Pískovcová socha světce, polychromovaná, v podživotní velikosti. Stojí na hladkém hranolovém soklu s římsou z roku 1731. Památkově chráněno.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 10/2021
Město Hartmanice se nachází na Šumavě v okrese Klatovy, asi 11 km jihozápadně od Sušice. První zmínka o Hartmanicích pochází z roku 1219; městem byly od roku 1320, od roku 1960 středisková obec a od roku 1992 znovu prohlášeny městem. Katastr města se rozkládá na rozhraní Šumavského podhůří a vlastní Šumavy (CHKO a NP). Z pamětihodností se zde kromě zmíněné sochy nachází vedle ní stojící kašna, další je pak nedaleko u hotelu Vintíř. Naproti soše stojí kostel sv. Kateřiny, dále Horská synagoga, hřbitovní kaple Panny Marie a v blízkém okolí (k městu patří 23 místních částí) spousta dalších památek. Leží na křižovatce dvou silnic II. třídy: II/145 a II/190. Je spojeno četným autobusovým spojením se sousedními částmi města a okolím (Sušice, Kašperské Hory, Železná Ruda atd.). Prochází tudy turistické stezky (Vintířova a Klostermannova), západním směrem stezka do přírodního parku Kochánov a cyklostezky č. 2087 a 2103.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 7.12. 2021
popis

Socha sv. Jana Nepomuckého stojí naproti vstupu do kostela sv. Kateřiny na hartmanickém náměstí vedle kašny a pod památným stromem - 400 let starou lípou malolistou (výška 19 m, obvod kmene 409 cm). Barokní hranolový sokl pochází z roku 1731, socha světce je nová (stará byla odcizena). Na podstavci čtvercového půdorysu je vztyčen hranolový sokl, jenž vrcholí profilovanou římsou nesoucí podstament se zapuštěnou železnou skobou. V čelní straně soklu se zaoblenými rohy, členěném - jako obě boční strany - vpadlými obdélnými zrcadly, je nápis: GEORGIUS / POLLAFF / 1731. Zadní stěna soklu je plochá. Na vrcholu stojí pískovcová socha světce, polychromovaná, v podživotní velikosti. Barokní sokl je památkově chráněný.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 8.12. 2021

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Hartmanice

Místa v okolí

 kašna I
 kostel sv. Kateřiny
 kašna II
 Horská synagoga
 Kundratice
 kostel sv. Vintíře
 Dolejší Krušec
 Karlov
 Palvinov
 boží muka
 Dolejší Těšov
 Vatětice
 Loučová
 kaple sv. Vintíře
 švédské hroby
 smolná pec
 Kojšice
 kostel sv. Mořice
 Jiřičná
 Chamutice
 hrobka rodiny Schmid
 Hrad pod Hrnčířem
 Dlouhá Ves
 židovský hřbitov
 Petrovice
 Volšovy
 Kněžice
 barokní kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Žikov
 pranýř
 kaple
 Svatobor
 radnice
 kostel sv. Markéty
 Kašperk
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 Svojšice
 Kámen neštěstí
 kašna
 Voprchovský dům
 městský špitál
 Hlavňovice
 Pustý hrádek
 Sedlo
 Javorná
 kaple sv. Kříže
 Hrádek u Sušice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Velhartice
 Hauswaldkapelle
 židovský hřbitov
 synagoga
 Tedražice
 Mokrosuky
 Kašovice
 kostel sv. Anny
 Poledník
 Nemilkov
 Obří hrad
 Záluží
 kaple sv. Václava
 Dražovice
 Dražovice
 Ujčín
 Antýgl
 kostel sv. Martina
 kaple Panny Marie
 Královský kámen
 Hrad u Strašína
 Žihobce
 židovský hřbitov
 Čejkovy
 Lipová Lhota
 Malonice
 Kolinec
 Pancíř
 Rechle, hradlový most
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Větrný kámen
 Jindřichovice
 Sluneční kámen
 Měsíční kámen
 kaple sv. Anny
 Čachrov
 kostel sv. Václava
 Březí
 Žichovice
 Podolí
 Budětice
 židovský hřbitov
 Hořákov
 Rabí
 synagoga
 Běšiny
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
Základní informace místa
ID místa: 16111
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama