Nejmohutnější zřícenina hradu v Čechách zal. pány z Budětic poč. 14. stol. Později jej vlastnili Švihovští, významně rozšířili za účasti stavitele Benedikta Rejta. Po 30ti leté válce zpustl. R. 1421 zde přišel o druhé oko Jan Žižka z Trocnova.
Hlavní obrázek místa
hrad Rabí - letecký snímek
© Radovan Smokoň 05/2011
Hrad Rabí je nedaleko Sušice. Perfektní je dojet vlakem do stanice Žichovice a odtud po žluté turistické 2 km na hrad. Nedaleko zastávky je také skvělý zatopený lom, kde se dá výborně koupat a i přespat pod širákem.
28.5. 2002
turistické

Prohlídkové okruhy:

PALÁC - prohlídkový okruh s průvodcem. Popis velkého nádvoří, prohlídka čtyř zpřístupněných místností Břeňkova paláce s expozicí modelů hradu, přibližující stavební vývoj jednotlivých fází, dále pak archeologické nálezy z hradu a výstava kamnových kachlů. Prohlídka pokračuje na vyhlídkovou terasu, dále přes šenkovní schodiště do prostor největšího sklepení. Okruh končí návštěvou hradní hladomorny. Doba prohlídky cca 45 minut. VĚŽ - prohlídkový okruh s průvodcem. Prohlídka začíná na velkém hradním nádvoří, pokračuje na malé nádvoří se studnou, černou kuchyní a lednicí, následuje prohlídka nejstarší části hradu a vystoupání na věž (donjon). Prohlídka pokračuje do nejspodnějších částí hradního sklepení s přírodní krápníkovou výzdobou. Doba prohlídky cca 45 minut. PALÁC A VĚŽ - kombinace obou hlavních prohlídkových okruhů, doba prohlídky cca 90 minut. Prohlídky bez průvodce (zpoplatněné): NÁDVOŘÍ - samostatné prohlídky spodního velkého nádvoří…  číst dále

E.H. podle http://www.hrad-rabi.eu, 21.3. 2013

Další texty turistické
popis

Zakladateli hradu byli okolo roku 1300 páni ze sousedních Budětic, z rodu pánů z Velhartic. Do psaných dějin vstupuje Rabí až roku 1380, kdy bylo majetkem Půty Švihovského z Rýzmberka. V letech 1420–21 byl hrad dvakrát dobyt husity a při druhém obležení zde Jan Žižka přišel o druhé oko. Škody z těchto dobytí byly záhy odstraněny a okolo roku 1490 započala velkolepá pozdně gotická přestavba, probíhající patrně za účasti Benedikta Rejta. Ve 30. letech 16. století byla přerušena finančním úpadkem Rýzmberků, způsobeným jistě především mimořádně nákladnými přestavbami jejich hradů. Jeho následkem byl v roce 1547 i prodej Rabí, které se v roce 1570 dostalo do držení Chanovských z Dlouhé Vsi. Hrad, který ztratil rezidenční funkci, nebyl již na počátku 17. století v dobrém stavu a za třicetileté války byl vypleněn a zpustl docela. Prvá fáze hradu z počátku 14. století nedosahovala velkých rozměrů. Zřejmě od…  číst dále

28.5. 2002

historie

Založení hradu Rabí není písemně doloženo. Usuzuje se však, že jeho zakladateli byli páni z Velhartic, jimž prokazatelně koncem 13. století patřil nedaleký hrad Budětice. Po celou první polovinu 14. století, kdy se stavbou hradu bylo započato, nemáme žádné písemné zmínky ani o zakladateli ani o majiteli některé blízké lokality. Poprvé jsou pro nejbližší oblast zmínky v r. 1362 o Švihovských z Rýzmberka. Nejstarší údaj o hradu Rabí je z r. 1380, kdy se po něm píše Půta Švihovský. V té době však nejstarší část hradu již stála nejméně 50 let. Kdy a jak získali Rabí Švihovští od Velhartických, nevíme. Bylo to někdy před r. 1380 snad koupí nebo na základě příbuzenských vztahů. Na konci 14. nebo na počátku 15. století bylo Rabí rozšířeno a znovu opevněno, takže se stalo jedním z nejpevnějších hradů v Čechách. Bylo to podmíněno jeho historickou úlohou. Po r. 1399 zdědil totiž Rabí po svém bratru Půtovi Břeněk Švihovský, který…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1986, 10.6. 2003

pověsti

Žižka před Rabím

V dubnu roku 1420 objevil se Jan Žižka po prvé před hradbami Rabí, aby zničil moc svých zapřisáhlých odpůrců. Hrad byl považován za nedobytný. Proto sem byly sneseny z okolí kostelní poklady i panský majetek: klenoty, zlato, roucha, zbroj. Husité se obořili na hrad nečekaně prudkým útokem. Po krátké střelbě přitrhli k hradbám, zapálili některé budovy v hradě, vyplnili příkopy slamou a chrastím a dostali se k hradbám. Zlezli je a vnikli do nádvoří. Posádka byla bezmocná proti husitským pavézám a cepům. Ustupovala z nádvoří do nádvoří, až se konečně celý hrad octl v rukou rozlícených útočníků, kteří nehodlali nikoho z obyvatel hradu živiti. Sedm kněží a mnichů, kteří se tu skryli, bylo vrženo do ohně a podobný osud hrozil i rodině pana Půty. Leč Žižka ji vzal v ochranu a zakázal další krveprolévání. Cenné věci, které tu byly uschovány, poručil snésti na hromadu a spáliti. Jen brnění, zbraně, oděv…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 27.11. 2002

Další texty pověsti

Půdorys místa

Půdorys hradu
Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Rabí

Místa v okolí

 synagoga
 židovský hřbitov
 Žichovice
 Budětice
 Lipová Lhota
 Miřenice
 Dražovice
 kostel sv. Klimenta
 synagoga
 Dražovice
 Prácheň
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 sýpka a kalvarie
 Frymburk
 Žihobce
 Rosenauerův mlýn
 Mačice
 Hvížďalka
 Podbranský mlýn
 Čejkovy
 Tedražice
 Zámecký mlýn
 Horažďovice
 Podměstský mlýn
 zámecký pivovar
 Pražská brána
 Nalžovy
 kostel sv. Vavřince
 Ballymote
 Vojnice
 Kámen neštěstí
 Voprchovský dům
 městský špitál
 kostel sv. Václava
 kašna
 Hrádek u Sušice
 městské opevnění
 Střelské Hoštice
 Sedlo
 Ohrazenice
 Kladruby
 Kladruby
 Kašovice
 Svatobor
 Štěchovice
 boží muka
 Tažovice
 Zavlekov
 Volšovy
 kamenný most
 Mokrosuky
 Dlouhá Ves
 židovský hřbitov
 Maleč
 Hrad u Strašína
 Boží kámen
 Svojšice
 židovský hřbitov
 Kolinec
 Pustý Hrádek
 Kašperk
 Sluneční kámen
 Větrný kámen
 Záluží
 Žižkův most
 hrobka rodiny Schmid
 Měsíční kámen
 kostel sv. Mořice
 Ujčín
 Kraselov
 Hrad pod Hrnčířem
 Petrovice
 kostel sv. Vavřince
 Defurovy Lažany
 Loučová
 Kojšice
 Jiřičná
 Dolejší Krušec
 Hoslovice
 švédské hroby
 kostel sv. Anny
 Chlum
 Chanovice
 skanzen Chanovice
 radnice
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Palvinov
 kostel sv. Blažeje
 Vatětice
 Plánice
 Němčice
 Lovčice
 Dřešínek
 Dobrš
 kaple sv. Jana a Pavla
 Horská synagoga
 kostel sv. Kateřiny
 Dolejší Těšov
 Kratice
 smolná pec
 Kundratice
 Přečín
 kostel sv. Ondřeje
 Pětnice
 Kadov
 Kalvarie
 Čestice
 Čestice
 Čestice
 Záboří
 Karlov
 kostel sv. Vintíře
 Pole
 kaple sv. Vintíře
Kontaktní informace
Státní hrad Rabí
Rabí 53
342 01 Sušice
Tel: (+420) 376 596 171 ; 376 596 235
http://www.hrad-rabi.eu
info@hradrabi.cz
Základní informace místa
ID místa: 257
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 3.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama