čtyřúhelníkové valy

Kokrdov, Na Kokrdech, Hagenowna, Viereckschanzen
Čtyřúhelníkové valy Kokrdov jsou pozůstatkem keltského sakrálního místa z doby laténské. Obdobu obětiště můžeme nalézt na více místech střední i západní Evropy. Původně mělo dvě stavební fáze a zemní zbytky využili ve středověku husité jako opevněný tábor.
Hlavní obrázek místa
Jižní, nejvyšší strana valu.
© Prudký Martin, 04/2017
Čtyřúhelníkové valy Kokrdov jsou zbytky zemního opevnění v jihovýchodním cípu Olešenského lesa, v blízkosti hájovny Na Kokrdech. Pochází z doby laténské (400 až 25/35 před Kristem), kdy naše území obývalo společenství keltských Bójů. Podobné zemní útvary jsou časté nejen u nás ale i v jižním Německu, zvané zde Vierschanze. Archeologický průzkum, provedený roku 1976 Tomášem Durdíkem a o rok později Jiřím Waldhauserem, prokázal dvě fáze výstavby. První použila jako opevnění kůlovou palisádu a druhá hliněný val s příkopem. Areál místy poškozený těžbou písku má rozměry 51 x 49 metrů, současná výška valu kolísá od 0,75 do 1,5 metru. V jihovýchodním nároží se nalézala nadzemní kůlová stavba o rozměrech 5,5 x 4,5 metrů, sloužící snad k uctívání bohů. Kněží zde pravděpodobně rozbíjeli jako obětiny různé druhy keramiky jako např. amforové soudky se zataženým hrdlem či vysoké zalomené mísy, celkem 161 kusů. Podobné čtyřúhelníkové obětní areály můžeme nalézt na více místech střední a západní Evropy. Starověkou fortifikaci využili i středověcí válečníci za husitských válek, když zde vybudovali opevněný tábor. Přes nález 131 kusů středověké keramiky dnes archeologové nespojují tuto lokalitu se středověkým dvorem Kokrdov. Ten ležel pravděpodobně jižněji, uprostřed polí směrem k Lužné. Nedaleko lokality se nalézají novověké zákopy z roku 1620, kdy se zde bránilo stavovské vojsko přesile císařské armády před bitvou na Bílé hoře.
Prudký Martin podle Historické památky Rakovnicka – Tomáš Bednařík, Jiří Waldhauser - Archeologické rozhledy 4/92, 11.4. 2017
Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Rakovník

Místa v okolí

 Hlavačov
 kaple sv. Rocha
 pivovar
 Samsonův dům
 synagoga
 Vysoká brána
 kostel sv. Jiljí
 mariánský sloup
 radnice
 Pražská brána
 dům cisterciáků
 socha T. G. Masaryka
 sokolovna
 Olešná
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 kostel sv. Barbory
 Husův sbor
 Železniční muzeum
 Senomaty
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Gotharda
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Kateřiny
 Krušovice
 Louštín
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Václava
 Všetaty
 Kolešovice
 pivovar
 kostel sv. Prokopa
 Pšovlky
 Francouzský kříž
 Džbán
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Víta
 synagoga
 Václavy
 Dub
 Zhoř
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Mackova hora
 židovský hřbitov
 fara
 kostel sv. Mikuláše
 Domoušice
 Hůrky
 Velká Buková
 Krakovec
 Roviny, Na Rovinách
 Slabce
 kaple sv. Prokopa
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Trpasličí díra
 stará radnice
 Pravda
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Isidora
 Oráčov
 Hasen-Marterl
 Křivoklát
 socha sv. Floriána
 Lom Soseň
 kostel sv. Petra
 sýpka
 kostel sv. Matouše
 Boží kámen u Sosně
 Propadený zámek
 Pochvalovská stráň
 Hřebečníky
 Vrbice
 Rychvald
 Jivno
 Dřevíč
 Smrk
 kostel sv. Martina
 Kornhauz
 kaple sv. Václava
 Kozojedy
 Hamousův statek
 synagoga
 Masarykův most
 kostel sv. Martina
 Žižkovo bojiště
 Strachovice
 Angerbach
 Želeč
 Leontýn
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Líský
 kaple
Základní informace místa
ID místa: 13325
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.4.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama