Původně renesanční tvrz ze druhé poloviny 16. stol. založená za Dětleba Koce z Dobrše. Za Dohalských z Dohalic v první pol. 18. stol. upravena na zámek. Později zřízena kaple Nanebevzetí Panny Marie, vysvěcená roku 1746.
Hlavní obrázek místa
Západní průčelí
Pohled z prostoru bývalého dvora
© Luděk Pitter 07/2006
Dolejší Těšov se nachází poblíž Hartmanic. Vede k němu jediná přístupová cesta, odbočka ze silnice č. 175, vedoucí z Hartmanic do Běšin, která vás dovede až před zámek. Původně se severovýchodně od zámku nacházel park, který je dnes prakticky zaniklý.
L.P., 22.7. 2007
popis

Obytná budova je dvoupatrová, průjezd zaklenut valeně s pětibokými výsečemi. Bývalá kaple zasahuje do suterénu, sklenuta klenbou s trojúhelnými výsečemi. Po požáru v roce 1955 nová fasáda. Sýpka patrové. Znak s letopočtem 1697 dnes odstraněn.

L.P., 22.7. 2007

historie

První zmínka o vsi Dolejší Těšov je z roku 1428, kdy patřila k Velhartickému panství. Ve druhé polovině 16. stol. vlastnil ves Jan Rendl z Úšavy a po něm Dětleb Koc z Dobrše. Ze druhé poloviny 16. stol. zřejmě také pochází renesanční tvrz, která je spojována právě s Dětlebem Kocem z Dobrše, jehož potomci zde seděli až do počátku 18. stol. Předpokládá se, že koncem 17. stol. kdy došlo za Václava Bartoloměje Koce k přestavbě poplužního dvora, vznikl i zámek přestavbou původní tvrze. Po roce 1737 přešel majetek na Annu Marii, která se provdala za Jana Václava Bořka Dohalského z Dohalic. Za Dohalských z Dohalic došlo v první pol. 18. stol. k dalším úpravám, kdy byla zřízena kaple Nanebevzetí Panny Marie, vysvěcená roku 1746. Pozdější majitelé zámek již jen udržovali. Naposledy rodina Zieglerů, která vlastnila statek až do poloviny 20. stol.

L.P. (Úlovec Jiří, Hrady, zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004), 22.7. 2007

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Hartmanice

Místa v okolí

 Kojšice
 Jiřičná
 Loučová
 Horská synagoga
 Karlov
 kostel sv. Kateřiny
 Hrad pod Hrnčířem
 Dolejší Krušec
 Petrovice
 kostel sv. Vintíře
 Kundratice
 kaple sv. Vintíře
 Palvinov
 Volšovy
 švédské hroby
 Vatětice
 Hlavňovice
 Dlouhá Ves
 kostel sv. Mořice
 smolná pec
 Svojšice
 židovský hřbitov
 hrobka rodiny Schmid
 Svatobor
 Javorná
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 Kámen neštěstí
 kašna
 Voprchovský dům
 městský špitál
 Velhartice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Hrádek u Sušice
 Nemilkov
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Kříže
 Mokrosuky
 kostel sv. Vavřince
 pranýř
 Kašperk
 Kašovice
 Sedlo
 radnice
 kaple
 kostel sv. Markéty
 Ujčín
 Pustý Hrádek
 Tedražice
 židovský hřbitov
 Malonice
 synagoga
 židovský hřbitov
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Kolinec
 Jindřichovice
 Čachrov
 Pancíř
 Čejkovy
 Hauswaldkapelle
 Březí
 Lipová Lhota
 Dražovice
 Dražovice
 Poledník
 Podolí
 Mlázovy
 Hořákov
 Záluží
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 boží muka
 Železná Ruda
 Žihobce
 Obří hrad
 kostel sv. Martina
 Antýgl
 Královský kámen
 Miřenice
 Budětice
 Žichovice
 židovský hřbitov
 synagoga
 Rabí
 Opálka
 Dvořec
Kontaktní informace
Dolejší Těšov 1
Hartmanice
342 01 Sušice 1

V soukromém vlastnictví
Základní informace místa
ID místa: 5506
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.7.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama