Pozůstatky obranného hradiště bez trvalého osídlení pravděpodobně z halštatské doby (800-400 př. n. l. - název podle obce a archeologického naleziště Hallstatt v rakouské Solné komoře) s náznaky rozsáhlých valů. Místo bylo obýváno v pravěku, raném a vrcholném středověku.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 01/2020
Přístup k lokalitě vede od přívozu V Luhu pod Branovem s Pamětní síní Oty Pavla v převoznickém domku neznačená cesta proti toku Berounky na hřebínek mezi řekou a potokem. Asi po 1 km dojde k místu popisovaného někdejšího hradiště.
21.1. 2020
historie

Neobvyklá a tajemstvím obestřená lokalita s názvem Propadený zámek, jinak také nazývaný Zpropadený zámek nebo také Propadlý zámek, se nachází kolem 1500 m od Branova. Poloha pro hradiště byla vybrána nad řekou Berounkou na vysokém ostrohu. Sice se na místě nezachovalo nic kromě terénních náznaků, ale v roce 1913 zde byly nalezeny zbytky sklepů. Na místě jsou dodnes patrné terénní nerovnosti připomínající pozůstatky někdejšího opevnění a budov. Místo bylo přirozeně chráněno strmým srázem na severní straně k Berounce a na opačné straně druhým srázem k potoku, který se vlévá v Luhu u Branova do řeky. Co zde skutečně stálo se asi nedozvíme a tak si můžeme vybírat z teorií A. Sedláčka a F. A. Hebera, kteří sem umístili tvrz, která strážila obchodní cestu. Jiní badatelé a historici si myslí, že zde bývalo obchodní místo a své tvrzení dokládají objevem žárového hrobu s nalezenými následujícími předměty - železný meč,…  číst dále

Jiří Čížek, různé zdroje, 19.1. 2020

pověsti

Záhadný Propadený zámek

Protože se nedochovaly žádné valné zmínky o místě, je Propadený zámek tak trochu tajemstvím a opředený pověstmi. V jedné jsou na místě obři, v další je zde studna plná koster, na místě jsou i prý schované poklady a aby toho nebylo málo, tak bylo místo útočištěm i loupeživých rytířů. Jedna pověst ale přece jen dominuje. Pojednává o chudém dřevorubci, který spařil na místě Propadeného zámku mnicha, který vstupuje do podzemní sluje. Chvíli si dodával odvahu a pak se za ním vydal. V jeskyni objevil poklady nedozírné ceny a snad hlas mnicha ho vybídl, ať si nabere, co unese. Dřevorubec poslechl a tím se z něj stal boháč. Nedržel ale jazyk za zuby a celou příhodu řekl i svému sousedovi, který byl velmi lakomý a tak si nemohl takovou příležitost nechat ujít. Vydal se na místo, aby se přesvědčil, že je příhoda pravdivá. Poté co si nabral do pytlů, co jen mohl unést, zjevil se velký černý pes, který lakomého…  číst dále

19.1. 2020

Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Branov

Místa v okolí

 Velká Buková
 Týřov
 Křivoklát
 Leontýn
 kostel sv. Petra
 Hřebečníky
 Všetaty
 Masarykův most
 kostel sv. Martina
 Hamousův statek
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 rozhledna Máminka
 Skryjská jezírka
 kostel sv. Kateřiny
 Jivno
 židovský hřbitov
 Dřevíč
 kostel sv. Tomáše
 Podmokly
 Zvíkovec
 Ostrovecký mlýn
 Jenčov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 Nižbor
 větrný mlýn
 Zhoř
 sokolovna
 dům cisterciáků
 Stradonice
 socha T. G. Masaryka
 Pražská brána
 Řebřík
 mariánský sloup
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 Vysoká brána
 Samsonův dům
 synagoga
 Točník
 kostel sv. Václava
 pivovar
 pivovar
 kaple sv. Rocha
 Žebrák
 kostel sv. Barbory
 Chříč
 Krakovec
 Záhorsko
 skanzen Cyrus
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Rocha
 kostel Všech svatých
 Hlavačov
 bojiště u Rakovníka
 kostel sv. Vavřince
 muzeum Výtopna Zdice
 Terešov
 Děd
 Prašný Újezd
 palmový skleník
 Sobín
 Lány
 Senomaty
 kostel sv. Štěpána
 Popovice
 kostel sv. Vavřince
 smírčí kříž
 kaple sv. Blažeje
 kostel sv. Martina
 Olešná
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 sladovna
 Tmaň
 kostel sv. Havla opata
 Libomyšl
 Turyňský rybník
Základní informace místa
ID místa: 14646
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.1.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama