čtyřúhelníkové valy

Kokrdov, Na Kokrdech, Hagenowna, Viereckschanzen
Čtyřúhelníkové valy Kokrdov jsou pozůstatkem keltského sakrálního místa z doby laténské. Obdobu obětiště můžeme nalézt na více místech střední i západní Evropy. Původně mělo dvě stavební fáze a zemní zbytky využili ve středověku husité jako opevněný tábor.
Hlavní obrázek místa
Jižní, nejvyšší strana valu.
© Prudký Martin, 04/2017
Čtyřúhelníkové valy Kokrdov jsou zbytky zemního opevnění v jihovýchodním cípu Olešenského lesa, v blízkosti hájovny Na Kokrdech. Pochází z doby laténské (400 až 25/35 před Kristem), kdy naše území obývalo společenství keltských Bójů. Podobné zemní útvary jsou časté nejen u nás ale i v jižním Německu, zvané zde Vierschanze. Archeologický průzkum, provedený roku 1976 Tomášem Durdíkem a o rok později Jiřím Waldhauserem, prokázal dvě fáze výstavby. První použila jako opevnění kůlovou palisádu a druhá hliněný val s příkopem. Areál místy poškozený těžbou písku má rozměry 51 x 49 metrů, současná výška valu kolísá od 0,75 do 1,5 metru. V jihovýchodním nároží se nalézala nadzemní kůlová stavba o rozměrech 5,5 x 4,5 metrů, sloužící snad k uctívání bohů. Kněží zde pravděpodobně rozbíjeli jako obětiny různé druhy keramiky jako např. amforové soudky se zataženým hrdlem či vysoké zalomené mísy, celkem 161 kusů. Podobné čtyřúhelníkové obětní areály můžeme nalézt na více místech střední a západní Evropy. Starověkou fortifikaci využili i středověcí válečníci za husitských válek, když zde vybudovali opevněný tábor. Přes nález 131 kusů středověké keramiky dnes archeologové nespojují tuto lokalitu se středověkým dvorem Kokrdov. Ten ležel pravděpodobně jižněji, uprostřed polí směrem k Lužné. Nedaleko lokality se nalézají novověké zákopy z roku 1620, kdy se zde bránilo stavovské vojsko přesile císařské armády před bitvou na Bílé hoře.
Prudký Martin podle Historické památky Rakovnicka – Tomáš Bednařík, Jiří Waldhauser - Archeologické rozhledy 4/92, 11.4. 2017
Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Rakovník

Místa v okolí

 Hlavačov
 kaple sv. Rocha
 pivovar
 Samsonův dům
 synagoga
 Vysoká brána
 kostel sv. Jiljí
 mariánský sloup
 radnice
 dům cisterciáků
 Pražská brána
 socha T. G. Masaryka
 sokolovna
 Olešná
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 kostel sv. Barbory
 Husův sbor
 Železniční muzeum
 Senomaty
 kostel sv. Jiří
 smírčí kříž
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Jakuba
 Krušovice
 Louštín
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Václava
 Všetaty
 pivovar
 Kolešovice
 kostel sv. Prokopa
 Pšovlky
 Francouzský kříž
 kostel sv. Markéty
 Džbán
 kostel sv. Víta
 synagoga
 Václavy
 Dub
 Zhoř
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 fara
 Mackova hora
 kostel sv. Mikuláše
 Domoušice
 Hůrky
 Velká Buková
 Roviny, Na Rovinách
 Krakovec
 kaple sv. Prokopa
 Slabce
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Trpasličí díra
 stará radnice
 Pravda
 kaple sv. Isidora
 kostel sv. Václava
 Hasen-Marterl
 Oráčov
 Křivoklát
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Petra
 sýpka
 Lom Soseň
 kostel sv. Matouše
 Propadený zámek
 Boží kámen u Sosně
 Hřebečníky
 Vrbice
 Rychvald
 Jivno
 Dřevíč
 Smrk
 kostel sv. Martina
 Kornhauz
 kaple sv. Václava
 Kozojedy
 synagoga
 Masarykův most
 kostel sv. Martina
 Hamousův statek
 Žižkovo bojiště
 Strachovice
 Angerbach u Kožlan
 Želeč
 Leontýn
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Líský
Základní informace místa
ID místa: 13325
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.4.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama