Synagoga v Hartmanicích z r. 1883. Postupně od 30. let 20. stol začala chátrat, po roce 1989 měnila majitele a v roce 2006 byla zrekonstruovaná synagoga slavnostně otevřena díky občanské sdružení Památník Hartmanice.
Hlavní obrázek místa
Synagoga s rabínským domkem
Synagogu postavil stavitel Georg Beyvl, který dříve bydlel v sousedním domku. Později se odstěhovat a žili tam hartmaničtí rabíni.
© Jana Klímová 09/2006
Unikátní horská synagoga září jako perla v chátrajícím šumavském městečku Hartmanice. V nedávné době byla zrekonstruována, a pokud pojedete do Hartmanic ze Sušice přes Petrovice, nemůžete ji přehlédnout. Modrobílou fasádu krásně doplňuje šindelová krytina na střeše i na bočních fasádách. Je to nejvýše položená synagoga v ČR a je také jediná, která byla na Šumavě zachráněná a otevřená pro veřejnost.
Jana Klímová, 1.9. 2006
historie

Synagoga v Hartmanicích u Sušice byla vybudována v roce 1883 bývalou hartmanicko-kundratickou židovskou obcí. Měla pohnutou historii. Osud jí nedopřál ani půl století existence a již na sklonku 30.let jí hrozilo zničení, stejně jako ostatním synagogám. Naštěstí nebyla vypálena ani zbourána, ale byla přebudována na truhlářskou dílnu. V době totality sloužila už jen jako sklad pneumatik a v 80. letech jí hrozil zánik podruhé – zchátralá budova měla být stržena. Naštěstí na demolici nebyly peníze. Po roce 1989 několikrát změnila majitele, až ji v roce 2002 začalo opečovávat občanské sdružení Památník Hartmanice, které mělo za cíl budovu zachránit a zpřístupnit veřejnosti. To se s přispěním štědrých sponzorů podařilo a v květnu 2006 byla zrekonstruovaná synagoga slavnostně otevřena. Je v ní expozice soužití Čechů, Němců a Židů na Šumavě a výstava fotografií šumavských vesnic zlikvidovaných po roce 1948. Konají se v ní…  číst dále

Jana Klímová, 1.9. 2006

otvíračka

Synagoga je otevřena denně kromě pondělí 9 - 18 h. Mimo turistickou sezónu je otevírací doba omezena. Informace o aktuální otevírací době a o probíhajících akcích na www.hartmanice.cz.

Jana Klímová, 1.9. 2006

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Hartmanice

Místa v okolí

 kostel sv. Kateřiny
 Kundratice
 Dolejší Krušec
 Palvinov
 Karlov
 kostel sv. Vintíře
 Loučová
 Dolejší Těšov
 Vatětice
 kaple sv. Vintíře
 švédské hroby
 Kojšice
 smolná pec
 Jiřičná
 kostel sv. Mořice
 hrobka rodiny Schmid
 Hrad pod Hrnčířem
 Dlouhá Ves
 židovský hřbitov
 Petrovice
 Volšovy
 kostel sv. Mikuláše
 Svatobor
 pranýř
 kaple
 radnice
 Svojšice
 městské opevnění
 kostel sv. Markéty
 Kašperk
 kostel sv. Václava
 Kámen neštěstí
 kašna
 Voprchovský dům
 městský špitál
 Hlavňovice
 Pustý Hrádek
 Sedlo
 Javorná
 kaple sv. Kříže
 Hrádek u Sušice
 židovský hřbitov
 Velhartice
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 synagoga
 Hauswaldkapelle
 Tedražice
 Mokrosuky
 Kašovice
 kostel sv. Anny
 Nemilkov
 Poledník
 Záluží
 Obří hrad
 Dražovice
 Ujčín
 Dražovice
 Antýgl
 kostel sv. Martina
 Královský kámen
 Hrad u Strašína
 Žihobce
 židovský hřbitov
 Čejkovy
 Lipová Lhota
 Kolinec
 Malonice
 Pancíř
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 Větrný kámen
 Rechle, hradlový most
 Sluneční kámen
 Měsíční kámen
 Čachrov
 kostel sv. Václava
 Žichovice
 Březí
 Podolí
 Budětice
 Rabí
 židovský hřbitov
 Hořákov
 synagoga
 Běšiny
 Běšiny
 boží muka
 Běšiny
Kontaktní informace
Horská synagoga Hartmanice
Hartmanice
342 01 Sušice
Tel: +420 376 383 107; +420 723 953 426
http://www.hartmanice.cz/index.php?p=t00000
synagoga@hartmanice.cz
Základní informace místa
ID místa: 4578
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 4.9.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.


Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.


reklama