Synagoga v Hartmanicích z r. 1883. Postupně od 30. let 20. stol začala chátrat, po roce 1989 měnila majitele a v roce 2006 byla zrekonstruovaná synagoga slavnostně otevřena díky občanské sdružení Památník Hartmanice.
Hlavní obrázek místa
Synagoga s rabínským domkem
Synagogu postavil stavitel Georg Beyvl, který dříve bydlel v sousedním domku. Později se odstěhovat a žili tam hartmaničtí rabíni.
© Jana Klímová 09/2006
Unikátní horská synagoga září jako perla v chátrajícím šumavském městečku Hartmanice. V nedávné době byla zrekonstruována, a pokud pojedete do Hartmanic ze Sušice přes Petrovice, nemůžete ji přehlédnout. Modrobílou fasádu krásně doplňuje šindelová krytina na střeše i na bočních fasádách. Je to nejvýše položená synagoga v ČR a je také jediná, která byla na Šumavě zachráněná a otevřená pro veřejnost.
Jana Klímová, 1.9. 2006
historie

Synagoga v Hartmanicích u Sušice byla vybudována v roce 1883 bývalou hartmanicko-kundratickou židovskou obcí. Měla pohnutou historii. Osud jí nedopřál ani půl století existence a již na sklonku 30.let jí hrozilo zničení, stejně jako ostatním synagogám. Naštěstí nebyla vypálena ani zbourána, ale byla přebudována na truhlářskou dílnu. V době totality sloužila už jen jako sklad pneumatik a v 80. letech jí hrozil zánik podruhé – zchátralá budova měla být stržena. Naštěstí na demolici nebyly peníze. Po roce 1989 několikrát změnila majitele, až ji v roce 2002 začalo opečovávat občanské sdružení Památník Hartmanice, které mělo za cíl budovu zachránit a zpřístupnit veřejnosti. To se s přispěním štědrých sponzorů podařilo a v květnu 2006 byla zrekonstruovaná synagoga slavnostně otevřena. Je v ní expozice soužití Čechů, Němců a Židů na Šumavě a výstava fotografií šumavských vesnic zlikvidovaných po roce 1948. Konají se v ní…  číst dále

Jana Klímová, 1.9. 2006

otvíračka

Synagoga je otevřena denně kromě pondělí 9 - 18 h. Mimo turistickou sezónu je otevírací doba omezena. Informace o aktuální otevírací době a o probíhajících akcích na www.hartmanice.cz.

Jana Klímová, 1.9. 2006

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Hartmanice

Místa v okolí

 kašna II
 kašna I
 kostel sv. Kateřiny
 Kundratice
 Dolejší Krušec
 kostel sv. Vintíře
 Palvinov
 Karlov
 boží muka
 Loučová
 Dolejší Těšov
 Vatětice
 kaple sv. Vintíře
 švédské hroby
 smolná pec
 Kojšice
 Jiřičná
 kostel sv. Mořice
 Chamutice
 hrobka rodiny Schmid
 Hrad pod Hrnčířem
 Dlouhá Ves
 židovský hřbitov
 Petrovice
 Volšovy
 Kněžice
 barokní kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Žikov
 Svatobor
 pranýř
 kaple
 radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Markéty
 Svojšice
 kostel sv. Václava
 Kašperk
 Kámen neštěstí
 kašna
 Voprchovský dům
 městský špitál
 Hlavňovice
 Pustý hrádek
 Sedlo
 Javorná
 kaple sv. Kříže
 Hrádek u Sušice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Velhartice
 Laka
 Prášilské jezero
 židovský hřbitov
 synagoga
 Hauswaldská kaple
 Tedražice
 Strádal
 Mokrosuky
 Kašovice
 kostel sv. Anny
 Nemilkov
 Poledník
 kaple sv. Václava
 Dražovice
 Záluží
 Obří hrad
 Dražovice
 Ujčín
 mlýn
 kaple
 kaple Panny Marie
 Antýgl
 kostel sv. Martina
 Královský kámen
 Hrad u Strašína
 Žihobce
 židovský hřbitov
 Čejkovy
 Lipová Lhota
 Kolinec
 Malonice
 fara
 kaple sv. Václava
 Pancíř
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 Větrný kámen
 Rechle, hradlový most
 Sluneční kámen
 kaple sv. Anny
 Měsíční kámen
 Čachrov
 kaple
 kostel sv. Václava
 Březí
 Žichovice
 Podolí
 Budětice
 židovský hřbitov
 Hořákov
 Rabí
 synagoga
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
Kontaktní informace
Horská synagoga Hartmanice
Hartmanice
342 01 Sušice
Tel: +420 376 383 107; +420 723 953 426
http://www.hartmanice.cz/index.php?p=t00000
synagoga@hartmanice.cz
Základní informace místa
ID místa: 4578
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 4.9.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Naposledy navštívené

reklama