Hrad vystavěný v letech 1356–1365 na příkaz Karla IV. Sloužil jako ochrana zemské hranice proti Bavorsku. Od roku 1617 se uvádí jako pustý, po třicetileté válce jeho zdi záměrně pobořeny.
Hlavní obrázek místa
© Václav Bláha, 01/2012

Prohlídkové okruhy:

Život na hradě - prohlídkový okruh s výkladem průvodce, vede přes purkrabství (expozice zaměřená na hospodářský život na hradě), zříceninu hradního paláce a v závěru vystoupá na východní věž (mj. unikátní tapiserie v 3. patře). Doba prohlídky je cca 45 min. Stavba hradu - prohlídkový okruh s výkladem průvodce, zahrnuje prohlídku hradního parkánu s prezentací obrazů z historie hradu, návštěvu přízemí východní věže s expozicí pracovních nástrojů, prohlídku zříceniny hradního paláce a návštěvu západní věže (s pomocí audiovizuální techniky vznik středověké komnaty). Doba prohlídky je cca 50 min. Na tuto trasu je vstup se zvířaty zakázán. Staň se rytířem nebo dvorní dámou - speciální interaktivní prohlídka pro děti s průvodcem, vhodné pro děti 6 - 11 let. Soutěže a plnění úkolů, zaměřené na výchovu pravého rytíře / dvorní dámy; zapůjčení středověkých šatů. Prohlídka se uskuteční při min. počtu 5 dětí, na prohlídku je nutná rezervace předem (tel.: 376 582 324).
E.H. podle http://www.kasperk.cz, 21.3. 2013
historie

Hrad Kašperk byl postaven kolem roku 1360 Vítem Hedvábným a nazván na panovníkovu počest Karlsberg. Měl napomáhat ochraně zemských hranic a obchodní cesty vedoucí z Pasova do Čech a být správním střediskem krajiny, v níž se rozvíjela těžba zlata a stříbra. Téměř neustále byl však zastavován různým držitelům. V husitských dobách to byli významní přívrženci kalicha Zmrzlíkové ze Svojšína, později Šternberkové, Půta Švihovský z Rýzmberka, Švamberkové. Roku 1584 rozprodal císař Rudolf II. velkou část kašperského panství a konečně roku 1617 celý hrad i se zbytkem panství koupilo město Rejštejnské Hory, nazývané odtud Kašperské Hory. Tehdy byl hrad již ve špatném stavebním stavu a město o něj nepečovalo o nic víc než předchozí držitelé. Po roce 1655, kdy byl vydán rozkaz k boření pevných hradů, přestali jej měšťané udržovat úplně a navíc z něho vylámali a odvezli všechen použitelný stavební materiál.

WEB, 31.7. 2002

Další texty historie
pověsti

Karel IV. zakládá Kašperk

Šumavské hory, pnoucí se jižně od Sušice, chovaly odedávna ve svých útrobách hojnost ryzího zlata. Když tu zlatokopové našli jednoho dne celý balvan zlata, poslali jej do Prahy císaři Karlu IV., jenž v té době vládl nad Čechami. Císař potěšen tímto darem povýšil osadu zlatokopů na město a sám přijel shlédnouti zlaté hory a zaloviti si v starých, tmavých hvozdech, jimiž byly hory pokryty. Přicházeli k němu horníci a přednášeli svoje žaloby a prosby. Dobře prý by jim bylo pod vládou moudrého, laskavého císaře – otce poddaných – kdyby loupeživé hordy nepřepadávaly bezbranné horníky, kdyby stál v kraji pevný hrad, který by střežil ovoce jejich přičinění. A pak – kde zlato, tam se i ďáble stěhuje a o duši lidskou usiluje. Těžký boj s mocí ďáblů, kteří se prohánějí krajem a maří dílo kovkopů. Zadumal se císař nad žalobami zlatokopů, vsedl na koně a pustil se do hloubi temných hvozdů. Sám a sám jede, stále dál od své…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 27.11. 2002

Další texty pověsti

Půdorys místa


D. Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Kašperské Hory

Místa v okolí

 Pustý hrádek
 radnice
 kostel sv. Markéty
 Sedlo
 kostel sv. Mikuláše
 pranýř
 hrobka rodiny Schmid
 kostel sv. Mořice
 Strádal
 židovský hřbitov
 Záluží
 švédské hroby
 Dlouhá Ves
 Vatětice
 Hrad u Strašína
 kaple
 smolná pec
 Královský kámen
 Palvinov
 kostel sv. Martina
 Větrný kámen
 Dolejší Krušec
 Sluneční kámen
 kaple sv. Václava
 synagoga
 Měsíční kámen
 Dražovice
 Dražovice
 Kundratice
 Žihobce
 židovský hřbitov
 Obří hrad
 městský špitál
 Volšovy
 kostel sv. Václava
 Kámen neštěstí
 kašna
 městské opevnění
 Voprchovský dům
 kašna II
 kostel sv. Kateřiny
 kašna I
 Horská synagoga
 kaple sv. Anny
 Loučová
 barokní kaple
 Kohoutí kříž
 Chamutice
 Kojšice
 kostel sv. Vintíře
 Maleč
 kostel sv. Václava
 Svatobor
 Jiřičná
 sýpka a kalvarie
 Hrad pod Hrnčířem
 Karlov
 boží muka
 Dolejší Těšov
 rychta/fara/radnice
 kaple sv. Vintíře
 Žikov
 Mačice
 Petrovice
 Kněžice
 kostel sv. Vavřince
 Tedražice
 Hrádek u Sušice
 Svojšice
 Žichovice
 Vojnice
 kostel sv. Mikuláše
 Antýgl
 Lipová Lhota
 židovský hřbitov
 Rabí
 synagoga
 Přečín
 Hauswaldská kaple
 Zdíkov
 Frymburk
 Dobrš
 Frymburk
 Kašovice
 kaple sv. Jana a Pavla
 Budětice
 Čejkovy
 Hlavňovice
 Na Vrškách
 Mokrosuky
 Rechle, hradlový most
 kaple Panny Marie
 Hoslovice
 Ohrazenice
 Putkov
 Prášilské jezero
 Tažovice
 kamenný most
 Hvížďalka
 Velhartice
 Poledník
 mlýn
 kaple
 Ujčín
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Kolinec
 fara
 Štěchovice
 Nemilkov
 Kladruby
 Kladruby
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 Malonice
 Haselburg
 kaple sv. Anny
 Vimperk
 městské opevnění
 klášterecký viadukt
 Střelské Hoštice
Kontaktní informace
Hrad Kašperk
Žlíbek 55
341 92 Kašperské Hory
Tel: (+420) 376 582 324
http://www.kasperk.cz
info@kasperk.cz , kastelan@kasperk.cz
Základní informace místa
ID místa: 175
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 27.5.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama