Terénní pozůstatky středověké tvrze patřící v 16. stoletím Kraselovským z Kraselova, ve stejném století století zřejmě i zpustla. Nedaleko můžeme shlédnout také terénní proláklinu zvanou Soudná myť, kde se podle pověsti propadl zeman ze Strádala do země, když křivě přísahal.
Hlavní obrázek místa
samoty Strádal
© obec Žihobce 08/2002
Pův. ves a nynější samota Strádal je součástí obce Žihobce, od níž leží jihozápadním směrem. Přístup k samotám umožňuje slepá komunikace, která vychází od místní části Rozsedly k jihu.
Jiří Špaček, 3.8. 2022
historie

Strádal je v současnosti i ve vědomí pamětníků samotou. Už ze stati sušického historika Kajetána Turka, otištěné v roce 1938 ve Sborníklu Sušicka, lze vytušit, že tomu v minulosti asi tak nebývalo Rozsáhlejší informace poskytuje August Sedláček ve svých Hradech, zámcích a tvrzích království českého. Podle této práce se před polovinou 16. století dá na Strádalech předpokládat vedle dvora i tvrz a dokonce ves, vše zřejmě patřící rodu Kraselovsklých z Kraselova. Roku 1536 už je strádalské "zboží" jako součást kraselovského majetku a později jako součást střelského panství psáno. Roku 1587 patřily "Strádaly" k Ohrazenicům a tedy byly v majetku Koců z Dobrše. V držení tohoto rozvětveného rodu drobných pošumavských šlechticů, jejichž jména najdeme v majetnických knihách celé řady dvorů a statků od Strakonicka až po západní část Klatovska. Roku 1611 Vilém Příruba Koc z Dobrše Strádaly prodal své příbuzné…  číst dále

August Sedláček, Hrady zámky a tvrze české, díl XI. Prachensko; obec Žihobce, 1.10. 2006

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Žihobce

Místa v okolí

 Sedlo
 Žihobce
 Hrad u Strašína
 kaple sv. Václava
 Dražovice
 Dražovice
 Pustý hrádek
 Záluží
 Kašperk
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Větrný kámen
 Sluneční kámen
 židovský hřbitov
 sýpka a kalvarie
 kaple sv. Anny
 Měsíční kámen
 Maleč
 Mačice
 Královský kámen
 židovský hřbitov
 radnice
 kostel sv. Markéty
 Dlouhá Ves
 hrobka rodiny Schmid
 pranýř
 kostel sv. Mikuláše
 městský špitál
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Voprchovský dům
 Kámen neštěstí
 kašna
 městské opevnění
 kostel sv. Mořice
 Vojnice
 Žichovice
 švédské hroby
 Volšovy
 Kohoutí kříž
 Vatětice
 Frymburk
 židovský hřbitov
 Rabí
 synagoga
 Palvinov
 Dolejší Krušec
 barokní kaple
 kaple
 smolná pec
 Svatobor
 Tedražice
 Obří hrad
 kostel sv. Vavřince
 Lipová Lhota
 kostel sv. Mikuláše
 Loučová
 rychta/fara/radnice
 Ohrazenice
 Hrádek u Sušice
 Přečín
 Kundratice
 Budětice
 Chamutice
 Dobrš
 kašna II
 Kojšice
 kašna I
 kaple sv. Jana a Pavla
 kostel sv. Kateřiny
 Horská synagoga
 Hvížďalka
 Žikov
 Hoslovice
 Jiřičná
 Tažovice
 kamenný most
 Hrad pod Hrnčířem
 Dřešínek
 Petrovice
 Kněžice
 Čejkovy
 Svojšice
 boží muka
 kostel sv. Vintíře
 Dolejší Těšov
 Miřenice
 Boží kámen
 Štěchovice
 Panský dům
 Karlov
 Kašovice
 Zdíkov
 Němčice
 Kladruby
 Kladruby
 Čestice
 Kalvarie
 kaple sv. Vintíře
 kaple Panny Marie
 Mokrosuky
 kostel sv. Klimenta
 Kraselov
 Putkov
 Čestice
 Čestice
 Prácheň
 kostel sv. Vavřince
 Podměstský mlýn
 Rosenauerův mlýn
 Podbranský mlýn
 kostel sv. Anny
 Horažďovice
 Zámecký mlýn
 zámecký pivovar
 Střelské Hoštice
 Pražská brána
 Antýgl
 židovský hřbitov
 Kolinec
 Ujčín
 Žižkův most
 Hauswaldkapelle
 Skalice
 Mlázovy
Základní informace místa
ID místa: 4666
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama