Hrad vystavěný v letech 1356–1365 na příkaz Karla IV. Sloužil jako ochrana zemské hranice proti Bavorsku. Od roku 1617 se uvádí jako pustý, po třicetileté válce jeho zdi záměrně pobořeny.
Hlavní obrázek místa
Pohled na Kašperk
ze silnice Kašperské Hory - Nezdice
© Milena Peková 05/2005

Prohlídkové okruhy:

Život na hradě - prohlídkový okruh s výkladem průvodce, vede přes purkrabství (expozice zaměřená na hospodářský život na hradě), zříceninu hradního paláce a v závěru vystoupá na východní věž (mj. unikátní tapiserie v 3. patře). Doba prohlídky je cca 45 min. Stavba hradu - prohlídkový okruh s výkladem průvodce, zahrnuje prohlídku hradního parkánu s prezentací obrazů z historie hradu, návštěvu přízemí východní věže s expozicí pracovních nástrojů, prohlídku zříceniny hradního paláce a návštěvu západní věže (s pomocí audiovizuální techniky vznik středověké komnaty). Doba prohlídky je cca 50 min. Na tuto trasu je vstup se zvířaty zakázán. Staň se rytířem nebo dvorní dámou - speciální interaktivní prohlídka pro děti s průvodcem, vhodné pro děti 6 - 11 let. Soutěže a plnění úkolů, zaměřené na výchovu pravého rytíře / dvorní dámy; zapůjčení středověkých šatů. Prohlídka se uskuteční při min. počtu 5 dětí, na prohlídku je nutná rezervace předem (tel.: 376 582 324).
E.H. podle http://www.kasperk.cz, 21.3. 2013
historie

Hrad Kašperk byl postaven kolem roku 1360 Vítem Hedvábným a nazván na panovníkovu počest Karlsberg. Měl napomáhat ochraně zemských hranic a obchodní cesty vedoucí z Pasova do Čech a být správním střediskem krajiny, v níž se rozvíjela těžba zlata a stříbra. Téměř neustále byl však zastavován různým držitelům. V husitských dobách to byli významní přívrženci kalicha Zmrzlíkové ze Svojšína, později Šternberkové, Půta Švihovský z Rýzmberka, Švamberkové. Roku 1584 rozprodal císař Rudolf II. velkou část kašperského panství a konečně roku 1617 celý hrad i se zbytkem panství koupilo město Rejštejnské Hory, nazývané odtud Kašperské Hory. Tehdy byl hrad již ve špatném stavebním stavu a město o něj nepečovalo o nic víc než předchozí držitelé. Po roce 1655, kdy byl vydán rozkaz k boření pevných hradů, přestali jej měšťané udržovat úplně a navíc z něho vylámali a odvezli všechen použitelný stavební materiál.

WEB, 31.7. 2002

Další texty historie
pověsti

Karel IV. zakládá Kašperk

Šumavské hory, pnoucí se jižně od Sušice, chovaly odedávna ve svých útrobách hojnost ryzího zlata. Když tu zlatokopové našli jednoho dne celý balvan zlata, poslali jej do Prahy císaři Karlu IV., jenž v té době vládl nad Čechami. Císař potěšen tímto darem povýšil osadu zlatokopů na město a sám přijel shlédnouti zlaté hory a zaloviti si v starých, tmavých hvozdech, jimiž byly hory pokryty. Přicházeli k němu horníci a přednášeli svoje žaloby a prosby. Dobře prý by jim bylo pod vládou moudrého, laskavého císaře – otce poddaných – kdyby loupeživé hordy nepřepadávaly bezbranné horníky, kdyby stál v kraji pevný hrad, který by střežil ovoce jejich přičinění. A pak – kde zlato, tam se i ďáble stěhuje a o duši lidskou usiluje. Těžký boj s mocí ďáblů, kteří se prohánějí krajem a maří dílo kovkopů. Zadumal se císař nad žalobami zlatokopů, vsedl na koně a pustil se do hloubi temných hvozdů. Sám a sám jede, stále dál od své…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 27.11. 2002

Další texty pověsti

Půdorys místa


D. Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Kašperské Hory

Místa v okolí

 Pustý Hrádek
 radnice
 kostel sv. Markéty
 Sedlo
 kostel sv. Mikuláše
 pranýř
 hrobka rodiny Schmid
 kostel sv. Mořice
 židovský hřbitov
 Záluží
 švédské hroby
 Dlouhá Ves
 Vatětice
 Hrad u Strašína
 kaple
 smolná pec
 Královský kámen
 Palvinov
 kostel sv. Martina
 Větrný kámen
 Dolejší Krušec
 Sluneční kámen
 synagoga
 Měsíční kámen
 Dražovice
 Dražovice
 Kundratice
 Žihobce
 Obří hrad
 židovský hřbitov
 městský špitál
 Volšovy
 kostel sv. Václava
 Kámen neštěstí
 kašna
 městské opevnění
 Voprchovský dům
 kostel sv. Kateřiny
 Horská synagoga
 Loučová
 Kohoutí kříž
 Kojšice
 kostel sv. Vintíře
 Maleč
 kostel sv. Václava
 Svatobor
 Jiřičná
 sýpka a kalvarie
 Hrad pod Hrnčířem
 Karlov
 Dolejší Těšov
 kaple sv. Vintíře
 rychta/fara/radnice
 Petrovice
 Mačice
 kostel sv. Vavřince
 Tedražice
 Hrádek u Sušice
 Svojšice
 Žichovice
 Vojnice
 kostel sv. Mikuláše
 Antýgl
 Lipová Lhota
 Rabí
 židovský hřbitov
 synagoga
 Přečín
 Hauswaldkapelle
 Zdíkov
 Dobrš
 Frymburk
 Kašovice
 kaple sv. Jana a Pavla
 Budětice
 Čejkovy
 Hlavňovice
 Mokrosuky
 Rechle, hradlový most
 Hoslovice
 Ohrazenice
 Putkov
 Tažovice
 Velhartice
 kamenný most
 Hvížďalka
 Poledník
 Ujčín
 židovský hřbitov
 Kolinec
 Štěchovice
 Nemilkov
 Kladruby
 Kladruby
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 Malonice
 Haselburg
 Vimperk
 městské opevnění
 Střelské Hoštice
Kontaktní informace
Hrad Kašperk
Žlíbek 55
341 92 Kašperské Hory
Tel: (+420) 376 582 324
http://www.kasperk.cz
info@kasperk.cz , kastelan@kasperk.cz
Základní informace místa
ID místa: 175
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 27.5.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama