Pozdně barokní kostel sv. Barbory z let 1750-1758 nahradil gotickou stavbu doloženou od r. 1352. Plány zhotovil František Ignác Prée ve službách Valdštejnů a Fürstenbergů na křivoklátském panství. Zařízení z doby stavby. Kostel nyní filiální ve farnosti Rakovník.
Hlavní obrázek místa
Lužná - kostel
© Jiří Špaček, 07/2016
Velká obec Lužná přiléhající k severovýchodnímu okraji Rakovníka je prvně zmiňována r. 1352 a dnes má asi 1900 obyvatel. Po vybudování nádraží, které je vzdáleno asi 2 km severně od historického centra, vznikla kolem něj druhá část obce běžně zvaná Lužná II. V současnosti je to nejznámější část obce, neboť tu bylo v bývalé výtopně u nádraží zřízeno železniční muzeum. Lužnou prochází silnice III. třídy, vycházející východně od Rakovníka ze silnice II/237 k severu do Lišan. Nádraží Lužná je železniční křižovatkou, kde z trati 120 Praha-Rakovník vychází trať 124 do Žatce. Vlastní Lužnou neprochází žádná turistická značka, pouze Lužnou II vede modrá z Rakovníka na hřeben Louštína.
Jiří Špaček, 13.7. 2016
historie

Farní kostel v Lužné je doložen již ve 14. stol., fara však zanikla za husitských válek a zprávy o kostele od r. 1422 chybějí. Současná stavba je pozdně barokní z let 1750-1758, vybudovaná podle plánů architekta Františka Ignáce Prée (1702-1755). Prée si získal jméno jako žák Františka Maxmiliána Kaňky a spolupracovník Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Nějakou dobu působil na Křivoklátsku ve službách Valdštejnů a Fürstenbergů, kde postavil nebo rekonstruoval řadu kostelů. Kostel sv. Barbory stojí uprostřed parkově upravené návsi, původně na dávno zrušeném hřbitově. Je to jednolodní stavba s pravoúhle uzavřeným presbytářem se čtvercovou sakristií v ose. Hranolová věž před západním průčelím je sevřena dvěma točitými schodišti. Hladké stěny jsou členěny okny se segmentovými záklenky a ploše profilovanými portály. Vnitřek je zaklenut plackami na pásech; kruchta s vypnutým středem, sakristie a podvěží zaklenuty křížově. Loď presbytáře…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 2, Academia 1978 a různé webové stránky), 17.9. 2016

Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Lužná

Místa v okolí

 Husův sbor
 Železniční muzeum
 Hlavačov
 židovský hřbitov
 dům cisterciáků
 Vysoká brána
 Pražská brána
 mariánský sloup
 Samsonův dům
 synagoga
 socha T. G. Masaryka
 sokolovna
 radnice
 pivovar
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Jiljí
 Louštín
 Olešná
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Gotharda
 Krušovice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Kateřiny
 Senomaty
 smírčí kříž
 kostel sv. Markéty
 Všetaty
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Markéty
 Mackova hora
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 kostel sv. Jakuba
 stará radnice
 kaple sv. Isidora
 Džbán
 Velká Buková
 pivovar
 Kolešovice
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Martina
 Křivoklát
 fara
 Sobín
 Domoušice
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Petra
 Jivno
 kostel sv. Martina
 Pšovlky
 Pochvalovská stráň
 Roviny, Na Rovinách
 Kornhauz
 Zhoř
 Pravda
 palmový skleník
 Dub
 Rychvald
 Lány
 Francouzský kříž
 Klíčavská přehrada
 Propadený zámek
 synagoga
 Dřevíč
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 Václavy
 Masarykův most
 kostel sv. Václava
 Hamousův statek
 kaple sv. Václava
 dub svatého Václava
 sýpka
 Kozojedy
 kostel sv. Matouše
 Krakovec
 Humniště
 kostel sv. Václava
 Hůrky
 Svídna - zaniklá ves
 Ostrov
 Leontýn
 Třeskonice
 Líský
 kaple
 kaple
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Rakovník
Žižkovo nám. 189
269 01 Rakovník
Tel: 313 512 274
http://www.rkfrakovnik.webnode.cz
fara.rakovnik@email.cz
Základní informace místa
ID místa: 12937
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama