Existenci hradiště na Vlčí hoře u Bílence dokládá zbytek zemního valu a artefakty, získané při povrchových sběrech. Ty datují jeho existenci v období mladší doby kamenné až střední doby bronzové.
Hlavní obrázek místa
Pohled na opyš z východu
© Prudký Martin, 03/2004
Přístup na Vlčí horu je možný ze silnice Most – Plzeň, vpravo několik km od tzv. Jesenické křižovatky po lesní cestě. Z druhé strany vede zelená turistická značka od silnice z Petrohradu do Chotěšova od kapličky. Tato cesta je sice náročnější a delší, ale mnohem zajímavější. Na vrcholu kopce turistická tabule chybně označuje toto místo za středověký hrad Šprymberk, ten se nalézá severněji.
Prudký Martin , 5.4. 2010
popis

Hradiště se rozkládá na podlouhlém vrchu obdélného tvaru, jehož delší strana je ve východo-západním směru. Má rozlohu zhruba 6 ha, nadmořskou výšku 480 m a je pokryto skalami. Jedinou památkou na pravěké osídlení jsou zbytky valu, který přetíná přístupová cesta na východní straně.

Prudký Martin podle Encyklopedie hradišť v Čechách-V. Čtverák, M. Lutovský, M. Slabina, L. Smejtek, Příručka amatérského archeologa-J. Hajšman, M. Řezáč, P. Sokol, R. Trnka, 5.4. 2010

historie

Vlčí kopec byl osídlen v dávné době, v neolitu (mladší doba kamenná), eneolitu (pozdní doba kamenná), starší a střední době bronzové. Komplexní, kvalifikovaný archeologický průzkum zde dosud nebyl proveden, osídlení určili archeologové podle povrchových sběrů keramiky. V 19. století byly prokopány mohyly na západním úbočí kopce, ale nálezy byly zničeny při požáru petrohradského zámku v roce 1915. Po II. světové válce provedl větší průzkum učitel Fibinger ovšem bez zhotovení dokumentace. V roce 2017 proběhl na lokalitě odborný detektorový průzkum protože zde byly objeveny dvě nelegální sondy ,,hledačů pokladů,, , kteří poškodili i zbytky valu.

Prudký Martin podle Encyklopedie hradišť v Čechách-V. Čtverák, M. Lutovský, M. Slabina, L. Smejtek, Příručka amatérského archeologa-J. Hajšman, M. Řezáč, P. Sokol, R. Trnka, 5.4. 2010

Ústecký kraj,  Louny  (LN), Petrohrad

Místa v okolí

 Šprymberk
 Tobiášův vrch
 zatopený lom
 kaple
 Petrohrad
 kaple Všech svatých
 Petrohrad
 Selský dub
 boží muka
 smírčí kříže
 kaple
 smírčí kříž
 celní kolo
 Baba
 Oráčov
 židovský hřbitov
 Plaveč
 Nouze
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Vojtěcha
 Vrbice
 Viklan
 Hasen-Marterl
 Schillerova rozhledna
 bývalý lom
 bývalý kříž
 Lom Soseň
 Tlestky
 Trpasličí díra
 synagoga
 Mlýnský vrch
 Svatý Hubert
 Francouzský kříž
 kostel sv. Anny
 Malměřice
 kostel sv. Martina
 Hůrky
 Otěvěky
 Pšovlky
 kaple sv. Marka
 lovecký pomník
 křížový kámen
 Vidhostice
 kostel sv. Martina
 Kapucín
 Vidhostice
 Smrk
 Podbořánky
 pivovar
 Kolešovice
 morový sloup
 kostel sv. Jiří
 Schanigerův kříž
 židovský hřbitov
 Hluboký
 židovský hřbitov
 Václavy
 Zelený Důl
 Dub
 synagoga
 Žižkovo bojiště
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Jakuba
 kaple sv. Václava
 Dědek a Bába
 kostel sv. Blažeje
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Žihle
 Vochlice
 Hlubany
 Mlýnce
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 Želeč
 Strachovice
 smírčí kříž
 boží muka
 Buškovice
 Senomaty
 smírčí kříž
 Libořice
 Rubín
 Dolánky
 kostel sv. Mikuláše
 smírčí kříž
 Skytaly
 kostel sv. Markéty
 dvůr Hubenov
 kaple
 železniční most
 Nový Dvůr
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Odlezelské jezero
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Kaštice
 Dreherův pivovar
 Měcholupy
 kostel sv. Markéty
 Angerbach
 kostel sv. Mikuláše
 Krásný Dvůr
 Nepomyšl
 Kamenný Chlum
 Jablonná
 dvůr Kalec
 kostel sv. Víta
 silniční most
 Brody
 Loreta
 Krakovec
 Rabštejn nad Střelou
 socha sv. Barbory
 Sychrov
 Černá Hať
 Křečov
 Zhoř
 židovský hřbitov
 Kotaneč
 Třeskonice
 kostel sv. Štěpána
 židovský hřbitov
 kostel sv. Barbory
 maloměstské domy
 Mašťov
Základní informace místa
ID místa: 8987
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama