Nový luterský kostel v Hrobu byl stejně jako jeho dávný předchůdce postaven za podpory saských souvěrců, což se odráží i na jeho řešení ve stylu německé secese. Po roce 1945 připadl Církvi československé husitské, od konce 60. let chátrá bez využití.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihozápadu
© Ivan Grisa 07/2010

Kostel Vzkříšení v Hrobu

Obnovená luterská církevní obec vznikla v Hrobu koncem 19. století příchodem důlních a textilních odborníků ze Saska a konversemi domácího obyvatelstva, inspirovanými Bismarckovou protikatolickou rétorikou. Na přelomu 19. a 20. století si postavila s pomocí saských souvěrců nový kostel. Stavba ve stylu německé secese je přímým kulturním importem: projektoval ji drážďanský ateliér Schilling-Gräbner jako svou první kostelní stavbu na českém území. Základní kámen kostela byl položen symbolicky 12. 12. 1900, tedy na den přesně 283 let od zničení prvního luterského kostela v místě (viz heslo). Stavbu vedl duchcovský stavitel Rudolf Wettstein. Veřejnosti byla předána roku 1902. Ikonograficky velmi zajímavá je výzdoba předsíně hlavního portálu, jejíž pilíře jsou osazeny portrétními reliéfy osob, které se podle mínění tehdejších luteránů zasloužily o šíření jejich učení v Čechách: císaře Josefa II., který povolil nekatolická vyznání v dědičných zemích, církevních reformátorů Philippa Melanchtona a Martina Luthera a švédského krále Gustava Adolfa, jehož jméno nesla nadace, která z Německa podporovala stavbu evangelických kostelů v Rakousku. Po roce 1945 připadl kostel církvi československé husitské, která jej využívala do konce 60. let 20. století. Tehdy došlo k odvozu lavic, které posloužily jako palivo v kotelně zdejší školy. Chátrání stavby eskalovalo na přelomu 20. a 21. století, kdy po řadě vandalských nájezdů přišel kostel o krytinu a většinu vitrají v oknech. Jedinou funkční částí vybavení jsou věžní hodiny, denně natahované panem Janem Kašparem. V roce 2008 došlo k obnově střechy a zabezpečení interiéru kostela před další devastací, stavba je však stále prázdná a nevyužívaná.
Ivan Grisa, dle webové stránky http://litvinov.sator.eu/pages/evangelicky-kostel-vzkriseni-v-hrobu-135, 28.7. 2010
historie

Rudolf Schilling a Julius Willi Gräbner

Rudolf Schilling (1. 6. 1859 – 19. 12. 1933), syn drážďanského sochaře Johanna Schillinga, založil po dlouholeté práci v berlínském ateliéru Ende a Bockmann spolu s Juliem Gräbnerem roku 1889 v rodném městě vlastní projekční firmu. Ta se zavedla především na rekonstrukcích a novostavbách kostelů. Nejvýznamnější realisace uskutečnila v saské metropoli: rekonstrukci kostela sv. Kříže (Kreuzkirche) po požáru a stavbu monumentálního kostela Spasitele ve čtvrti Strehlen. Julius Willi Gräbner (11. 1. 1858 – 25. 7. 1917) se s Schillingem seznámil při studiích architektury v Drážďanech. Po jeho smrti jej ve společném ateliéru zastoupil jeho syn Erwin. Pro území Čech navrhl ateliér čtyři protestantské kostely: roku 1901 v Chabařovicích a Hrobě, o rok později v Duchcově (viz heslo) a v letech 1904–05 zřejmě svou nejvýraznější "českou" realizaci, tzv. Zelený kostel v Trnovanech u Teplic. Jejich působení…  číst dále

Ivan Grisa, dle P. Vlček a kol.: Encyklopedie architektů, stavitelů, zedníků a kameníků v Čechách, Academia 2004, 28.7. 2010

Ústecký kraj,  Teplice  (TP), Hrob

Místa v okolí

 luterský kostel
 kostel sv. Barbory
 železniční most
 Košťany
 maloměstské domy
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Huberta
 kostel sv. Kateřiny
 Rýzmburk
 kaple Patronů Čech
 Salesiova výšina
 evangelický kostel
 Vlčí hora
 boží muka
 Duchcov
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Valentina
 Duchcovský viadukt
 Zabrušany
 radnice
 hotel Prince de Ligne
 vrchnostenský dvůr
 dům Zlatý kříž
 divadlo
 nádražní budova
 Teplice
 kamenný most
 Seumeho kaple
 synagoga
 Škvárovník
 Letná
 Kolektivní dům
 kostel sv. Alžběty
 Loučná
 Hadí lázně
 Tuchlov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 důl Pavel I.
 Křemýž
 štola Starý Martin
 Krupka
 Einmannbunker
 Krupka – MPZ
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Ducha
 Doubravská Hora
 kostel sv. Prokopa
 hřbitovní kaple
 Střelnice
 kostel sv. Anny
 socha Herkula
 stará radnice
 Sirné lázně
 Starý dvůr
 kaple sv. Wolfganga
 nová radnice
 důl Pluto II.
 Litvínov
 Pilařský rybník
 vodojem
 Fláje
 Světec
 sloup s Pietou
 Bílý sloup
 Rieckenova vila
 Lbín
 smírčí kříž
 kostel sv. Apolináře
 synagoga
 Kyšperk
 nová radnice
 Lichtenwald
 Hradiště
 židovský hřbitov
 pivovar
 kostel sv. Vavřince
 Bílina
 starší radnice
 městské opevnění
 Bílina
 Pohádkový les
 Bílinská kyselka
 kaple sv. Anny
 údolní nádrž Janov
 Velvěty
 Ruský pomník
 hromadný hrob
 Juchtová kaple
 kaple
 Chlumecká kaple
 milník
 Francouzský pomník
 kostel sv. Václava
 Janov
 Černý rybník
 Georgensdorf
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Bořeň
 kostel sv. Vavřince
 Paradies
 Lauenstein
 evangelický kostel
 Jeřabina
 Hetov
 socha sv. Jiří
 socha sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Matylda
 kostel sv. Kateřiny
 Štěpánovská hora
 kaple sv. Václava
 Milešovka
 kaple
 socha sv. Anny
 Špičák
 socha sv. Prokopa
Základní informace místa
ID místa: 4938
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.10.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama