Mezi obyvateli hornického města Hrob se od poloviny 16. stol. šířilo luterství. S pomocí saských souvěrců si roku 1611 postavili kostelík. Jeho zboření 12. 12. 1617 bylo jednou ze záminek k povstání proti Habsburkům, kterým začala třicetiletá válka.
Hlavní obrázek místa
Základy luterského kostela: pohled přes bývalé hlavní průčelí
© Ivan Grisa 07/2010
Základy původního luterského kostela najdeme v parčíku severovýchodně od Tržního náměstí, na kterém stojí katolický kostel svaté Barbory. Odtud je sem možno dojít úzkou uličkou mezi dvěma západními větvemi Rybniční ulice (označování ulic v Hrobu je poněkud svérázné). U základů kostela se nachází informační tabule s množstvím informací, bohužel i pravopisných a věcných chyb.
Ivan Grisa, 28.7. 2010
historie

Luterský kostel v Hrobu

Hrob patřil od počátku mezi podkrušnohorská hornická sídliště. Jeho obyvatelé udržovali po staletí úzké vztahy se sousedním Saskem, odkud většinou pocházeli. Od poloviny 16. století se touto cestou mezi ně šířila nová luterská víra. I přes příslušnost města k panství oseckého kláštera byl tento proces natolik úspěšný, že koncem 16. století ve městě údajně zůstaly jen čtyři katolické rodiny. Situaci se pokoušeli řešit pražští arcibiskupové, kteří byli vzhledem k tehdejšímu úpadku kláštera jeho majetkovými správci: Zbyněk Berka z Dubé nechal velkoryse přestavět katolický kostel svaté Barbory (viz heslo), na což odpověděli luteráni roku 1611 stavbou vlastního kostela s využitím ustanovení Rudolfova Majestátu. Arcibiskup Jan Lohelius využil posílení katolické strany u dvora po smrti Rudolfa II. a nechal 27. 9. 1614 luterský kostel uzavřít a 12. 12. 1617 dokonce za asistence vojska zbořit. Tento akt, podpořený spolu s uzavřením luterského kostela…  číst dále

Ivan Grisa, dle informační tabule u základů kostela, 28.7. 2010

Ústecký kraj,  Teplice  (TP), Hrob

Místa v okolí

 kostel sv. Barbory
 kostel Vzkříšení
 železniční most
 Košťany
 maloměstské domy
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Huberta
 kostel sv. Kateřiny
 Rýzmburk
 kaple Patronů Čech
 Salesiova výšina
 Vlčí hora
 evangelický kostel
 Duchcov
 boží muka
 kaple sv. Barbory
 Duchcovský viadukt
 kostel sv. Valentina
 Zabrušany
 vrchnostenský dvůr
 radnice
 kamenný most
 Teplice
 hotel Prince de Ligne
 dům Zlatý kříž
 divadlo
 nádražní budova
 Kolektivní dům
 Seumeho kaple
 Škvárovník
 synagoga
 Loučná
 Letná
 kostel sv. Alžběty
 Hadí lázně
 Tuchlov
 kostel sv. Mikuláše
 důl Pavel I.
 židovský hřbitov
 Einmannbunker
 Křemýž
 hřbitovní kaple
 Střelnice
 štola Starý Martin
 Krupka
 socha Herkula
 Doubravská Hora
 Sirné lázně
 Krupka – MPZ
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Ducha
 stará radnice
 kostel sv. Prokopa
 důl Pluto II.
 kostel sv. Anny
 nová radnice
 Litvínov
 Pilařský rybník
 Fláje
 vodojem
 kaple sv. Wolfganga
 Starý dvůr
 Bílý sloup
 Rieckenova vila
 Světec
 sloup s Pietou
 Lbín
 smírčí kříž
 synagoga
 nová radnice
 Lichtenwald
 kostel sv. Apolináře
 židovský hřbitov
 pivovar
 Bílina
 starší radnice
 městské opevnění
 Hradiště
 Kyšperk
 Bílina
 kostel sv. Vavřince
 Pohádkový les
 Bílinská kyselka
 kaple sv. Anny
 Velvěty
 kaple
 milník
 Janov
 Černý rybník
 hromadný hrob
 Juchtová kaple
 Ruský pomník
 Francouzský pomník
 Georgensdorf
 kostel sv. Václava
 Chlumecká kaple
 kostel sv. Václava
 Bořeň
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vavřince
 Paradies
 Jeřabina
 evangelický kostel
 Lauenstein
 socha sv. Jiří
 socha sv. Vavřince
 Hetov
 židovský hřbitov
 Most
 Matylda
 Štěpánovská hora
 kostel sv. Kateřiny
 kaple
 socha sv. Anny
 Špičák
 socha sv. Prokopa
Základní informace místa
ID místa: 4940
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.10.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama