Pozůstatky obranného hradiště bez trvalého osídlení pravděpodobně z halštatské doby (800-400 př. n. l. - název podle obce a archeologického naleziště Hallstatt v rakouské Solné komoře) s náznaky rozsáhlých valů. Místo bylo obýváno v pravěku, raném a vrcholném středověku.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 01/2020
Přístup k lokalitě vede od přívozu V Luhu pod Branovem s Pamětní síní Oty Pavla v převoznickém domku neznačená cesta proti toku Berounky na hřebínek mezi řekou a potokem. Asi po 1 km dojde k místu popisovaného někdejšího hradiště.
21.1. 2020
historie

Neobvyklá a tajemstvím obestřená lokalita s názvem Propadený zámek, jinak také nazývaný Zpropadený zámek nebo také Propadlý zámek, se nachází kolem 1500 m od Branova. Poloha pro hradiště byla vybrána nad řekou Berounkou na vysokém ostrohu. Sice se na místě nezachovalo nic kromě terénních náznaků, ale v roce 1913 zde byly nalezeny zbytky sklepů. Na místě jsou dodnes patrné terénní nerovnosti připomínající pozůstatky někdejšího opevnění a budov. Místo bylo přirozeně chráněno strmým srázem na severní straně k Berounce a na opačné straně druhým srázem k potoku, který se vlévá v Luhu u Branova do řeky. Co zde skutečně stálo se asi nedozvíme a tak si můžeme vybírat z teorií A. Sedláčka a F. A. Hebera, kteří sem umístili tvrz, která strážila obchodní cestu. Jiní badatelé a historici si myslí, že zde bývalo obchodní místo a své tvrzení dokládají objevem žárového hrobu s nalezenými následujícími předměty - železný meč,…  číst dále

Jiří Čížek, různé zdroje, 19.1. 2020

pověsti

Záhadný Propadený zámek

Protože se nedochovaly žádné valné zmínky o místě, je Propadený zámek tak trochu tajemstvím a opředený pověstmi. V jedné jsou na místě obři, v další je zde studna plná koster, na místě jsou i prý schované poklady a aby toho nebylo málo, tak bylo místo útočištěm i loupeživých rytířů. Jedna pověst ale přece jen dominuje. Pojednává o chudém dřevorubci, který spařil na místě Propadeného zámku mnicha, který vstupuje do podzemní sluje. Chvíli si dodával odvahu a pak se za ním vydal. V jeskyni objevil poklady nedozírné ceny a snad hlas mnicha ho vybídl, ať si nabere, co unese. Dřevorubec poslechl a tím se z něj stal boháč. Nedržel ale jazyk za zuby a celou příhodu řekl i svému sousedovi, který byl velmi lakomý a tak si nemohl takovou příležitost nechat ujít. Vydal se na místo, aby se přesvědčil, že je příhoda pravdivá. Poté co si nabral do pytlů, co jen mohl unést, zjevil se velký černý pes, který lakomého…  číst dále

19.1. 2020

Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Branov

Místa v okolí

 Velká Buková
 Týřov
 Křivoklát
 Leontýn
 kostel sv. Petra
 Hřebečníky
 Všetaty
 Masarykův most
 kostel sv. Martina
 Hamousův statek
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 rozhledna Máminka
 Skryjská jezírka
 kostel sv. Kateřiny
 Kohoutov
 Jivno
 židovský hřbitov
 Dřevíč
 kostel sv. Tomáše
 Vůznice
 Podmokly
 Zvíkovec
 Ostrovecký mlýn
 Jenčov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 Nižbor
 větrný mlýn
 Zhoř
 sokolovna
 dům cisterciáků
 Stradonice
 socha T. G. Masaryka
 Pražská brána
 Řebřík
 mariánský sloup
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 Vysoká brána
 Samsonův dům
 synagoga
 Točník
 kostel sv. Václava
 pivovar
 pivovar
 kaple sv. Rocha
 Žebrák
 kostel sv. Barbory
 Chříč
 Krakovec
 Záhorsko
 skanzen Cyrus
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Rocha
 kostel Všech svatých
 Hlavačov
 Chlumská stráň
 bojiště u Rakovníka
 kostel sv. Vavřince
 muzeum Výtopna Zdice
 Terešov
 Děd
 Prašný Újezd
 palmový skleník
 Sobín
 Lány
 Senomaty
 kostel sv. Štěpána
 Popovice
 kostel sv. Vavřince
 smírčí kříž
 kostel sv. Martina
 Olešná
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kaple sv. Blažeje
 sladovna
 Tmaň
 kostel sv. Havla opata
 Libomyšl
 Turyňský rybník
Základní informace místa
ID místa: 14646
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.1.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama