Jeden z mála dochovaných dřevěných barokních kostelů na území Kladska vznikl v letech 1740-1742 původně jako hřbitovní kaple. Svou současnou podobu získal při rozšiřující přestavbě r. 1920. Po skončení 2. světové války opraven. V r. 2000 znovu rekonstruován a natřen na hnědou barvu.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2016
Międzygórze (do 7. května 1946 Wölfelsgrund) je vesnice patřící k městu Kladská Bystřice v okrese Kladsko, v Dolnoslezském vojvodství v jihozápadním Polsku. Přestože název Międzygórze svádí k použití českého výrazu Mezihoří, česky se tato vesnice jmenuje správně Vlčí Důl, což je odvozeno od původního německého pojmenování Wölfelsgrund. Na západním okraji vsi se nachází 23 m vysoký vodopád Wodospad Wilczki. Další zajímavou stavbou Miedzygórze je rekreační dům Gigant. Na území vesnice jsou také dvě sakrální stavby: farní kostel sv. Josefa (Kościół Św. Józefa), filiální kostel sv. Kříže (Kościół Krzyża Św.). Na kopci (Góra Igliczna) poblíž vsi stojí poutní kostel Panny Marie Sněžné.
Luděk Vláčil, 11.12. 2016
popis

Farní jednolodní barokní kostel byl původně pouze hřbitovní kaplí, čemuž nasvědčuje jeho poměrně jednoduchá podoba. Jedná se o dřevěný roubený halový kostelík obdélníkového tvaru 20 x 12 m s užším kněžištěm, postranní sakristií a osmibokou věžičkou umístěnou přibližně uprostřed hřebene střechy. U schodiště před kostelem stojí kamenný kříž s Ukřižováním Ježíše Krista z r. 1781 a dřevěný misijní kříž.

Luděk Vláčil, 11.12. 2016

historie

Ves Neuwölfelsdorf (dnes Międzygórze) byla založena kolem roku 1580 v královském lese jako dřevorubecká a uhlířská vesnice spadající pod farní kostel v Ebersdorfu (nyní Domaszków) a byla pod správou České komory. Se svolením pražské konsistoře byl ve vsi v letech 1740-1742 zřízen hřbitov s katolickou barokní hřbitovní kaplí sv. Josefa. Svou současnou podobu stavba získala při rozšiřující přestavbě provedené v roce 1920. Kostelní mobiliář však zůstal dodnes převážně původní barokní a rokokový včetně hlavního oltáře a plastik od známého barokního sochaře Michaela Klahra. Obraz na hlavním oltáři z konce 19. století zhotovil Hieronym Richter. Po skončení 2. světové války se toto německé území stalo součástí Polska. Kostel sv. Josefa byl zrekonstruován a nadále sloužil k církevním účelům. Další renovace proběhla v roce 2000, při níž byla jeho původní bílá barva nahrazena hnědou. Při opravě došlo i k položení doškové…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.turistika.cz, http://www.niedziela.pl, https://cs.wikipedia.org a další, 11.12. 2016

Základní informace místa
ID místa: 12953
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.12.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama