Synagoga v Hartmanicích z r. 1883. Postupně od 30. let 20. stol začala chátrat, po roce 1989 měnila majitele a v roce 2006 byla zrekonstruovaná synagoga slavnostně otevřena díky občanské sdružení Památník Hartmanice.
Hlavní obrázek místa
Synagoga s rabínským domkem
Synagogu postavil stavitel Georg Beyvl, který dříve bydlel v sousedním domku. Později se odstěhovat a žili tam hartmaničtí rabíni.
© Jana Klímová 09/2006
Unikátní horská synagoga září jako perla v chátrajícím šumavském městečku Hartmanice. V nedávné době byla zrekonstruována, a pokud pojedete do Hartmanic ze Sušice přes Petrovice, nemůžete ji přehlédnout. Modrobílou fasádu krásně doplňuje šindelová krytina na střeše i na bočních fasádách. Je to nejvýše položená synagoga v ČR a je také jediná, která byla na Šumavě zachráněná a otevřená pro veřejnost.
Jana Klímová, 1.9. 2006
historie

Synagoga v Hartmanicích u Sušice byla vybudována v roce 1883 bývalou hartmanicko-kundratickou židovskou obcí. Měla pohnutou historii. Osud jí nedopřál ani půl století existence a již na sklonku 30.let jí hrozilo zničení, stejně jako ostatním synagogám. Naštěstí nebyla vypálena ani zbourána, ale byla přebudována na truhlářskou dílnu. V době totality sloužila už jen jako sklad pneumatik a v 80. letech jí hrozil zánik podruhé – zchátralá budova měla být stržena. Naštěstí na demolici nebyly peníze. Po roce 1989 několikrát změnila majitele, až ji v roce 2002 začalo opečovávat občanské sdružení Památník Hartmanice, které mělo za cíl budovu zachránit a zpřístupnit veřejnosti. To se s přispěním štědrých sponzorů podařilo a v květnu 2006 byla zrekonstruovaná synagoga slavnostně otevřena. Je v ní expozice soužití Čechů, Němců a Židů na Šumavě a výstava fotografií šumavských vesnic zlikvidovaných po roce 1948. Konají se v ní…  číst dále

Jana Klímová, 1.9. 2006

otvíračka

Synagoga je otevřena denně kromě pondělí 9 - 18 h. Mimo turistickou sezónu je otevírací doba omezena. Informace o aktuální otevírací době a o probíhajících akcích na www.hartmanice.cz.

Jana Klímová, 1.9. 2006

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Hartmanice

Místa v okolí

 kašna II
 kašna I
 kostel sv. Kateřiny
 Kundratice
 Dolejší Krušec
 kostel sv. Vintíře
 Palvinov
 Karlov
 boží muka
 Dolejší Těšov
 Loučová
 Vatětice
 kaple sv. Vintíře
 švédské hroby
 smolná pec
 Kojšice
 Jiřičná
 kostel sv. Mořice
 Chamutice
 hrobka rodiny Schmid
 Hrad pod Hrnčířem
 Dlouhá Ves
 židovský hřbitov
 Petrovice
 Volšovy
 Kněžice
 barokní kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Žikov
 Svatobor
 pranýř
 kaple
 radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Markéty
 Svojšice
 kostel sv. Václava
 Kašperk
 Kámen neštěstí
 kašna
 Voprchovský dům
 městský špitál
 Hlavňovice
 Pustý hrádek
 Sedlo
 Javorná
 kaple sv. Kříže
 Hrádek u Sušice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Velhartice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Hauswaldkapelle
 Tedražice
 Mokrosuky
 Kašovice
 kostel sv. Anny
 Nemilkov
 Poledník
 Dražovice
 Záluží
 Obří hrad
 kaple sv. Václava
 Dražovice
 Ujčín
 kaple Panny Marie
 Antýgl
 kostel sv. Martina
 Královský kámen
 Hrad u Strašína
 Žihobce
 Čejkovy
 Lipová Lhota
 židovský hřbitov
 Kolinec
 Malonice
 kaple sv. Václava
 Pancíř
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 Větrný kámen
 Rechle, hradlový most
 Sluneční kámen
 kaple sv. Anny
 Měsíční kámen
 Čachrov
 kostel sv. Václava
 Březí
 Žichovice
 Podolí
 Budětice
 židovský hřbitov
 Hořákov
 Rabí
 synagoga
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
Kontaktní informace
Horská synagoga Hartmanice
Hartmanice
342 01 Sušice
Tel: +420 376 383 107; +420 723 953 426
http://www.hartmanice.cz/index.php?p=t00000
synagoga@hartmanice.cz
Základní informace místa
ID místa: 4578
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 4.9.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama