Pozůstatky hradu přechodného typu na pomezí hradiště a hradu. Typické je valové opevnění pouze z náspu a čelní kamenné zdi. Založen poč. 13. stol., byl centrem přemyslovského loveckého hvozdu. Zanikl po požáru po pol. 13. stol.
Hlavní obrázek místa
Příkop a valy
Pohled od hradu
© Ivana Poláková 09/2005
Na vrchu Hlavačově v nadmořské výšce 405 m je možné nalézt valy a příkopy stejnojmenného hradu někdy nazývaného Starý hrádek. Hrad byl vybudován na přelomu 12. a 13. století a dokud nebyl dostavěn Křivoklát, byl správním centrem Rakovnicka. Na hrad se dostanete z Rakovníka po modré turistické cestě. Kraj je to pěkný, a tak neváhejte a jděte dále až na místo, které se nazývá Louštín.
28.5. 2002
popis

Hrad tvořily čtyři části, ale dnes je složité odhadnout jaké stavby zde stály. Již od 15. století byly totiž jeho zbytky využívány jako zdroj stavebního materiálu. Můžeme předpokládat, že jádro hradu snad obsahovalo kapli a samozřejmě obytné a užitné stavby, které pravděpodobně výškou nepřevyšovaly opevnění. Archeologický výzkum odhalil i použití cihel. Typologicky Hlavačov můžeme zařadit mezi hrady tzv. přechodného typu.

Prudký Martin podle Ilustrované encyklopedie českých hradů - T. Durdík, 25.12. 2010

historie

Hlavačov byl královským hradem, z něhož byl spravován tzv. přemyslovský lovecký hvozd v povodí Berounky. Archeologický průzkum provedený v roce 1974 prokázal jeho vznik na počátku 13. století. Jeho existenci ukončil rozsáhlý požár v polovině téhož století, po němž již nebyl obnoven. Staveniště není nijak vhodné pro budování těžkých kamenných konstrukcí, protože je tvořeno tercierními písky. Královští stavitelé tedy použili průkopnickou technologii, kdy při výstavbě valu na sebe vršili jednotlivé vrstvy písku, které prolévali řídkou maltou. Vybudovali tak pevné těleso valu dodnes impozantních rozměrů, na jehož koruně pak postavili zídku z dovezené opuky – v okolí se nevyskytují zdroje stavebního kamene. Kromě archeologických nálezů nemámé o hradu ani o jeho jménu žádné písemné doklady. Dnešní pojmenování pochází z písemných pramenů 14. století, kdy již zaniklý hrad obdržel jméno podle mlynáře žijícího v jeho blízkosti.

Prudký Martin podle Ilustrované encyklopedie českých hradů - T. Durdík, 25.12. 2010

Další texty historie
Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Lužná

Místa v okolí

 Samsonův dům
 synagoga
 Vysoká brána
 pivovar
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Barbory
 mariánský sloup
 radnice
 dům cisterciáků
 Pražská brána
 sokolovna
 kostel sv. Jiljí
 socha T. G. Masaryka
 Olešná
 kostel sv. Martina
 Husův sbor
 židovský hřbitov
 Železniční muzeum
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Jiří
 Senomaty
 Krušovice
 Louštín
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 Všetaty
 pivovar
 Kolešovice
 kostel sv. Markéty
 Džbán
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Víta
 Pšovlky
 Francouzský kříž
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Mackova hora
 Dub
 synagoga
 fara
 Domoušice
 kaple sv. Prokopa
 Václavy
 Roviny, Na Rovinách
 synagoga
 stará radnice
 Zhoř
 kaple sv. Isidora
 Velká Buková
 Pravda
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Pochvalovská stráň
 Hůrky
 sýpka
 kostel sv. Matouše
 Křivoklát
 Krakovec
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 Rychvald
 Trpasličí díra
 kostel sv. Petra
 Sobín
 Dřevíč
 Oráčov
 Hasen-Marterl
 kostel sv. Martina
 Jivno
 Propadený zámek
 Kornhauz
 kaple sv. Václava
 Kozojedy
 socha sv. Floriána
 Vrbice
 Lom Soseň
 Třeskonice
 Boží kámen u Sosně
 Klíčavská přehrada
 kostel sv. Martina
 Hamousův statek
 Masarykův most
 Vinařice
 synagoga
 Ostrov
 Želeč
 Žižkovo bojiště
 Leontýn
 Líský
 Strachovice
 Angerbach
 židovský hřbitov
 kaple
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 427
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.10.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama