Hrad vystavěný v letech 1356–1365 na příkaz Karla IV. Sloužil jako ochrana zemské hranice proti Bavorsku. Od roku 1617 se uvádí jako pustý, po třicetileté válce jeho zdi záměrně pobořeny.
Hlavní obrázek místa
© Václav Bláha, 01/2012

Prohlídkové okruhy:

Život na hradě - prohlídkový okruh s výkladem průvodce, vede přes purkrabství (expozice zaměřená na hospodářský život na hradě), zříceninu hradního paláce a v závěru vystoupá na východní věž (mj. unikátní tapiserie v 3. patře). Doba prohlídky je cca 45 min. Stavba hradu - prohlídkový okruh s výkladem průvodce, zahrnuje prohlídku hradního parkánu s prezentací obrazů z historie hradu, návštěvu přízemí východní věže s expozicí pracovních nástrojů, prohlídku zříceniny hradního paláce a návštěvu západní věže (s pomocí audiovizuální techniky vznik středověké komnaty). Doba prohlídky je cca 50 min. Na tuto trasu je vstup se zvířaty zakázán. Staň se rytířem nebo dvorní dámou - speciální interaktivní prohlídka pro děti s průvodcem, vhodné pro děti 6 - 11 let. Soutěže a plnění úkolů, zaměřené na výchovu pravého rytíře / dvorní dámy; zapůjčení středověkých šatů. Prohlídka se uskuteční při min. počtu 5 dětí, na prohlídku je nutná rezervace předem (tel.: 376 582 324).
E.H. podle http://www.kasperk.cz, 21.3. 2013
historie

Hrad Kašperk byl postaven kolem roku 1360 Vítem Hedvábným a nazván na panovníkovu počest Karlsberg. Měl napomáhat ochraně zemských hranic a obchodní cesty vedoucí z Pasova do Čech a být správním střediskem krajiny, v níž se rozvíjela těžba zlata a stříbra. Téměř neustále byl však zastavován různým držitelům. V husitských dobách to byli významní přívrženci kalicha Zmrzlíkové ze Svojšína, později Šternberkové, Půta Švihovský z Rýzmberka, Švamberkové. Roku 1584 rozprodal císař Rudolf II. velkou část kašperského panství a konečně roku 1617 celý hrad i se zbytkem panství koupilo město Rejštejnské Hory, nazývané odtud Kašperské Hory. Tehdy byl hrad již ve špatném stavebním stavu a město o něj nepečovalo o nic víc než předchozí držitelé. Po roce 1655, kdy byl vydán rozkaz k boření pevných hradů, přestali jej měšťané udržovat úplně a navíc z něho vylámali a odvezli všechen použitelný stavební materiál.

WEB, 31.7. 2002

Další texty historie
pověsti

Karel IV. zakládá Kašperk

Šumavské hory, pnoucí se jižně od Sušice, chovaly odedávna ve svých útrobách hojnost ryzího zlata. Když tu zlatokopové našli jednoho dne celý balvan zlata, poslali jej do Prahy císaři Karlu IV., jenž v té době vládl nad Čechami. Císař potěšen tímto darem povýšil osadu zlatokopů na město a sám přijel shlédnouti zlaté hory a zaloviti si v starých, tmavých hvozdech, jimiž byly hory pokryty. Přicházeli k němu horníci a přednášeli svoje žaloby a prosby. Dobře prý by jim bylo pod vládou moudrého, laskavého císaře – otce poddaných – kdyby loupeživé hordy nepřepadávaly bezbranné horníky, kdyby stál v kraji pevný hrad, který by střežil ovoce jejich přičinění. A pak – kde zlato, tam se i ďáble stěhuje a o duši lidskou usiluje. Těžký boj s mocí ďáblů, kteří se prohánějí krajem a maří dílo kovkopů. Zadumal se císař nad žalobami zlatokopů, vsedl na koně a pustil se do hloubi temných hvozdů. Sám a sám jede, stále dál od své…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 27.11. 2002

Další texty pověsti

Půdorys místa


D. Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Kašperské Hory

Místa v okolí

 Pustý Hrádek
 radnice
 kostel sv. Markéty
 Sedlo
 kostel sv. Mikuláše
 pranýř
 hrobka rodiny Schmid
 kostel sv. Mořice
 židovský hřbitov
 Záluží
 švédské hroby
 Dlouhá Ves
 Vatětice
 Hrad u Strašína
 kaple
 smolná pec
 Královský kámen
 Palvinov
 kostel sv. Martina
 Větrný kámen
 Dolejší Krušec
 Sluneční kámen
 kaple sv. Václava
 synagoga
 Měsíční kámen
 Dražovice
 Dražovice
 Kundratice
 Žihobce
 židovský hřbitov
 Obří hrad
 městský špitál
 Volšovy
 kostel sv. Václava
 Kámen neštěstí
 kašna
 městské opevnění
 Voprchovský dům
 kašna II
 kostel sv. Kateřiny
 kašna I
 Horská synagoga
 kaple sv. Anny
 Loučová
 barokní kaple
 Kohoutí kříž
 Kojšice
 kostel sv. Vintíře
 Maleč
 kostel sv. Václava
 Svatobor
 Jiřičná
 sýpka a kalvarie
 Hrad pod Hrnčířem
 Karlov
 boží muka
 Dolejší Těšov
 rychta/fara/radnice
 kaple sv. Vintíře
 Žikov
 Mačice
 Petrovice
 Kněžice
 kostel sv. Vavřince
 Tedražice
 Hrádek u Sušice
 Svojšice
 Žichovice
 Vojnice
 kostel sv. Mikuláše
 Antýgl
 Lipová Lhota
 židovský hřbitov
 Rabí
 synagoga
 Přečín
 Hauswaldkapelle
 Zdíkov
 Dobrš
 Frymburk
 Kašovice
 kaple sv. Jana a Pavla
 Budětice
 Čejkovy
 Hlavňovice
 Mokrosuky
 Rechle, hradlový most
 kaple Panny Marie
 Hoslovice
 Ohrazenice
 Putkov
 Tažovice
 kamenný most
 Hvížďalka
 Velhartice
 Poledník
 Ujčín
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Kolinec
 Štěchovice
 Nemilkov
 Kladruby
 Kladruby
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 Malonice
 Haselburg
 kaple sv. Anny
 Vimperk
 městské opevnění
 Střelské Hoštice
Kontaktní informace
Hrad Kašperk
Žlíbek 55
341 92 Kašperské Hory
Tel: (+420) 376 582 324
http://www.kasperk.cz
info@kasperk.cz , kastelan@kasperk.cz
Základní informace místa
ID místa: 175
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 27.5.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama