Hradiště zmiňuje Josef Ladislav Píč r. 1909 bez udání konkrétní polohy. J. Bubeník jej ztotožnil s lokalitou Hradisko nad soutokem Hostokryjského a Rakovnického potoka. Bez výzkumu nelze existenci hradiště potvrdit, nálezy keramiky (dnes nezvěstné) halštatské, laténské a raně středověké.
Hlavní obrázek místa
Soutok Rakovnického a Hostokryjské potoka.
© Prudký Martin, 08/2014
Hradiště se nachází na plochém území, jižně od silnice vedoucí ze Senomat do Rakovníka a přístupné je z ulice U Rybníka. Ze severu je chráněno Rakovnickým a z východu Hostokryjským potokem. Nedaleký Šibeniční vrch je převyšuje o několik desítek metrů.
Prudký Martin, 24.8. 2014
historie

Hradiště na okraji Senomat bylo poprvé zmíněno Josefem Ladislavem Píčem, jedním ze zakladatelů české archeologie. Tento ctihodný muž ukončil, pro spory o Rukopisy, předčasně svůj život sebevraždou. L. Píč neuvedl konkrétní lokalitu, v současnosti se o Senomaty zajímal J. Bubeník, který ji pracovně ztotožnil s lokalitou Hradiště nad soutokem Hostokryjského a Rakovnického potoka. Tu dosud nikdo neprozkoumal, existenci hradiště zde proto nelze jednoznačně potvrdit ani vyvrátit. Pouze dnes nezachované nálezy keramiky dokládají osídlení v době halštatské (750 až 420 let před Kristem), laténské (420 až 25 před naším letopočtem) a z raného středověku. Poloha lokality nasvědčuje, že obytná funkce převyšovala obrannou.

Prudký Martin podle Encyklopedie hradišť v Čechách - V. Čtverák, M. Lutovský, M. Slabina, L. Smejtek, 24.8. 2014

Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Senomaty

Místa v okolí

 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Martina
 Olešná
 kaple sv. Rocha
 pivovar
 radnice
 Samsonův dům
 synagoga
 mariánský sloup
 Vysoká brána
 sokolovna
 Pšovlky
 socha T. G. Masaryka
 dům cisterciáků
 Pražská brána
 kostel sv. Jakuba
 pivovar
 Kolešovice
 židovský hřbitov
 Hlavačov
 Václavy
 Francouzský kříž
 kostel sv. Kateřiny
 synagoga
 Hůrky
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 Zhoř
 Trpasličí díra
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Markéty
 Husův sbor
 Hasen-Marterl
 Všetaty
 Oráčov
 Krakovec
 Železniční muzeum
 socha sv. Floriána
 Lom Soseň
 židovský hřbitov
 Dub
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 Smrk
 kostel Všech svatých
 Krušovice
 Svatý Hubert
 kaple
 Slabce
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Louštín
 Žižkovo bojiště
 lovecký pomník
 Vrbice
 kostel sv. Víta
 zatopený lom
 Plaveč
 kostel sv. Václava
 Tobiášův vrch
 Džbán
 Strachovice
 Bílenec
 Angerbach
 boží muka
 smírčí kříže
 Šprymberk
 celní kolo
 kostel sv. Vojtěcha
 Zelený Důl
 Chříč
 Otěvěky
 Hluboký
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Markéty
 Hřebečníky
 židovský hřbitov
 Tlestky
 Roviny, Na Rovinách
 Velká Buková
 fara
 kostel sv. Martina
 Domoušice
 kaple sv. Marka
 Propadený zámek
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Jiří
 Želeč
 Týřov
 dvůr Hubenov
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Pochvalovská stráň
 kaple sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 11829
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.11.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama