Nový luterský kostel v Hrobu byl stejně jako jeho dávný předchůdce postaven za podpory saských souvěrců, což se odráží i na jeho řešení ve stylu německé secese. Po roce 1945 připadl Církvi československé husitské, od konce 60. let chátrá bez využití.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihozápadu
© Ivan Grisa 07/2010

Kostel Vzkříšení v Hrobu

Obnovená luterská církevní obec vznikla v Hrobu koncem 19. století příchodem důlních a textilních odborníků ze Saska a konversemi domácího obyvatelstva, inspirovanými Bismarckovou protikatolickou rétorikou. Na přelomu 19. a 20. století si postavila s pomocí saských souvěrců nový kostel. Stavba ve stylu německé secese je přímým kulturním importem: projektoval ji drážďanský ateliér Schilling-Gräbner jako svou první kostelní stavbu na českém území. Základní kámen kostela byl položen symbolicky 12. 12. 1900, tedy na den přesně 283 let od zničení prvního luterského kostela v místě (viz heslo). Stavbu vedl duchcovský stavitel Rudolf Wettstein. Veřejnosti byla předána roku 1902. Ikonograficky velmi zajímavá je výzdoba předsíně hlavního portálu, jejíž pilíře jsou osazeny portrétními reliéfy osob, které se podle mínění tehdejších luteránů zasloužily o šíření jejich učení v Čechách: císaře Josefa II., který povolil nekatolická vyznání v dědičných zemích, církevních reformátorů Philippa Melanchtona a Martina Luthera a švédského krále Gustava Adolfa, jehož jméno nesla nadace, která z Německa podporovala stavbu evangelických kostelů v Rakousku. Po roce 1945 připadl kostel církvi československé husitské, která jej využívala do konce 60. let 20. století. Tehdy došlo k odvozu lavic, které posloužily jako palivo v kotelně zdejší školy. Chátrání stavby eskalovalo na přelomu 20. a 21. století, kdy po řadě vandalských nájezdů přišel kostel o krytinu a většinu vitrají v oknech. Jedinou funkční částí vybavení jsou věžní hodiny, denně natahované panem Janem Kašparem. V roce 2008 došlo k obnově střechy a zabezpečení interiéru kostela před další devastací, stavba je však stále prázdná a nevyužívaná.
Ivan Grisa, dle webové stránky http://litvinov.sator.eu/pages/evangelicky-kostel-vzkriseni-v-hrobu-135, 28.7. 2010
historie

Rudolf Schilling a Julius Willi Gräbner

Rudolf Schilling (1. 6. 1859 – 19. 12. 1933), syn drážďanského sochaře Johanna Schillinga, založil po dlouholeté práci v berlínském ateliéru Ende a Bockmann spolu s Juliem Gräbnerem roku 1889 v rodném městě vlastní projekční firmu. Ta se zavedla především na rekonstrukcích a novostavbách kostelů. Nejvýznamnější realisace uskutečnila v saské metropoli: rekonstrukci kostela sv. Kříže (Kreuzkirche) po požáru a stavbu monumentálního kostela Spasitele ve čtvrti Strehlen. Julius Willi Gräbner (11. 1. 1858 – 25. 7. 1917) se s Schillingem seznámil při studiích architektury v Drážďanech. Po jeho smrti jej ve společném ateliéru zastoupil jeho syn Erwin. Pro území Čech navrhl ateliér čtyři protestantské kostely: roku 1901 v Chabařovicích a Hrobě, o rok později v Duchcově (viz heslo) a v letech 1904–05 zřejmě svou nejvýraznější "českou" realizaci, tzv. Zelený kostel v Trnovanech u Teplic. Jejich působení…  číst dále

Ivan Grisa, dle P. Vlček a kol.: Encyklopedie architektů, stavitelů, zedníků a kameníků v Čechách, Academia 2004, 28.7. 2010

Ústecký kraj,  Teplice  (TP), Hrob

Místa v okolí

 luterský kostel
 kostel sv. Barbory
 železniční most
 Košťany
 kostel sv. Mikuláše
 maloměstské domy
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Huberta
 kostel sv. Kateřiny
 Rýzmburk
 kaple Patronů Čech
 Salesiova výšina
 evangelický kostel
 Vlčí hora
 Duchcov
 boží muka
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Valentina
 Duchcovský viadukt
 Zabrušany
 radnice
 hotel Prince de Ligne
 dům Zlatý kříž
 divadlo
 nádražní budova
 Teplice
 vrchnostenský dvůr
 kamenný most
 Seumeho kaple
 synagoga
 Škvárovník
 Letná
 kostel sv. Alžběty
 Kolektivní dům
 Loučná
 Hadí lázně
 Tuchlov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 důl Pavel I.
 Křemýž
 štola Starý Martin
 Krupka
 Krupka – MPZ
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Ducha
 Einmannbunker
 kostel sv. Prokopa
 Doubravská Hora
 hřbitovní kaple
 Střelnice
 kostel sv. Anny
 stará radnice
 socha Herkula
 Sirné lázně
 kaple sv. Wolfganga
 Starý dvůr
 nová radnice
 důl Pluto II.
 Litvínov
 Pilařský rybník
 vodojem
 Fláje
 Světec
 sloup s Pietou
 Lbín
 Bílý sloup
 Rieckenova vila
 smírčí kříž
 kostel sv. Apolináře
 Kyšperk
 synagoga
 Lichtenwald
 Hradiště
 nová radnice
 kostel sv. Vavřince
 Bílina
 židovský hřbitov
 pivovar
 starší radnice
 městské opevnění
 Bílina
 Pohádkový les
 Bílinská kyselka
 kaple sv. Anny
 Velvěty
 hromadný hrob
 Juchtová kaple
 Ruský pomník
 kaple
 Chlumecká kaple
 milník
 Francouzský pomník
 kostel sv. Václava
 Janov
 Černý rybník
 Georgensdorf
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Bořeň
 kostel sv. Vavřince
 Paradies
 Lauenstein
 evangelický kostel
 Jeřabina
 socha sv. Vavřince
 socha sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Matylda
 kostel sv. Kateřiny
 Štěpánovská hora
 kaple sv. Václava
 kaple
 Milešovka
 socha sv. Anny
 Špičák
 socha sv. Prokopa
Základní informace místa
ID místa: 4938
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.10.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama