Nejmohutnější zřícenina hradu v Čechách zal. pány z Budětic poč. 14. stol. Později jej vlastnili Švihovští, významně rozšířili za účasti stavitele Benedikta Rejta. Po 30ti leté válce zpustl. R. 1421 zde přišel o druhé oko Jan Žižka z Trocnova.
Hlavní obrázek místa
© Vlky, Jirka Čížek
Hrad Rabí je nedaleko Sušice. Perfektní je dojet vlakem do stanice Žichovice a odtud po žluté turistické 2 km na hrad. Nedaleko zastávky je také skvělý zatopený lom, kde se dá výborně koupat a i přespat pod širákem.
28.5. 2002
turistické

Prohlídkové okruhy:

PALÁC - prohlídkový okruh s průvodcem. Popis velkého nádvoří, prohlídka čtyř zpřístupněných místností Břeňkova paláce s expozicí modelů hradu, přibližující stavební vývoj jednotlivých fází, dále pak archeologické nálezy z hradu a výstava kamnových kachlů. Prohlídka pokračuje na vyhlídkovou terasu, dále přes šenkovní schodiště do prostor největšího sklepení. Okruh končí návštěvou hradní hladomorny. Doba prohlídky cca 45 minut. VĚŽ - prohlídkový okruh s průvodcem. Prohlídka začíná na velkém hradním nádvoří, pokračuje na malé nádvoří se studnou, černou kuchyní a lednicí, následuje prohlídka nejstarší části hradu a vystoupání na věž (donjon). Prohlídka pokračuje do nejspodnějších částí hradního sklepení s přírodní krápníkovou výzdobou. Doba prohlídky cca 45 minut. PALÁC A VĚŽ - kombinace obou hlavních prohlídkových okruhů, doba prohlídky cca 90 minut. Prohlídky bez průvodce (zpoplatněné): NÁDVOŘÍ - samostatné prohlídky spodního velkého nádvoří…  číst dále

E.H. podle http://www.hrad-rabi.eu, 21.3. 2013

Další texty turistické
popis

Zakladateli hradu byli okolo roku 1300 páni ze sousedních Budětic, z rodu pánů z Velhartic. Do psaných dějin vstupuje Rabí až roku 1380, kdy bylo majetkem Půty Švihovského z Rýzmberka. V letech 1420–21 byl hrad dvakrát dobyt husity a při druhém obležení zde Jan Žižka přišel o druhé oko. Škody z těchto dobytí byly záhy odstraněny a okolo roku 1490 započala velkolepá pozdně gotická přestavba, probíhající patrně za účasti Benedikta Rejta. Ve 30. letech 16. století byla přerušena finančním úpadkem Rýzmberků, způsobeným jistě především mimořádně nákladnými přestavbami jejich hradů. Jeho následkem byl v roce 1547 i prodej Rabí, které se v roce 1570 dostalo do držení Chanovských z Dlouhé Vsi. Hrad, který ztratil rezidenční funkci, nebyl již na počátku 17. století v dobrém stavu a za třicetileté války byl vypleněn a zpustl docela. Prvá fáze hradu z počátku 14. století nedosahovala velkých rozměrů. Zřejmě od…  číst dále

28.5. 2002

historie

Založení hradu Rabí není písemně doloženo. Usuzuje se však, že jeho zakladateli byli páni z Velhartic, jimž prokazatelně koncem 13. století patřil nedaleký hrad Budětice. Po celou první polovinu 14. století, kdy se stavbou hradu bylo započato, nemáme žádné písemné zmínky ani o zakladateli ani o majiteli některé blízké lokality. Poprvé jsou pro nejbližší oblast zmínky v r. 1362 o Švihovských z Rýzmberka. Nejstarší údaj o hradu Rabí je z r. 1380, kdy se po něm píše Půta Švihovský. V té době však nejstarší část hradu již stála nejméně 50 let. Kdy a jak získali Rabí Švihovští od Velhartických, nevíme. Bylo to někdy před r. 1380 snad koupí nebo na základě příbuzenských vztahů. Na konci 14. nebo na počátku 15. století bylo Rabí rozšířeno a znovu opevněno, takže se stalo jedním z nejpevnějších hradů v Čechách. Bylo to podmíněno jeho historickou úlohou. Po r. 1399 zdědil totiž Rabí po svém bratru Půtovi Břeněk Švihovský, který…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1986, 10.6. 2003

pověsti

Žižka před Rabím

V dubnu roku 1420 objevil se Jan Žižka po prvé před hradbami Rabí, aby zničil moc svých zapřisáhlých odpůrců. Hrad byl považován za nedobytný. Proto sem byly sneseny z okolí kostelní poklady i panský majetek: klenoty, zlato, roucha, zbroj. Husité se obořili na hrad nečekaně prudkým útokem. Po krátké střelbě přitrhli k hradbám, zapálili některé budovy v hradě, vyplnili příkopy slamou a chrastím a dostali se k hradbám. Zlezli je a vnikli do nádvoří. Posádka byla bezmocná proti husitským pavézám a cepům. Ustupovala z nádvoří do nádvoří, až se konečně celý hrad octl v rukou rozlícených útočníků, kteří nehodlali nikoho z obyvatel hradu živiti. Sedm kněží a mnichů, kteří se tu skryli, bylo vrženo do ohně a podobný osud hrozil i rodině pana Půty. Leč Žižka ji vzal v ochranu a zakázal další krveprolévání. Cenné věci, které tu byly uschovány, poručil snésti na hromadu a spáliti. Jen brnění, zbraně, oděv…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 27.11. 2002

Další texty pověsti

Půdorys místa

Půdorys hradu
Obrázek Obrázek

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Rabí

Místa v okolí

 synagoga
 židovský hřbitov
 Žichovice
 Budětice
 Lipová Lhota
 Miřenice
 Dražovice
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Klimenta
 synagoga
 Prácheň
 Dražovice
 židovský hřbitov
 Panský dům
 kostel sv. Václava
 sýpka a kalvarie
 Frymburk
 Frymburk
 Žihobce
 Mačice
 Hvížďalka
 kaple
 Rosenauerův mlýn
 Podbranský mlýn
 Čejkovy
 Tedražice
 Horažďovice
 Zámecký mlýn
 Pražská brána
 Podměstský mlýn
 zámecký pivovar
 Nalžovy
 lesopark Prašivice
 kostel sv. Vavřince
 Ballymotte
 Vojnice
 Kámen neštěstí
 Voprchovský dům
 městský špitál
 kostel sv. Václava
 kašna
 Hrádek u Sušice
 městské opevnění
 Strádal
 Krutěnice
 Střelské Hoštice
 Sedlo
 Ohrazenice
 Kladruby
 Kašovice
 Kladruby
 Svatobor
 kaple Panny Marie
 Štěchovice
 Velký Bor
 boží muka
 Zavlekov
 Tažovice
 Volšovy
 kamenný most
 Mokrosuky
 Dlouhá Ves
 barokní kaple
 židovský hřbitov
 Maleč
 Hrad u Strašína
 kaple sv. Anny
 Boží kámen
 Svojšice
 Žikov
 židovský hřbitov
 Pustý hrádek
 Kašperk
 Kolinec
 fara
 Sluneční kámen
 Větrný kámen
 Záluží
 Žižkův most
 Vlčkovice
 Na Vrškách
 hrobka rodiny Schmid
 Chamutice
 Měsíční kámen
 kostel sv. Mořice
 mlýn
 kaple
 Kněžice
 Ujčín
 Hrad pod Hrnčířem
 Kraselov
 Petrovice
 kostel sv. Vavřince
 Defurovy Lažany
 Loučová
 Kojšice
 Jiřičná
 Dolejší Krušec
 Hoslovice
 švédské hroby
 kostel sv. Anny
 Chanovice
 Chlum
 skanzen Chanovice
 radnice
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Palvinov
 Vatětice
 Plánice
 Němčice
 kostel sv. Blažeje
 Lovčice
 Dobrš
 Dřešínek
 kašna II
 kaple sv. Jana a Pavla
 Horská synagoga
 kašna I
 boží muka
 kostel sv. Kateřiny
 Dolejší Těšov
 Kratice
 smolná pec
 Kundratice
 Přečín
 kostel sv. Ondřeje
 Pětnice
 Kadov
 Kalvarie
 Čestice
 Čestice
 Čestice
 Záboří
 Karlov
 kostel sv. Vintíře
 Pole
 kaple sv. Vintíře
Kontaktní informace
Státní hrad Rabí
Rabí 53
342 01 Sušice
Tel: (+420) 376 596 171 ; 376 596 235
http://www.hrad-rabi.eu
info@hradrabi.cz
Základní informace místa
ID místa: 257
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 3.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama