada
 Hamousův statek
 kostel sv. Martina
 Vinařice
 Masarykův most
 Ostrov
 synagoga
 Želeč
 Žižkovo bojiště
 Leontýn
 Líský
 Strachovice
 Angerbach u Kožlan
 židovský hřbitov
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 427
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.10.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama