Barokní kaple z 18. století. Zděná z lomového kamene, na obdélném půdorysu s trojbokým závěrem. Štít s dvojí římsou; krytina tašky bobrovky. Střecha mansardová se čtyřbokou věžičkou s jehlancem, krytina plech. V bočních průčelích kasulová okna. Na pravé straně vstupu křížek. Památkově chráněná.
Hlavní obrázek místa
vstupní průčelí kaple z jihovýchodu
© Jaroslav Špiroch 10/2021
Maleč (německy Maletsch) je malá vesnice, část obce Strašín (od ní asi 2 km východně) v okrese Klatovy. První písemná zmínka o ní je z roku 1398. Z pamětihodností zde kromě kapličky stojí památný strom - tzv. Malečská lípa na jihovýchodním okraji vesnice, 1 300 m severovýchodně od vsi pak na výběžku nad Růžďským potokem se nachází tvrziště (viz samostatné heslo), dále pak v osadě Růždí - samota s opuštěnými mlýny a skalním útvarem Kovadlina v přírodním parku Kašperská vrchovina. Prochází tudy silnice II/171 v úseku Strašín - Vacov.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 3.12. 2021
popis

Kaplička stojí na návsi mezi čtyřmi lipami a byla postavena v 18. století. Je to barokní zděná stavba z lomového kamene, postavená na nepravidelném soklu, na podélném půdorysu, s trojbokým závěrem, bohatou římsou, vtlačenými a zaoblenými hranami. V průčelí má pravoúhle rámovaný portál, uzavřený dvoukřídlými dveřmi a ozdobnou kovanou mříží a naznačené členění pilastry. Nad vstupem je štít s dvojitou římsou, krytou taškami bobrovkami; členěnou pilastry a ozdobenou volutami i plasticky. Mezi římsami kasulové okénko. Na obou bocích kaple jsou po jednom rovněž kasulovém okně, jež mají barokní štítkový motiv. Je kryta mansardovou střechou s čtyřbokou věžičkou s jehlancem; krytina plech. Po pravé straně kaple stojí umělecky kovaný kříž na vysokém hranolovém podstavci; na spodku podstavce datace - 1800.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 4.12. 2021

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Maleč

Místa v okolí

 Maleč
 Sluneční kámen
 Větrný kámen
 Měsíční kámen
 Hrad u Strašína
 Záluží
 Královský kámen
 sýpka a kalvarie
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Žihobce
 Přečín
 Mačice
 Dobrš
 Kohoutí kříž
 Vojnice
 kostel sv. Martina
 Hoslovice
 Dřešínek
 kaple sv. Václava
 Dražovice
 Dražovice
 Pustý hrádek
 rychta/fara/radnice
 Sedlo
 Kašperk
 Ohrazenice
 Frymburk
 Tažovice
 Čestice
 kamenný most
 Kalvarie
 Němčice
 Čestice
 Čestice
 kostel sv. Markéty
 radnice
 synagoga
 Putkov
 pranýř
 Zdíkov
 Obří hrad
 Boží kámen
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Kraselov
 Žichovice
 kostel sv. Vavřince
 Doubravice u Volyně
 Hvížďalka
 Štěchovice
 hrobka rodiny Schmid
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 Kladruby
 kaple
 Kladruby
 kostel sv. Mořice
 Dlouhá Ves
 Rabí
 synagoga
 židovský hřbitov
 synagoga
 Čkyně
 městský špitál
 Kámen neštěstí
 Rozacínovský dům
 kostel sv. Václava
 kašna
 švédské hroby
 Voprchovský dům
 Kbíl
 městské opevnění
 Skalice
 židovský hřbitov
 Nihošovice
 Vatětice
 smolná pec
 boží muka
 Palvinov
 Lčovice
 Volšovy
 Smrčná
 Dolejší Krušec
 Haselburg
 Budětice
 Střelské Hoštice
 Vimperk
 kašny
 dům U jelena
 měšťanský pivovar
 městské opevnění
 Lipová Lhota
 Žižkův most
 radnice
 stará radnice
 Tedražice
 kostel sv. Vavřince
 barokní kaple
 Svatobor
 hradiště Věnec
 Hrádek u Sušice
 Střela
 Střela
 Královácký kámen
 židovský hřbitov
 Miřenice
 Čejkovy
 Antýgl
 Kašovice
 Rechle, hradlový most
 kaple Panny Marie
Základní informace místa
ID místa: 16098
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 4.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama